News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Piața auto second hand în România

Started by Ionut, October 02, 2012, 10:51:31 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GIV


voicul

Nu am pus sa imi fac reclama aici. Era ca idee doar si da trebuie sa stai sa gasesti un deal cu adevarat deal. Dar nu foarte mult.  :)

Dar daca vrei sa vezi un exemplu.

Fa o comparatie intre asta - KM si fara accidente certificate RAR
https://www.olx.ro/d/oferta/vand-ford-mondeo-IDfaMJH.html?isPreviewActive=0&sliderIndex=7

Si ce e aici
https://www.mobile.de/ro/automobil/ford-mondeo/vhc:car,srt:price,sro:asc,ms1:9000_29_,frn:2012,prx:9000,slt:dealer,ful:diesel!petrol,mlx:200000,ger:automatic_gear,pwn:87,ccx:2600,dmg:false,vcg:limousine
Pune vreo 500 de EUR drumul DE - RO

gruiarew

Ca și cumpărător da, dar ca și vânzător dacă ești onest, ai toate șansele să n-o dai. Efectiv îți caută tot felul de rahaturi și chichițe, peste alea ce le-ai enumerat deja. Mai ales dacă e o ciudățenie (un A-klass de exemplu). Sunt unii care mai că-ți dau de înțeles că ar trebui să-i plătești tu ca să o ia.

Dar am dat și de oameni faini, mai rar, dar care știe ce vrea nu bagă de vină aiureli. Oameni și oameni. Doar că e foarte greu de găsit ca și vânzător un cumpărător ok, iar ca și cumpărător cred că e aproape imposibil să-ți dai seama dacă ceea ce cumperi e chiar ce se vede sau e doar un rahat frumos ambalat.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

stangabriel

https://www.g4media.ro/215-milioane-de-masini-din-totalul-parcului-auto-national-de-76-milioane-sunt-mai-vechi-de-20-de-ani-crestere-cu-22-fata-de-anul-trecut.html

Datele furnizate de Direcția Regim Permise de Conducere și Înmatriculare a Vehiculelor (DRPCIV) arată că parcul auto național avea la finalul anului trecut 7,6 milioane de autoturisme. Dintre acestea, 2,1 milioane sunt mai vechi de 20 de ani, 2,2 milioane au între 16 și 20 de ani și aproape 1,8 milioane au între 11 și 15 ani.

Doar 790.000 de mașini au o vechime cuprinsă între 5 și 10 ani, iar 690.000 au între 0 și 5 ani.

Pe lângă faptul că multe dintre mașinile mai vechi de 15 ani (6,15 milioane) poluează foarte mult mediul și sunt adevărate pericole în trafic, specialiștii auto consultați de G4Media.ro susțin că îngrijorător este procentul mașinilor mai vechi de 20 de ani care a crescut cu 22 % față de anul trecut.

,,Creșterea este foarte mare de la 2020 la 2021, aproape de 22%. Adică în cifre exacte, aproape 385.000 de mașini peste 20 de ani. Statistica asta ne arată că s-au înmulțit foarte mult mașinile foarte vechi, nefiind impozitate într-un fel sau altul, fară să existe vreo taxă de mediu sau vreun timbru, sau ceva de genul asta", a declarat pentru G4Media.ro, Dan Babu, fondatorul site-ului masinapotrivita.com.

Ministerul Mediul dă asigurări că în următorii ani va scoate din trafic mai multe rable, însa numărul acestora lasa de dorit. Ținta inclusă de România în PNRR este de a scoate din trafic 250.000 de autovehicule mai vechi de 15 ani cu norme de poluare sub Euro 3.