[DJ] Ce-am mai văzut din mers în Craiova

Started by Ionut, October 01, 2016, 09:00:20 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Harry

Am o curiozitate. Exista un monument sau o strada care sa poarte numele lui Jean Negulesco?

yetiman

,,Pe hoţii mărunţi îi trimitem la închisoare, iar pe cei mari îi numim în funcţii publice." — Esop
,,Greşelile politicianului sunt crime, căci în urma lor suferă milioane de oameni nevinovaţi, se împiedică dezvoltarea unei ţări întregi şi se împiedică, pentru zeci de ani înainte, viitorul ei." — Mihai Eminescu

perfidus

Stadionul de atletism. Nu o luați ca reclama, nu am nici o legătură cu publicația sau firma de instalații.

Autostrada Pitesti - Craiova (A12) e ingropata. Se prefigureaza Drumul Expres CrPit (DEx12).; Contract semnat Tr.1 12.2018 - Tirrena Scavi ; Tr.2/L1&L2 finalizat - Spedition UMB ; Semnare contract Tr.3 si Tr.4 16.09.2020  - Spedition UMB ; Licitația pentru ,,Centura de ocolire Craiova Varianta Sud DN 56- DN 55- DN 6" - contract semnat 14.01.2022 - Rizzani de Eccher; "Constructia Variantei de Ocolire Targu Jiu – Finalizare Lucrari" - contract semnat 22.09.2020 - S.E.C.O.L. - stadiu lucrari 60%; "Reabilitare DN 6, Alexandria – Craiova, Lot 2: km 132+435 – km 185+230 – Relicitare" - contract semnat in 08.03.2022 - Ozaltin Inșaat

daniel321

#48
Balta Craiovita lucrari Drum De Legatura Care Va Uni Calea Severinului De Bulevardul Râului 27112020


adyneamtu

Uite asa se mai goleste groapa de cenusa Isalnita.

danvoicu

Si se mai umple un spatiu verde cu betoane. De spatii verzi transformate in betoane auzim mereu, dar de betoane daramate si facute spatii verzi niciodata. Or fi prosti americanii aia de fac a doua varianta.

Alutus

aia era o mlastina in mijlocul orasului, frecventata doar de homelessi si turne de vaci/oi/porci...
Alea iacta est

dr4qul4

Asa era si "Delta Vacaresti". Bine, inca mai are homelessi.
Daca fac doar drumul si restul il transforma in parc, nu e o pierdere atat de mare. Dar parca vad ca apar cladiri pe acolo.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AlexxC

Din cate stiu planul e sa se construieasca acolo: stadion,mall,parc,blocuri si bineinteles drumul de legatura din videoclip.

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

maga998


rizzuh

Craiovita Paradise :lol: Un fel de Ferentari Paradise. Imi plac maxim "Mititelu Towers". Toate sunt in engleza (de balta), mai putin "Complex Sportiv FCU Arena" :bash:

dr4qul4

Sa inteleg ca "terenul" (de fapt balta), apartine celui mic bagat de curand la racoare?
De unde bani de asemenea investitii? Nimeni nu va face un stadion particular, in Romania. Si in Craiova exista deja un stadion nou. Daca vor ceva mai mic...pot sa refaca unul din cele din sud Extensiv sau Electroputere.
Si turnuri in mlastina? costurile vor fi astronomice.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

AlexxC

"Oraşele star au fost Craiova, care a dat cea mai mare tranzacţie a anului - NEPI-Rockcastle care a cum­pă­rat în Balta Craioviţei 17 ha"
https://www.google.com/amp/s/m.zf.ro/amp/companii/ce-spun-datele-reale-timisoara-si-craiova-au-fost-starurile-tranzactiilor-cu-terenuri-pentru-cluj-si-iasi-doar-intentii-in-2019-18713115 
A apartinut si l-a vandut vezi mai sus cui...eu zic ca e treaba serioasa acum ca are capital.

maga998

Mititelu a pus mana (nu se stie cum) pe toata Balta aia. A vandut jumatate din teren catre Nepi, care s-a angajat sa faca drumul ala de legatura. Jumatea ramasa in proprietate este "Craiovita Paradise".