News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Automotoare și rame electrice

Started by Ionut, October 12, 2016, 06:51:54 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Xenos

L-am vazut azi pe viu cu copiii. Ce sa zic, este un tren decent pt rute scurte, maxim 2-3 ore.
Locul pe scaune la cls. 2 este peste asteptari.
Problema e calitatea execrabila a finisajelor, cei care au ales aceste mizerii (ARF) respectiv cei care le-au oferit (Alstom) ar trebui pusi la stalpul infamiei.
Mai ales linoleumul de pe podea si baghetele urate de fixare ca si plasticul de pe tavan ne arata ca suntem in prezenta unui produs pt Europa de Est, cum spunea cineva de acolo care parea de la producator.

Nu puteam pune mocheta si finisaj textil la scaune, sa fie ca la DBB sau macar MAV?
Asa arata a ieftinaciune, si e nou - cum va arata cu mizerie pe scaunele alea?

cristi5

#1111
Inca ceva despre scaune. Se pot pune cu usurinta mai putine randuri, deci legroom mai bun si scaune mai groase/moi. Asta pt ca scaunele sunt montate "in consola" (prinse numai de perete, nu si de podea), deci numarul randurilor poate fi redus, cel putin in partile low-floor.

Isi va asuma cineva asa ceva? Ma-ndoiesc. Poate dupa proteste viguroase ale calatorilor, cateva trenuri de la sfarsitul contractului ar putea eventual iesi mai comode, potrivite pt Iasi, Cluj, Arad...

CDV07

Încă o chestiune observată ieri... Spațiul dintre scaune (culoarul) nu e cel mai bun. În unele zone nu au loc două persoane care merg pe direcții opuse. Dacă scaunele sunt ocupate 100% și se întâlnesc două persoane pe culoar... cam greu să treacă unul pe lângă celălalt.

cristi5

#1113
@CDV07 Vezi mai sus problema cu caietul de sarcini copiat de la o licitatie din Suedia unde trenurile sunt cu 25 cm mai late.

Daca lasau scaunele la latimea initiala ramanea un culoar foarte slim, pt copii si oameni f supli :lol:

Cand au recuperat cei 25cm, solutia a afectat (redus) si confortul scaunelor/cotierelor si latimea culoarului

contador


TVlad

Acolo o sa nimereasca singurul calator care nu e genul sa stea cu ochii in telefon tot drumul.

dan tm

pe celalalt forum am gasit poza asta.
nu exista putina atentie la detalii? sau google translate si inteligenta artificiala sint deajuns?

inhibare zavorire automata = blocare inchidere automata? :lol:  :lol:  :lol:



shogom

Cred ca era pentru Republica Moldova, bine ca n au ucis lumina! :D