Conexiunile multimodale Bucuresti-Aeroportul Henri Coanda

Started by nirolf, October 18, 2016, 04:21:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

razvan96

A venit si primul update de la CFR cu progresul fizic estimat:10%.

tonică

atatea articole prin presa, ba a unora, ba a altora si o amarata de poza a strazii aleia nu pune nimeni :(( Are cineva asa ceva pe aici, ori vreo imagine din satelit updatata? Sa vedem si noi care e de fapt situatia reala si prin curtea cui trece.

wrumwrum

#677
Astazi in zona str. Gara Odaii, se faceau marcaje pe asfalt cu spray fosforescent pentru diverse trasee si masuratori. De asemenea s-au montat stalpisori de ghidaj.

tonică

wrumwrum daca ai drum pe acolo, bagi cate o poza cu telefonul strazii aceleia? Una intr-u sens, cealalta in celalalt sens, macar sa ne dam seama despre ce "densitate" de cladiri este vorba. Multam anticipat!

Dan_s


GDPR

Dupa cum ziceam, ca sa evite problemele cu vecinii, ar fi trebuit sa exproprieze toate constructiile din zona de siguranta (20m din axul CF).

elphax

din cate am inteles astia de pe colt cu jumatatea de duplex sunt cei mai afectati - vor avea pilonul in curte. Ceilalti trebuie sa isi mute si caminul de apa sau fosa ca e exact acolo. plus ca e la cativa metri de casa , de mansarda in care dorm oamenii. Adica ei au 300 mp si le ia statul 150mp. Cum sa poti sa traiesti la casa pe 150 mp si cu trenul pe deasupra capului ?

https://www.google.com/maps/@44.5673853,26.0683528,3a,90y,312.62h,59.25t/data=!3m6!1e1!3m4!1srXr3G2A5Dm2jGMFgvlYzPg!2e0!7i13312!8i6656

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/social/controversele-caii-ferate-din-otopeni-oamenii-spun-ca-trenurile-vor-trece-la-cativa-metri-de-casele-lor-1153873



Powered by API/PUM imgur uploader

ciprebbe

^Nu am inteles niciodata de ce nu au mers pe tarlaua aia goala (mai in sud).
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

AlexxC

Privind problema dintro alta perspectiva: am locuit multi ani cu calea ferata trecand prin fata blocului intro zona cu multe macaze si fara panouri fonoabsorbante si nici termopane la casa ...ne-am obijnuit,rau era cand trecea cate un marfar peste macaze cu 10kmph in rest nici nu sesizam traficul de calatori.
Cei din otopeni vor avea panouri fonoabsorbante ,termopane,linie noua dreapta fara macaz in zona si trenuri scurte super silentioase ,la cadenta de 30 min care fiind aproape de gara infundata vor circula cu viteza redusa.Eu cred ca mai tare ii deranjeaza avioanele la decolare si traficul de pe Dn1 de cat o va face trenul asta.
Ce ii doare pe ei cel mai tare sunt exproprierile...Tiriac ar trebui sa fie Happy ca lumea poate sa vina la patinoar si cu trenul :)

TibiV

@ciprebbe,

eu nu am inteles niciodata de ce au ales mizeria asta de linie (simpla) supraterana, pe estacade/pile, care da direct (perpendicular) in T1 (fara posibilitati de dezvoltare viitoare), cand puteau merge pe solutia subterana, un pic mai la sud, si o "coteau", astfel incat "gara" OTP sa fie paralela cu T1, si la nevoie sa fie prelungita spre T2 / Ploiesti... :o

Beats me... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Explicatia cea mai probabila e ca cineva le-a bagat in cap ideea creata ca lucrarile in solutie supraterana pot fi finalizate pana la Euro 20-20.

nenea_hartia

Ce bine ar fi ca, măcar în ceasul al 12-lea, să oprească cineva tâmpenia asta și să refacă proiectul cum zice TibiV. Dar îți trebuie un pic de creier și mult curaj și mă îndoiesc că noul ministru, în caz că ăștia vor reuși să-și treacă guvernul (eu mă îndoiesc), va avea creier și curaj. Mai degrabă îi va da bice, ca să se laude el cu inaugurarea acestei catastrofe.

dr4qul4

imediat mai la sud este patinoarul. dar era loc 150m mai la sud.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

tonică

Daca nu era c.e. de fotbal la mijloc si conditia pusa de fifa pt alegerea stadionului din bucuresti nu se facea nimic. Cum nimic nu s-a facut pana acum. Proiectul a fost facut pe genunchi si in graba din cauza unei guvernari de 2 bani care n-a stiut sa gestioneze absolut nimic. Timp ar fi fost suficient dar incompetenta si desele modificari de guverne au condus la situatia de fata.
Daca proiectul este oprit va fi foarte clar ca fifa va rerage dreptul bucurestiului la organizarea meciurilor din cadrul c.e. Refacerea lui, din cauza timpului scurt, deasemenea va compromite conditiile fifa. Iar pierderea participarii va cantari foarte greu nu doar in randul suporterilor din fotbal dar si pentru imaginea Romaniei. Eu cred ca in astfel de cazuri beneficiarul are datoria morala de a calcula potrivit daunele pe care le aduce si sa dovedeasca echilibru dar si bun simt in cazul exproprierilor. Sa zica merci ca-s doar doi in acest caz si ca ceilalti n-au avut succes in justitie. Sa termine in timp util lucrarea iar mai apoi, sa contracteze cu sf, proiect si licitatie un tunel de 2,5 km care sa ofere posibilitatea unei prelungiri pana la un posibil t2.

RobertN

Salutare,

Câteva fotografii de astăzi (am profitat de faptul că am avut ceva treabă prin zonă):

(se observă grinzi de beton și armături pentru piloni în incinta șantierului)