News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Granata06

Montarea ultimelor grinzi la podul de la Capud, jud Alba. Cele cazute in Mures s-au scos la mal fiind declarate rebut.


AlinC

Podul peste raul Mures de la Vintu de Jos, iesirea/intrarea pe DJ 107 A Vurpar- Paclisa, varianta ocolitoare pentru Sebes-Alba Iulia, intra in reparatii:


voicul

Ce timp au bun au ales: exact cand repara si podul peste Mures. Fac ce fac, dar in trafic tot trebuie (obligat) sa stai!

Harry

COMPANIA NATIONALA "ADMINISTRATIA PORTURILOR MARITIME" SA CONSTANTA a semnat contractul pentru Servicii de urmărire a comportării în timp de tip special al ansamblului Pod+Viaducte, al obiectivului Pod rutier la km. 0+540 al CDMN, inclusiv interpretarea rezultatelor măsurătorilor cu SIXENSE SOLDATA SAS pentru suma de 385.837 lei + tva.

Este vorba de podul nou de la agigea

Skynick

Am fost ieri pe podul de la Giurgiu.

Senzatia dinspre bulgari spre Romania este are in sfarsit contrast de civilizatie. La ei drumul e rupt, nesemnalizat, neintretinut si cand treci liniuta la noi devine treaba cum trebuie. N-am mai incercat de mult senzatia asta cand intru in tara, recunosc.

alexV

La podul peste Aries de la Turda sunt inca in proiectare toata luna August (extensie de timp, revendicare, ceva de genu)
Lucrarile ar dura 3 luni, cu inchidere totala a traficului, insa daca prind perioada de iarna, lungesc.

Allex

LUCRĂRILE LA PODUL PESTE TROTUȘ DIN ONEȘTI AVANSEAZĂ. A FOST MONTATĂ PRIMA GRINDĂ NOUĂ - UnupeTrotus.ro

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

NGC

"Servicii de proiectare fazele PAC, PTE, AT si executie lucrari pentru obiectivul "Pasaj peste CF pe DN 61 km 77+200 la Gaesti""

Si aici avem un singur ofertant, asocierea FREYROM S.A. - TPF INGINERIE S.R.L..

@Ionut: Mesajele pot fi mutate de aici, pentru ca, asa cum zice mai sus si tom_sawyer, este vorba despre pasajul actual.

AlinC

Podul peste raul Mures de la Teius spre Capud:


TibiV

AlinC, daca ai niste "pile", nu ai putea sa vorbesti cu antreprenorul asta sa preia ST2 ?....

ARGUMENTE:
Si el si Aktor au pierdut 2 (doua) grinzi.
El le-a rezolvat, Aktor nu.
S-a apucat de lucrare dupa Aktor. El termina anul asta, Aktor nu.
La el vad un pod. La Aktor NU. La Aktor nu vad nici un pod, asa cum de altminteri nu vad nici un pasaj in afara de cele la care grinzile au fost instalate de un subcontractor (este adevarat, unul serios...)

Deci ce zici? Ne pui o vorba buna sa preia ST2?.... 
Cred ca ar termina in doar 2-3 ani, nu in 10 ani ca Aktor...
O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Granata06

Stiu ca este o ironie...insa si asa...Dacia Faber este o firma micuta.

TibiV

Da, era o ironie... Sau un sarcasm...

Dar Aktor a dovedit ca este o firma si mai micuta, si mult mai putin capabila.
Atat.
(atat a dovedit)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul

Intre timp, fata de LD3, e mult mai sigur sa mergi pe aici:

Soluții ,,inedite" de transport în România. Pentru că podul e prea învechit, călătorii sunt dați jos și puși să traverseze pe jos - VIDEO

https://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/solutii-inedite-de-transport-in-romania-pentru-ca-podul-e-prea-invechit-calatorii-sunt-dati-jos-si-pusi-sa-traverseze-pe-jos-1189553

alecu26

Parca pentru viaductul asta a fost si o prezentare mai ampla la Romania Te Iubesc....daca nu ma insel.
Drumurile noastre POATE;

NGC

#2909
Eram aproape sigur ca am scris pe undeva despre asta, dar nu mai gasesc.

In 02.07.2019 a fost lansata licitatia ",,Intocmire SF Pod pe DN 14A km 7+466, Blajel" -DRDP Brasov".

Valoare estimata:  135.239,19 RON fara TVA
Durata contractului: 12 luni
Fonduri: Bugetare

Avem 3 ofertanti.

1. SC BETA COPS SRL
2. SC PLANEXE DESIGN SRL
3. POD-PROIECT