News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Energie nucleara | centrale nucleare

Started by stangabriel, January 18, 2015, 01:04:09 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

paulmare

#240
Apa de racire - la noi a fost oprita o data cernavoda din cauza lipsei apei de racire, dintr-un motiv romanesc, canalul centralei care bypaseaza ecluza nu a fost curatat de la inaugurarea centralei, cand debitul a fost mic au descoperit si ei aluviunile, de ce nu a fost curatat canalul, acelasi motiv ca la cnair de ce au si ei rigole colmatate cu aluviuni si gunoaie
Randamentul centralei e 33% - la 1400 de mwh electrici ai restul de 67% aburi pe care trebuie sa ii condensezi si sa ii reintroduci in centrala
Un pic mai sus de noi pe Dunare la Paks, ungurii au 4 vver 2000 mwh ora electrici si inca 2 de 1200 in constructie, la astea ultimele ca sunt pe hartie si piticul sovietic e cel mai mare pitic din lume, au pus 34% randament, oricum ce se pierde 66% - este caldura preluata de "sursa rece",
In aval de Pacs se varsa Drava Tisa Sava din ce stiu eu apoi incep ale noastre Jiu Olt vedea arges mostistea (mai sunt?) - centrala noastra are un bazin care se umple din canal, daca ar curata bazinul si canalul de aductiune nu cred ca ar fi o problema cu apa de racire pentru inca doua reactoare de 700

asta cu dependenta - uraniul usor de exploatat a fost scos pe vremea sovromurilor acum 60-70 de ani, acum e intr-adevar mai economic de importat decat de scobit la cateva sute de metri adancime - la una din mine e deja consumat filonul, la cealalta ar mai fi ceva care s-ar putea scoate dar cu niste costuri foarte mari
Candu insa functioneaza cu Mox si combustibil reprocesat, s-a terminat si cu cioasca si obsesia unora ca cioasca avea o obsesie ca si piticul din coreea de nord sa aiba o bomba atomica, ce iese de la cernavoda se poate reprocesa si refolosi

Noi avem o problema mare cu durata lunga la orice, intr-adevar francezii au facut Millau fix in 3 ani si cu centralele noi s-au bulibasit rau de tot
noi n-am fost in stare de nimic oricum

mirceaeliade

>resursa de vant  din Dobrogea si Moldova si resursa de soare din Oltenia (la care nimeni nu ne poate bloca accesul vreodata)

Simpsons did it:
https://www.forbes.com/sites/arielcohen/2021/01/11/bill-gates-backed-climate-solution-gains-traction-but-concerns-linger/?sh=7d41b98c793b

mirceaeliade

>,,În luna decembrie 2020, în cadrul EN (EnergoNuclear – n.r.) a fost finalizată, de către Asocierea Deloitte şi Kinectrics, actualizarea 'Studiului de Fezabilitate pentru finalizarea proiectului Unităţilor 3 şi 4 de la CNE Cernavodă' (Anexa 1 – Studiu de Fezabilitate actualizat), concluzia SF fiind că Proiectul Unităţilor 3 şi 4 este sustenabil din punct de vedere financiar, cerinţele privind fluxurile de numerar fiind îndeplinite", spun reprezentaţii Nuclearelectrica.

https://www.economica.net/nuclearelectrica-va-investi-in-constructia-reactoarelor-3-si-4-cu-conditia-incheierii-unui-acord-cu-statul-roman_496481.html

alecu26

Kinetrics deja face si angajari. Dar mai greu pentru ingineri constructori cu experienta in ctii nucleare.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

mirceaeliade

Se pare ca cei din EU inca au capul pe umeri:

>Experţii UE vor declara eligibile ca ecologice investiţiile în energia nucleară

>Comisia a cerut Centrului Comun de Cercetare (JRC) să întocmească un raport pe această temă. Reuters a consultat o versiune preliminară a documentului, care va fi publicată săptămâna viitoare, şi citează afirmaţia că ,,analizele nu au descoperit nicio dovadă fundamentată ştiinţific că energia nucleară dăunează mai grav sănătăţii umane sau mediului decât alte tehnologii de producere a energiei electrice".  Raportul JRC va fi examinat de două comisii de experţi, timp de trei luni, înainte de decizia finală a Comisiei Europene.

