News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Spațiile de servicii pe drumurile din România

Started by Ionut, October 20, 2016, 07:17:39 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

dumbravaandrei

Statie de incarcare pentru masini electrice?!?  O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-) O:-)

bgd77

Daca te uiti pe ce a postat ministrul, sau in mesajul lui altr care il citeaza:

QuoteVor exista stații de încărcare electrică și de alimentare cu carburant

Harry


altr

#453
^
Arata superb, dar hai sa fim seriosi.
Eu inca n-am vazut benzinarii MOL de acest gen. Cred ca vor fi benzinarii normale, gen pe care o cunoastem cu totii.

@pasadia, multumesc.



In post se scrie: "Urmează demersuri similare și pentru autostrăzile A10 și A3"
Oare asta inseamna ca vor fi construiti spatiile de odihna si pe A3, tronsonul C.Turzii - Gilau?

dr4qul4

Doar MOL si Rompetrol? Si 4 Rompetrol la rand?
Fara suparare dar suna aiurea. Ma asteptam sa-i oblige sa liciteze doar 1 da 1 nu. Sau chiar 1 din 3 ca sa mai vedem si un OMV/Petrom, Socar, GazProm, Lukoil.
Daca ai un card de alimentare international ce faci cu el? Routex de exemplu, la noi, merge doar la OMV si la Petrom. In afara mai ai un BP, un Enil, Aral sau Circle K
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

altr

#455
MOL, OMV si Rompetrol au depus oferte.
MOL a candidat pentru toate cele 13 loturi, OMV pentru numai 3 (dar n-a castigat), dar si Rompetrol pentru destule: https://www.ziuacargo.ro/stiri/mol-omv-petrom-si-rompetrol-concureaza-pentru-concesionarea-benzinariilor-de-pe-autostrazi-177966.html/

Decizia de 4 Rompetrol si apoi 3 MOL la rand e una proasta, sunt de acord.

dr4qul4

eu nu cred ca vor face 4 (x2) benzinarii la rand. Cel mai probabil isi vor alege 3-4 de fiecare si pe restul ori le subinchiriaza, ori le da inapoi la cnair. Banuiesc ca pierd doar garantia de participare pentru acelea
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

horatiu.cosma


elphax

Astea vor înlocui și benzinăriile actuale tip container?  Sau  e vorba de spatiile servicii care acum au doar toalete?  Acolo sunt  și  alte  rețele de benzinării

Goldmund

Bine ca scapa A1 de improvizatiile alea de benzinarii ad-hoc(ce bataie de joc, improvizatii ce au durat ...ani de zile), bine ca vor fi statii pt. incarcat masini electrice. Apoi apar localuri, restaurante, poate mici moteluri - perfect! Bine ca se pregatesc pentru "demersuri similare" si pentru A3 si A10
https://www.economica.net/26-de-benzinarii-pe-a1-si-a2-statii-de-incarcare-electrica-concesiune-20-de-ani_197063.html
Exista in fiecare bucurie si un "dar": OMV pierde, alte firme de carburanti nu s-au anuntat(garantia statului roman pentru o concurenta loiala in domeniu  nu exista nici acum, se pare  -  au fost ENI(locul 15 in lume) si Shell(locul 5 in lume) in Romania, dar au plecat din aceasta cauza - cel putin in Transilvania putea sa vina si "Total"(gigant prezent in 130 de tari!) sau/si alte firme din Vest care sunt masiv prezente pana in granita noastra de vest)
Si cand se poate alimenta si "hidrogen" in Romania pe autostrazi?

