News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Conexiunile multimodale Bucuresti-Aeroportul Henri Coanda

Started by nirolf, October 18, 2016, 04:21:46 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

bgd77

Eu am putut plati in avion cu un card de debit Visa Debit de la ING.

rizzuh


tom_sawyer


tom_sawyer

North Railway Station Bucharest - Airport Bucharest OTP Henri Coanda - Express Train


Airport Bucharest OTP Henri Coanda - North Railway Station Bucharest - Express Train - I


Airport Bucharest OTP Henri Coanda - North Railway Station Bucharest - Express Train - II

etravel

@tom_sawyer, ce e in cladirea de ? Nu pare a avea prea multe ferestre ...



AndreiB

Cabina care controleaza semnalizarea si centralizarea de pe linia spre Aeroportul. Cred ca termenul tehnic e "Post Macaze".

etravel

@AndreiB, merci. Am facut si eu un video similar cu cel de mai sus, sper sa am timp zilele astea sa il editez si sa il urc.

tom_sawyer

FOTO Au început lucrările de construcție a parcării park&ride PO Parc Mogoșoaia

În aceste zile au început lucrările de construcție a parcării de tip park&ride PO Parc Mogoșoaia, situată chiar lângă peronul stației feroviare inaugurate recent.

La finalizarea lucrărilor, locuitorii din Mogoșoaia își vor putea lăsa aici mașinile pentru a-și continua călătoria cu trenul spre Gara de Nord din București. Investiția este realizată de primăria Mogoșoaia, cea care a construit și noua stație feroviară de pe Magistrala 700.







FOTO Adrian Constantin Zofei

https://clubferoviar.ro/parkride-po-parc-mogosoaia/


AndreiB

Vad ca guvernul actual incearca sa ajunga la Team Brexit level of performance...

Ce-i trebuie chelului, eh?

Cristi N

Am folosit si eu azi-noapte trenul de la Aeroport, per total experienta a fost mai mult decat ok. Am nimerit la trenul CFR care pleca de la Otopeni la ora 1:52AM si chiar a respectat orarul de plecare la minut.

Am intrebat nasul daca pot cumpara bilet din tren si mi-a aratat cutia albastra montata in interior, aici a fost destul de tricky. Ca sa platesti cu cardul trebuie intai sa apesi pe "stop" si apoi sa apropii cardul, daca apesi pe "start" iti schimba tariful si aplica reducerea de copil. Aici a intervenit nasul care s-a chinuit putin sa anuleze tariful redus si ne-a aratat la fiecare cum se face.

In garnitura am fost vreo 12 pasageri, iar curatenia era decenta. Nu erau urme istorice de mizerie dar alti clienti de la cursele precedente isi mai abandonasera cate un pahar de cafea sau ambalaj pe jos. Ulitima provocare a fost iesitul din Gara de Nord, accesele laterale erau incuiate, singurul deschis fiind cel de la coloane.

tom_sawyer

#2471
^^

Quote from: tom_sawyer on September 15, 2021, 04:38:08 PM

În cadrul acțiunilor desfășurate pentru creșterea gradului de digitalizare, CFR Călători implementează de miercuri, 15 septembrie 2021 – după ora 14:00, un proiect pilot prin care este facilitată verificarea/validarea și emiterea legitimațiilor de călătorie  în tren prin intermediul dispozitivelor mobile.

Personalul de tren va fi dotat cu dispozitive compuse din aparate mobile dotate cu NFC (pentru plata cu card contactless) și capabilități de scanare a codurilor de bare / coduri QR, precum și imprimante termice pentru tipărirea biletelor.

În primă etapă, proiectul pilot cuprinde cele 60 de trenuri de pe ruta București Nord – Aeroport Henri Coandă și retur unde călătorii au la dispoziție posibilitatea achiziționării biletelor de călătorie în tren cu plata acestora cu  orice tip de dispozitiv electronic de plată contactless (Mastercard sau Visa): card, telefon, ceas sau brățară inteligentă.

Nu se aplică (și) chestia de mai sus?

Cristi N

Este fix modelul asta de validator folosit de STB si alti operatori din tara:



Powered by API/PUM imgur uploader

Pe cursa asta nu vad de ce ar trebui sa mai aiba si nasul inca un POS, lipseste un afis cu un minim de informatii pentru ca interfata e relativ contraintuitiva.


tom_sawyer

Secretarul de stat în Ministerul Transporturilor Irinel Scrioșteanu a venit vineri la serviciu cu trenul Mogoșoaia-București Nord.

,,Astăzi am venit la birou cu trenul. Fac asta cât de des pot, când nu îmi încep ziua cu vizite pe șantiere. Cu trenul, pe ruta Otopeni – Gara de Nord, de la Mogoșoaia (PO Parc Mogoșoaia – n.red.), am făcut 11 minute. Și a fost chiar plăcut să socializez cu câțiva călători. Eu am optat pentru abonament lunar de călătorie pe această rută. Continuăm strategia de integrare tarifară a sistemelor de transport public, din Regiunea București Ilfov. În curând, abonamentul pe care îl avem acum în comun STB-Metrou va fi valabil și pe ruta feroviară București-Otopeni."

https://clubferoviar.ro/trenul-mogosoaia-bucuresti/