>Cehia, Franţa, Polonia, România, Slovacia, Slovenia şi Ungaria au cerut săptămâna aceasta Comisiei să sprijine sectorul nuclear din UE.

>Austria şi alte ţări se opun utilizării energiei atomice, insistând asupra pericolului reprezentat de deşeuri şi asupra întârzierilor şi costurilor în creştere ale proiectelor recente.



https://www.economica.net/expertii-ue-vor-declara-eligibile-ca-ecologice-investitiile-in-energia-nucleara-reuters_501254.html

mirceaeliade



tom_sawyer

Iohannis a promulgat legea care ratifică acordul guvernelor României şi SUA pentru cooperarea pe proiectele nuclearo-energetice de la Cernavodă

Acordul va rămâne în vigoare pentru o perioadă de 30 de ani şi va fi extins automat cu perioade succesive de 5 ani, dacă una dintre părţi solicită acest lucru. În perioada 7 – 9 octombrie 2020, la Washington, a fost parafat proiectul de Acord între Guvernul României şi Guvernul Statelor Unite ale Americii privind cooperarea în domeniul dezvoltării proiectelor nuclearo – electrice de la Cernavodă şi în sectorul energiei nucleare civile din România, prin care se va retehnologiza Unitatea 1 şi se va extinde capacitatea CNE Cernavodă, prin construirea Unităţilor 3 şi 4, potrivit unui comunicat de presă al Ministerului Energiei. Tehnologia utilizată în dezvoltarea unităţilor 3 şi 4 va fi CANDU 6.

news.ro

RaduG

Copil fiind în dictatură, îmi spunea tatăl meu că strategia nucleară a țării includea încă două centrale, una pe Olt și una pe Siret, care, împreună cu cea de la Cernavodă, să asigure independența României de carburanții fosili. Azi am dat de un articol despre cea de la Victoria, ziarul Scînteia din 21 Septembrie 1985, prima pagină: http://www.bibliotecadeva.eu/periodice/scanteia/1985/09/scanteia_1985_09_13399.pdf








Powered by API/PUM imgur uploader

mirceaeliade

Victoria adica la poalele Fagarasilor la peste 10km de Olt?  Pe bune?

dr4qul4

Pe Olt la Ucea (ca la Victoria sigur nu) era cam greu sa asigure racirea. La Hoghiz debitul mediu e doar de 50 m3/s, asa ca la Victoria nu poate fi nici de 70. Iar in perioadele de seceta scade vertiginos. Ar fi trebuit sa construiasca un baraj imens in amonte ca sa nu avem surprize, dar nu prea vad unde.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

stangabriel

Lacul imens care trebuia finalizat nu ar fi fost Mandra/lacul Venetia?

Conform Adevarul, care citeaza newsbv.ro, raportul vorbeste despre amenajarea raului Olt, pe sectorul Fagaras-Hoghiz, care cuprinde acumularea Venetia, cu un volum total de 375 de milioane de metri cubi, si centrala hidroelectrica Fagaras, cu o putere instalata de 27 MW.

dr4qul4

eu am dubii ca acel lac ar fi avut atat (75% din Vidraru).  La 70mcs rezervorul ar fi ajuns pentru doar 2 luni.
Si pana la urma Oltul tot maxim 70mcs in medie ar fi avut. Cred ca ar fi putut sa raceasca cel mult 1 reactor.
Din http://www.energonuclear.ro/cs-apa-racire.pdf  aflam ca "necesarul de apa de racire pentru 5 unitati aproximativ 270
mc/sec (54mc/sec/unitate)".

Asadar se putea face doar 1 reactor la Victoria si asta daca tot debitul Oltului ar fi trecut prin centrala.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Dagda

#253
Acuma mai depinde si unde versi apa ce raceste apa grea ce trece prin reactor, caci daca se varsa tot in lac nu e bai de debit ci de volulul lacului de acumulare, oricum mai sunt centrale pe lacuri in lume deci s-ar fi putut.

alecu26

Cel mai recent despre a doua centrala s-a vorbit sa fie in Ardeal, pe Somes sau Mures si cea mai probabila locatie era data ca fiind Ileanda. Sau Ileanda-Jibou. Prin anii 2008-2010 sunt multe articole.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).