Harry

Ar fi dragut sa revina Shell. Nu prea are inteleg de ce nu vin Exxon ori Chevron (Texaco) pentru ca au operatiuni in Romania 🤔

dr4qul4

poate pentru viitor veti pune aceasta obligatie: O firma poate licita doar pt 1 da si 2 nu. Cum a fost la UMB pe LD :))

Interesant ca MOL a castigat ambele spatii de langa "gaura" Margina-Holdea.
Daca a inteles bine, primim 67 mil lei/an pentru cele 26 de spatii. Asta inseamna 45.000 E/luna. Chiar daca suprafetele concesionate sunt destul de mari, sumele nu sunt mici deloc. 
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

altr

#462
...iar MOL are un potential foarte mare, dar si destule bani pentru investitii. Asa cum amintesc, ei au cumparat locurile de benzinarii Eni si Shell aici in Romania. (Daca nu gresesc, ei au cumparat spatiile de benzinarii Eni si in Ungaria, Slovacia)

Shell ar putea si ar trebui sa revine, dar Eni, bp, Aral etc. n-o sa vine pentru ca nu au benzinarii nici in tarile vecine, asa cum stiu. In plus, pentru Shell (sau Eni, bp etc.) nu prea merita sa se (re)intre pe piata romaneasca cu, de ex. 1-2-5-6 sau 10 benzinarii (sau da, pentru Shell, dar numai in cazul in care benzinariile sunt aproape de granita - Oradea, Arad, Timisoara, Satu Mare).
Ar trebui sa se cumpere un alt lant, compus de min. 30-40-50 de benzinarii, iar MOL-ul are o strategie agresiva de a cumpara aproape toate lanturile care sunt de vanzare, de a inchiria toate locurile care au un potential mare si poti fi inchiriat (asa cum am vazut si in acest caz - ei au fost singurii care au depus oferte pentru toate cele 13 loturi) si fiind o compania veche pe piata romaneasca, ei au si o sansa mai mare de a reusi. Eu sunt sigur ca ei vor depune oferte si pentru toate loturile pe A3, A10, apoi pe A7, A8, sau chiar A0, DX12 etc. daca va fi posibil.

horyatm

Eu am identificat o singură parcare în zona de vest care nu va avea benzinării, respectiv cea de la km. 471. E adevărat că la 10 km distanță va fi una, dar mă gândesc că motivul ar fi dimensiunea acesteia care e mai mică decât restul.

https://goo.gl/maps/M4MPZFK8122Bc5rK6

Nu știu care e situația acelor benzinării-gherete, mă gândesc logic că vor dispărea. Dar poate confirma cineva?

Quest

Sa ne putem orienta mai bine unde vor fi benzinariile:

LOT 1: SS stânga și dreapta, km 558+380, A1 Nădlac – Arad (SS Pecica)

LOT 2: SS stânga și dreapta, km 530+536, A1 Arad-Timișoara (SS Cruceni/Arad)

LOT 3: SS stânga și dreapta, km 500+596, A1 Timișoara – Lugoj (SS Giarmata/Timisoara)

LOT 4: SS stânga și dreapta, km 481+646, A1 Timișoara – Lugoj (SS Petrovaselo/Recas)

LOT 5: SS stânga și dreapta, km 446+890, A1 Lugoj – Deva (SS Susani/Lugoj)

LOT 6: SS stânga și dreapta, km 428+310, A1 Lugoj – Deva (SS Batesti/Faget)

LOT 7: Spatii de Servicii stanga si dreapta km 389+710, A1 Lugoj – Deva (SS Ilia)

LOT 8: Spații de Servicii stânga și dreapta, km 340+500, A1, VO Deva – Orăștie (SS Orastie)

LOT 9: SS, km 316+560, dreapta și km 316+360, stânga, A1 Orăștie – Sibiu (SS Sibiseni/Sebes)

LOT 10: SS, km 297+900, stânga si  km 297+000, dreapta, A1 Orastie – Sibiu (SS Rahau/Sebes)

LOT 11: SS stânga și dreapta, km 260+160, A1 Orăștie – Sibiu (SS Cristian/Sibiu)

LOT 12: SS stânga și dreapta, km 110+100, A1, Tronson București – Pitești; (SS Prundu/Pitesti)

LOT 13: SS km 186+090, stânga și km 186+580, dreapta A2 Medgidia – Constanța (SS ???)
Common sense will get you far !