News:

3,5% pentru Asociația Pro Infrastructură, singura voce independentă
care monitorizează toate proiectele majore de transport.

Main Menu

Conexiunile multimodale Bucuresti-Aeroportul Henri Coanda

Started by nirolf, October 18, 2016, 04:21:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

tom_sawyer

Merge ceva gen parcarea acoperita de la Selgros.

Sorinus

Sau macar in partea de jos, deasupra trecerii de pietoni, aia f lunga ce traverseaza parcarea. De la Terminal pana acolo sunt cam 30-40m, nu e chiar tragedie sa mergi pana acolo (doar neplacut). Geva gen Schonfeld.

fulger nc

nu cred sa fie foarte dificil , sau sa coste foarte mult , sa se faca un acoperis "in valuri" , pe acelasi stil , cu cel al statiei de calatori , care se construieste
pe structura metalica cum sunt tribunele la stadioane ..nu ar avea de ce sa coste mai mult ..si dupa parerea mea ar si uni stilistic , putin , toata fata terminalului vechi
adica , banuiesc ca ar fi in stare sa gaseasca un birou de arhitectura si sa faca un proiect simplu si nici nu ar costa enorm
cu o pasarela pietonala suspendata ..care sa ajunga in fata terminalului plecari ar incepe sa arate mai interesant

Spectre

"Bucharest Airports" posteaza pe Facebook:
👨‍👩‍👧‍👦Dragi prieteni,

Lucrările la linia de cale ferată Gara de Nord 🚂 - Aeroportul Otopeni ✈️ se desfășoară în ritm accelerat.

Calea ferată, care are o lungime de aproximativ 17 kilometri, va fi gata în luna august si va permite parcurgerea distanței de la Aeroportul Internțional Henri Coandă București la Gara de Nord în doar 15 minute 🕰 "

15Minute??? Ar fi ceva! Voi ce parere aveti?
Siemens Desiro Series 312

TibiV

Quote from: Spectre on May 08, 2020, 08:01:00 PM
"Bucharest Airports" posteaza pe Facebook:
....

1. 15 minute pe 17 km, cu multe macaze?... Posibil. Am vazut la TV marmote care inveleau ciocolata in staniol...
2. NU ai pus LINK la sursa citata.
3. Textul original al sursei (ne-citate) nu l-ai marcat in nici un fel (ghilimele, quote, ceva...) Intrebarea ta finala pare sa fie de fapt incheierea postarii celor de la "Bucharest Airports".
4. S-a mai scris despre aceste "viitoare realizari". Citeste si in urma...

Ionut nu va mai cearta, dar va cert eu:
Puneti SURSA!
"Bifati" textul citat macar in ghilimele, daca va este greu cu QUOTE...

@Spectre,
de data viitoare iti iei - (minus) pentru o astfel de "prezentare", chiar daca informatia furnizata va fi importanta...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rota

^ SURSA
"Calea ferată, care are o lungime de aproximativ 17 kilometri, va fi gata în luna august si va permite parcurgerea distanței de la Aeroportul Internțional Henri Coandă București la Gara de Nord în doar 15 minute "
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

GDPR

Care din ele? Calea ferata "Porr" sau calea ferata "Arcada"? Pana la urma n-are absolut niciun sens sa le faca pe amandoua.

Sorinus

Semnalizarea cum va fi pana la Aeroport? BLA? Pe M700 am vazut ca deja e BLA.

BogdanTea

Legat de copertina. Daca ar fi destepti ar demonta trotuarul rulant de la Gara de Nord si l-ar reloca aici. A costat 11 mil lei si putrezeste acolo nefolosit.

fulger nc

https://images.app.goo.gl/RgUywn1izRhYGQu59
cum ar fi ceva de genul? evident fara peretii laterali , alte dimensiuni , etc , materiale
ca si idee..ai lumina naturala , ventilatie pe laterale si protectie suficienta ptr intemperii
ceva intre parcarea acoperita selgros ..cum a mentionat cineva si asta , ca totusi e poarta de intrare in Romania

AndreiB

Daca s-ar face ceva, ar trebui facut intr-un stil complementar cu terminalul vechi si gara. Pe termen lung insa cred ca ar trebui sa se faca ceva mai ambitios. Poate inclusiv relocate microbuzele si autocarele si transformat ultimul etaj in hub de transport in comun, cu inca o parcare supratejata dedicata sosirilor construita peste parcarea actuala de stationare pe termen lung intre cele doua drumuri.

sursasecreta

Acest cont este accesat de sursele secrete ale comunitatii PeUndeMerg. Fotografiile, clipurile video si informatiile aparute pe acest cont sunt din surse deosebit de credibile.

sursasecreta

Se pare ca incep ceva si in curtea hotelului. Se scosesera o parte din dalele de beton ale parcarii, probabil pentru a fi recuperate in alt scop.















Acest cont este accesat de sursele secrete ale comunitatii PeUndeMerg. Fotografiile, clipurile video si informatiile aparute pe acest cont sunt din surse deosebit de credibile.

TVlad

Am cautat in paginile din urma dar nu am reusit sa gasesc raspunsul: de se dubleaza si calea ferata dincolo de racordul spre Otopeni, intre gara Odaile si Balotesti? Nu zic ca e rau dar nu inteleg cu ce ajuta legatura cu aeroportul.

TibiV

Aia era solutia de "back-up", daca nu ar fi fost gata legatura directa.
Euro 2020 a devenit Euro 2021, deci vor fi gata amandoua...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)