News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 1 Guest are viewing this topic.

GIV

cred ca numai la noi se putea intampla asa ceva :lol:  :o

Lau

OK, nasol, insa acum daca tot sunt construite... este vreun motiv sa nu le dea aviz?
E o investiție relativ importanta si utila pentru șoferi... nu se pot înțelege cumva beneficiarul cu OMV?
Mie unul mi-ar prinde bine o stație de repaus extra înainte de granița.

yetiman

Sa zicem ca le da aviz, ca "tot sunt construite".
Ce ar impiedica alte companii sa faca la fel? Sa cumpere teren langa autostrada si sa construiasca sute de benzinarii si abia apoi sa ceara aviz, ca doar exista un precedent.
Cum ar ramane cu siguranta circulatiei pe autostrada, daca la fiecare km ar fi cate o intrare si o iesire spre benzinarii?
(evident, am exagerat, dar teoretic ar fi posibil....)
,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

miahi

Si cei care au platit milioane de lei la licitatiile pentru spatiile de servicii "oficiale" ce fac?
Este un Rompetrol la 10 km, deci zona este deservita cum trebuie.

OMV a vrut sa faca o treaba "romaneasca" si nu i-a iesit, poate sa isi ia statiile de acolo sa le mute in alta parte.

panda_no 5

Nu este OMV, este o firma care  actioneaza ca franciza OMV, sunt multe statii operate asa.
Si s-o fi gandit ca "se rezolva" ulterior cu accesul.
Iata ca nu a "mers" gandirea.
Nu a gasit intrarea la decidentii care ii puteau da OK-ul.

medicul de garda

Si totusi exista un precedent, ca tot asa au parut pe teren virgin si statiile Gazprom de pe A1 intre Olteni si Corbii Mari. Asta a fost acum vreo 10-15 ani, s-or fi desteptat de atunci si nu au mai permis si altora sa procedeze la fel. Sau poate pe Bucuresti-Pitesti a fost posibil fiindca nu prea exista spatii de servicii in adevaratul sens al cuvantului, si CNAIR (sau CNADNR, mai degraba) au fost mai usor de convins...
Trust me, I'm an east-european doctor!

Hercule

Uitati unde traim? Nu s-a rezolvat pentru ca plicul nu a fost suficient de gros sau nu la cine trebuia.  O:-)
Deșteaptă-te române!

TibiV

Mai exact: nu au fost suficiente plicuri, nu la suficienti destinatari, si (evident) nu suficient de groase...

Ca doar traim in tara plicurilor, de la doctor la ministru (sau invers)...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)