News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 6 Guests are viewing this topic.

adyneamtu

#2940
Quote from: AlexxC on October 15, 2019, 11:07:50 AM
Podul de pe DN64 de langa Ganeasa pare finalizat. Stie cineva de ce nu se da in circulatie? chiar nu ne dorim un muzeu si acolo. Offtopic: Poate vrea sa taie cineva o pamblica inainte de alegeri!?!?

Au mai asteptat o luna si l-au receptionat. Tot in articolul de mai jos scrie ca se pregateste terenul pentru Podul peste Olt. Ocolitoarea va fi pe barajul de aici https://goo.gl/maps/qhLxX8pP218Yop1Q8

Gazeta de Sud:Podul peste Negrișoara a fost recepționat. Se poate relua traficul greu
QuotePodul care a costat peste 2,5 milioane de lei, construit pe DN 64, km 35+900, peste Negrișoara, a fost finalizat și se va relua circulația fără să se mai folosească ruta ocolitoare....

QuotePodul peste râul Olt va intra în reparații cel mai devreme peste cinci luni
Constructorul care și-a adjudecat lucrarea de peste 26 de milioane de lei, de reparare capitală a podului peste râul Olt, de la Slatina, a preluat amplasamentul pentru a pregăti varianta ocolitoare....
"A fost predat amplasamentul constructorului pentru execuția lucrărilor pregătitoare pentru varianta de ocolire provizorie, în vederea demarării lucrărilor la pod. Lucrările la pod vor demara efectiv după ce se vor încheia aceste lucrări pe varianta de ocolire pentru a putea devia traficul, pe DJ 546 – 546 C, cu ieșire într-o intersecție, în DN 64, la Strejești", a declarat directorul SDN Slatina, Adrian Motorga.

pasadia

Doar ca informație căci nu am poze: se lucrează în continuare la podul peste Trotuș de la Onești. Circulația pe DN11 evsugrumata pe bandă dinspre aval, se circulă semaforizate - prin urmare cozi lungi în ambele direcții.

Waze a decis că pe ruta BV - BC ar fi mai bine sa ocolesc din Oituz pe DJ116 prin Tg. Ocna până în Bârsănești. E o soluție limitata - drumul e îngust, cu multe viraje și pante apreciabile. Plus multe sate. Nu cred că ar face fata la mult trafic suplimentar.

JohannDB

@ pasadia..... "" căci nu am poze: ""....... Cu multă plăcere, ți le ofer eu, dar nu sunt chiar proaspete-proaspete (sunt "fabricate" în 12.10.2019); situația la Onești, încă rămâne în "același hal"/stadiu/stare/fel...... :) :) :) :) :) :)












Powered by API/PUM imgur uploader

alecu26

Inaugurare pod Tarnaveni pe DN 14A.

Sunt sigur ca TibiV va aprecia reportajul extins de la fata locului. Oricum apparent a fost varianta scurtata a slujbei...doar vreo 20 de minute.
https://www.facebook.com/tarnaveni.ro/videos/2597336447010254/
Drumurile noastre POATE;

prd.marius

Salutare, oare ceva vesti despre podul de la Turda are cineva? Mersi

Hercule

Am trecut aseara pe acolo. Nici o miscare. Strazile din Turda arata ca dupa bombardament  :((
Deșteaptă-te române!

prd.marius

De aia intreb si eu, strazile pe care poti evita acel pod, sunt dezastru...

GDPR

Pe site-ul MT a fost Proiectul de Hotărâre de Guvern pentru aprobarea indicatorilor tehnico-economici aferenţi obiectivului de investiții ,,Pod peste râul Dâmbovița pe DN 73 km 78+519", județul Argeş

Descrierea investiţiei
Traseul proiectului se desfăşoară pe teritoriul administrativ al comunei Dâmbovicioara, judeţul Argeş şi reprezintă o alternativă de traseu nouă pentru DN 73, în lungime de aproximativ 750 m, prevăzută pentru   ocolirea podului existent şi amplasarea podului nou.

Pod peste râul Dâmboviţa
Podul are lungimea totală de 170 m, traversează oblic albia râului Dâmboviţa printr-o deschidere de 100 m, încadrată de două deschideri marginale de câte 35 m.
Podul este centrat astfel încât deschiderea de 100 m să se afle pe zona de aliniament a traseului. Deschiderea de 100,00 m este alcătuită dintr-un arc din oţel S355, încastrat în malurile râului.

Lucrări de drum:
Traseul în plan
Pentru realizarea noului pod peste râul Dâmboviţa este prevăzută devierea DN 73 ce se desprinde din traseul existent al DN 73 la km 78+300, ocoleşte localitatea Podul Dâmboviţei la sud, traversează albia râului Dâmboviţa la sud de amplasamentul podului existent la cca. 375 m interax şi revine la km 79+400 în DN 73. Lungimea acestei variante de drum este de 750 m (incluzând şi lungimea podului).

Mai e o mica problema nementionata in proiectul de HG: podul traverseaza situl ROSCI0194 Piatra Craiului


NGC

"PROIECTARE și EXECUȚIE în vederea realizării obiectivului: "Pod pe DN 13C, km 1+200, peste râul Târnava Mare, la Vânători"

Avem un singur ofertant, adica asocierea DACIA FABER - BETA COPS.

pasadia

No, asta da!

Pentru cine nu știe, acolo e o situație ciudata: un pod vechi, îngust și dezafectat, înlocuit de un pod ce pare mai degrabă provizoriu datorita "S"-urilor prin care se face accesul, dar mai lat și destul de rezistent. - DN13C
https://maps.app.goo.gl/SkCJGFfwYkq3XV9x5

Mă gândesc că au de gând să facă un pod nou, corespunzător, în locul celui dezafectat, nu?

dr4qul4

nu vad de ce nu l-ar face mai in aval, de unde incepea S-ul si vechiului amplasament.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

LittleWanderer

Salut,

Mai știe cineva ceva de podul peste Someș din Ulmeni, Maramureș?

L-au dărâmat sau?

pasadia

@dr4qul4Ș daca ar tine drumul rept atunci podul ar fi oblic fata de albie si deci mai scump...

dragoscojan

#2953
S-a deschis astazi circulatia pe ambele sensuri ale podului peste Agas de la Onesti. Nu se mai sta la semafor.





Powered by API/PUM imgur uploader

Allex

^peste Trotus (se vede si in poza pusa de tine)
"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova