[DJ] Discutii, lucrari si proiecte diverse in Craiova

Started by Ionut, October 01, 2016, 08:58:21 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

CapitanulPtk

Nu gasesc nicaieri informatii noi legate de "Drumul de legatura Ford - DX12", s-a mai auzit ceva? In maxim un an se deschide Tr1...

gruia88

Procedura este inca anulata , nu s-a mai modificat nimic probabil o sa trebuiasca pusa niste presiune de catre beneficiar si anume Ford.

Eu mai aveam o intrebare legat de strapunegerea de pe Henri Coanda spre Rocada se mai aude ceva , stiu ca ziceau ceva Aprilie, nu ma ajuta cu nimic doar ca stiu ca era hale acolo .

oneLess


CapitanulPtk

Chiar mi-a aparut ieri la recomandari (multumim autorului) - Strapungerea Traian Lalescu - Calea Bucuresti:


gruia88

Daca rezolva cu parcarile si raman 2 benzi curate intre Rocada si Caracal o sa fie bun de tranzitat mai rezolva trafic in zona aia , apare frumos si Hilton acolo in constructie daca si Moara o renoveza si o integreaza sau fac ceva cladire de birouri o sa fie bomba  :)

adyneamtu

#275
Am intrebat la DRDP Craiova despre stadiu Drum legatura DEx12-Ford.

Au avizate 2 variante de traseu. Inca analizeaza varianta finala iar pana la executie mai este.

Intrebarile mele si raspunsul mai jos.

QuoteSe spunea ca: Proiectul se va desfăşura pe trei etape – Studiul de Fezabilitate, Elaborare Proiect Tehnic şi Asistenţă tehnică (Execuţie)
– şi are o valoare totală de 1.230.660,40 lei fără TVA. Primele două etape vor dura cinci luni, iar cea de-a treia 24 de luni.
Deci Studiul de Fezabilitate si Elaborare Proiect Tehnic ar fi trebuit sa dureze 5 luni.

Acum un an mai tarziu, va rog sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarele intrebari
1. Care este stadiul acestui contract în aceste prime 2 etape de SF și elaborare PT.
2. Care este traseul stabilit între cele două obiective ?
3. Cand este preconizata inceperea constructiei pe traseul stabilit?


oneLess

#276
SEAP CN1048320

Prestari serv. de proiectare constand in elaborare Studiu de Fezabilitate, Pth de executie inclusiv PAC, Detalii de executie, asigurarea Asistentei Tehnice pe parcursul exe. de lucrari si in perioada de garantie a lucrarilor executate pentru obiectivul de investitie DRUM DE LEGATURA PENTRU SPORIREA CAPACITATII DE TRAFIC INTRE DN6 (ZONA UZINEI FORD) SI DRUMUL EXPRES CRAIOVA PITESTI (TRONSONUL 1)

QuoteDescrierea achizitiei publice:
Conform art. 6 din modelul de contract: 6.1. - Durata contractului este de 29 de luni la data emiterii ordinului de incepere a prestarii serviciilor conform prevederilor contractuale şi până la epuizarea convenţională sau legală a oricărui efect pe care îl produce, inclusiv epuizarea eventualelor pretenţii fondate pe clauzele sale, din care:
Etapa I - Studiu de Fezabilitate inclusiv documentatii pentru avize, obtinere avize si acorduri: 3 (trei) luni;
Etapa II - Elaborare PT inclusiv D.T.A.C. si D.E.: 2 (doua) luni;
Etapa III - Asistenta tehnica este asigurata de proiectant pe perioada de executie a lucrarilor – 24 luni estimat si pentru participarea proiectantului la fazele incluse in programul de control al lucrarilor de executie, avizat de Inspctoratul de Stat in Constructii: 24 (douazeci si patru) de luni estimat.

Nota: Etapa II respectiv intocmire proiect tehnic va fi demarata numai dupa aprobarea prin Hotarare de Guvern a indicatorilor tehnico-economici.