Conexiunile multimodale Bucuresti-Aeroportul Henri Coanda

Started by nirolf, October 18, 2016, 04:21:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

AndreiB

Pro tip: merge cu cardul direct in tren. Sunt niste validatoare albastre.

cristi5

Atunci super-terminalele pe care le dau ei la nasi chiar nu au sens

tom_sawyer

Vor fi introduse pe toate trenurile. Am citit mai demult pe facebook la ministru ca contractul e semnat, dar au fost întârzieri în livrarea tabletelor/dispozitivelor din cauza crizei semiconductorilor.

etravel

Quote from: cristi5 on September 15, 2021, 11:54:34 PM
Atunci super-terminalele pe care le dau ei la nasi chiar nu au sens
E proiect pilot, vor sa vada cum merge sistemul in exploatare.
Si Bucuresti - Brasov ar fi foarte bun pentru faza de testare.

AndreiB

Cred ca au un beneficiu si anti-frauda. Fiind digitale, si avand posibilitatea de a fi folosite si pentru control (din cate imi aduc aminte dintr-un articol mai vechi), poti semnala activitati neuzuale - e.g. controlori care nu controleaza/nu vand bilete vs norma sau standarde locale.

Exista o problema de frauda care reduce veniturile companiei.

Sionut

Quote from: cristi5 on September 15, 2021, 11:54:34 PM
Atunci super-terminalele pe care le dau ei la nasi chiar nu au sens

  Salut, nu cred ca le dau vre-un super-terminal. Alpha Bank stiu ca au facut o aplicatie prin care
iti instalezi POS pe telefonul mobil. deci, cu un telefon mobil care stie protocolul de comunicare NFC
e rezolvata treaba.

TibiV

Pai fix aplicatia Alpha Bank este folosita...

https://clubferoviar.ro/trenurile-de-aeroport-4/

Quote
...
Soluția implementată cuprinde asigurarea transmisiei de date (între dispozitivele mobile si arhitectura centrală a sistemului), soluție MDM (de management și securizare a flotei de dispozitive) și software de emitere și validare a biletelor la bordul trenurilor, ca parte integrantă a sistemului de emitere electronică XSell utilizat în prezent de CFR Călători.

Bilete cumpărate cu cardul în trenurile de Aeroport
Pentru realizarea de tranzacții  prin utilizarea instrumentelor electronice de plată contactless, s-a încheiat un protocol de colaborare pentru testarea aplicației software, Alpha PhonePOS, pusă la dispoziție de Alpha Bank România, prima aplicație Tap to Phone lansată de o bancă pe piața locală.

În primă etapă, proiectul pilot cuprinde cele 60 de trenuri de pe ruta București Nord – Aeroport Henri Coandă și retur unde călătorii au la dispoziție posibilitatea achiziționării biletelor de călătorie în tren cu plata acestora cu  orice tip de dispozitiv electronic de plată contactless (Mastercard sau Visa): card, telefon, ceas sau brățară inteligentă.

...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

etravel

Quote from: TibiV on September 16, 2021, 12:32:29 PM
Soluția implementată cuprinde asigurarea transmisiei de date (între dispozitivele mobile si arhitectura centrală a sistemului)
Sunt curios ce solutie tehnica implementeaza pentru situatia in care se pierde conectivitatea cu "arhitectura centrala a sistemului", ca portiuni fara semnal sunt destule pe calea ferata, inclusiv in sud...

ciprebbe

eroare comunicatie :)

Am cumparat saptamana trecuta cu cardul .
Pt mine a fost usor sa il folosesc fiind acelasi aparat albastru pe care il foloseste Compania de Transport Public din Cluj. Doar trebuia sa apesi daca vrei adult sau copil....
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

contador

Quote from: etravel on September 16, 2021, 03:38:26 PMSunt curios ce solutie tehnica implementeaza pentru situatia in care se pierde conectivitatea

Probabil o sa revina nasul sa vanda/verifice bilete cand trenul ajunge inapoi intr-o zona cu semnal.

frunzaverde

@etravel : exista un singur standard pentru cum functioneaza cardurile "standard" Visa si Mastercard - standardul EMV. Care standard permite explicit si implementeaza un protocol pentru tranzactii off-line. Care protocol este singurul existent si singurul admis pentru carduri Visa/Mastercard.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

etravel

@frunzaverde, corect. Pot plati bine mersi cu cardul inregistrat pe telefonul cu NFC, in mod offline.
Ma refeream la cum rezolva vanzarea unui bilet cu sau fara loc atunci cand nu are conectivitate. Isi face o copie locala a grilei de tarife si a inventarului, vinde offline si se sincronizeaza cu "arhitectura centrala a sistemului" atunci cand revine semnalul? Nu vinde nimic si asteapta revenirea conectivitatii - scenariu mai putin probabil ?

bgd77

Si in avion se poate plati cu cardul, si si acolo nu ai semnal, nu?

contador

In avion nu se poate plati cu orice card. De exemplu cardurile preplatite (cum ar fi Revolut, sau multe Maestro / Visa Electron ale bancilor clasice) nu permit tranzactii offline.

rizzuh

^ nici ING nu permite tranzactii offline, din cate stiu la niciun card, nici macar la cele de credit, sub sigla Visa (non-electron). Alte banci permit tranzactii offline la cardurile de credit, poate si la cele de debit.