News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Poduri, pasaje și viaducte

Started by davyl, October 13, 2011, 04:39:05 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Nu inteleg ce e cu pista aia de bicleta separat facuta. Pe langa ca mi se pare complicata, nu inteleg de ce nu e in lateralul carosabilului.

bogdymol

Pod peste râul Jiu din timpul mineriadei din Ianuarie 1999. Minerii traverseaza podul in felul acesta datorita stancilor puse de autoritati pe pod pentru impiedicarea inaintarii lor.



Mai multe poze pe mediafax.ro.
Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

reed

http://www.bzi.ro/dezastru-se-reface-proiectul-pasajului-octav-bancila-iasi-411592
QuoteDin acest motiv, retelele de utilitati din teren nu corespund ca localizare cu cele inscrise in proiectul pentru care s-a platit suma de 360.000 de lei. Mai mult, sefii din Primaria Iasi spun ca se vor reface si capetele pasajului. Pentru tot acest demers, firma SC Expert Proiect 2002, cea care a realizat proiectul initial, va primi inca o transa de bani, mai precis 128.000 de lei.
Quote
si ce nu se pot reloca utilitatile?

Ionut


marius_ar

Tot au devenit la moda pasajele. Mai jos cel de la Ghioroc (Arad), DJ 708C peste CF Arad-Deva (http://goo.gl/maps/U3iEt). E in lucru din august, cred.

http://www.youtube.com/v/9EjUcShp9lA

alm26mm

cati metri are latimea drumului, ca mi se pare a fi doar de un singur sens :o...

iuli

E pe două sensuri dar are lățimea veche, adică cam cât erau DN-urile înainte de modernizare.
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

nenea_hartia

QuoteÎn cadrul discuțiilor, părțile și-au exprimat dorința de construi în perioada următoare podul rutier Iaşi-Ungheni ca parte a reţelei centrale TEN-T cu finanțare europeană, obținută prin Mecanismul de Conectare a Europei (CEF). În prezent, grupul de lucru bilateral instituit în luna decembrie împreună cu specialiștii lucrează la documentaţia tehnică şi financiară pentru a obține avizele necesare și pentru a putea depune aplicaţia pentru finanţare în cursul acestui an. În acest context a fost abordată și finalizarea documentaţiilor tehnice necesare pentru construcţia podului nou Galaţi - Giurgiulești şi a podului de la Leca - Falciu, astfel încât construcţia lor să poată demara cât mai curând.
SURSA


Cel mai probabil vorbe goale, dar m-am apucat și eu de pus link-uri... :lol:

iuli

Macar daca l-ar face pe cel de la Ungheni in profil de autostrada. Dar ai dreptate, cam vorbe goale, din pacate. :(
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

adiarc

intrebare pt colegii din Bucuresti
ce se mai intampla cu pasajul M.Bravu al celor de la Astaldi ?
multumesc anticipat.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

stangabriel

#791
Amanunte aici si poze http://forum.metrouusor.com/viewforum.php?f=209&sid=6c60df2a0254b3ef9141cb382103b480

cateva date,citez:

"Avem un arc complet ! In timp ce se monta, am stat la o tacla cu niste responsabili ai lucrarii ce mi-au impartasit urmatoarele informatii: -Astaldi NU a incasat nici un ban pana acum, totul s-a facut pe cont propriu si exista un mic risc sa se opreasca lucrarile.
-Cel mai tarziu, acest pod este gata pana pe 15 aprilie
-Cam in 2 saptamani maxim, incepe betonarea podului metalic.
Maine seara, urmeaza ultima piesa a celuilalt arc."

Am trecut si eu de cateva ori pe acolo,lucrau si pe ger.

adiarc

superrrrrrrrrr...Astaldi nu se dezminte 
Mersi fain.
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut


adiarc

"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura