News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 2 Guests are viewing this topic.

Hercule

Eremitu - Sovata e ok pentru un DJ, pe Reghin - Eremitu n-am fost demult.
Deșteaptă-te române!

asztalos

Am trecut eu alaltaieri pe porțiunea Sovata - Eremitu - Ernei. Sacadat (prima localitate de dupa Sovata) - Eremitu : cu toate ca a fost refacut destul de recent, sunt niste cratere imense pe anumite porțiuni.  Waze-ul m-a ajutat in acest sens...
De la Eremitu la Ernei e acceptabil drumul, macar cratere imense nu am întâlnit.  80-100 km/h ar fi o viteza reală pe această porțiune.

adiarc

astazi am incercat sa o iau pe scurtatura intre Fagaras si Agnita pe DJ Fagaras-Bradeni...nu mai fusesesm anul acesta si am sperat ca s-a mai reparat ceva...insa nimic...pe teritoriul jud.BV , este administrat de CJ Brasov si a ramas in continuare un dezastru...
Peisajul este f pitoresc , insa drumul capteaza toata atentia...iar directia automobilului toti banii









si o scurta portiune de cateva sute de m , despre cum ar trebuii sa arate



la intrare in Soars...varza...pe parcursul satului drumul arata in schimb f.bine





la iesire din Soars..aceasi poveste



semnalizare demna de sec 21





"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

adiarc

pozele anterioare au reprezentat totusi partea mai buna...in continuare asfaltul dispare incet , incet...dupa localit.Barcut dispare cu desavarsire si mersul in viteza a doua , pare deja vit.de croaziera











si una din exceptiile pozitive , in care drumul e mult mai bun dupa ce intri in jud.Sb...sunt insa si numeroase sit unde situatia este pe dos......



cam asta ar fii.
Concluzie - inainte sa vb de decalajele Romania -Europa Centrala si de Vest , am putea sa ne aplecam mai mult asupra diferentelor majore intre Romania urbana , concentrata in cativa poli , in jurul oraselor medii si mari si Romania rurala , o alta Romanie aflata la zeci de ani distanta , condamnata la moarte lenta
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

pasadia

Pai de ce nu ai pus poze si din Sibiu, le-ai pus doar din Brasov?  :((

Recunoaste, tu de fapt ai vrut sa vezi pe unde va fi construit A3-ul, Fagaras - Sighisoara. Lucrezi pentru reactualizarea SF-ului? :D

Marius

Exact aceeasi situatie si pe DJ105A (Soares-Rupea), DJ104L (Dacia-Viscri-Bunesti). Nu pun poze , nu se deosebesc cu nimic de cele ale lui adiarc.

cricric

Fagaras-Agnita a fost distrus de tirurile cu lemne si de timp. Va fi reabilitat in ciclul asta bugetar, alaturi de DJ104A. Soars-Rupea era foarte prost acum doi ani, am inteles ca si asta intra in perioada urmatoare in reabilitate.
Pentru Fagaras-Agnita-Sighisoara se merge prin Cincu. Toata lumea stie asta.

adiarc

Quote from: pasadia on April 21, 2015, 10:31:23 PM
Pai de ce nu ai pus poze si din Sibiu, le-ai pus doar din Brasov?  :((

Recunoaste, tu de fapt ai vrut sa vezi pe unde va fi construit A3-ul, Fagaras - Sighisoara. Lucrezi pentru reactualizarea SF-ului? :D

:lol:....e doar una din exceptiile in care SB-ul sta mai bine...in alte cazuri , cum ar fii limita dintre judete in apropiere de Merghindeal e exact invers...drum mai prost in SB si mai bun in Brasov....si CJ Sibiu are multe , multe bube...cheltuie sume enorme pe peticeli si mult prea putine pe reabilitari cu str nou de asfalt , unde nu sunt probleme de terasament, chiar si din fonduri europene
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

SILVIUFG

Unul din avantajele integrarii in NATO!! Se repara drumul dintre Voila - jud Brasov (DN1) si Cincu.

http://www.digi24.ro/Stiri/Digi24/Actualitate/Stiri/Drum+judetean+reabilitat+in+timp+record+de+rusinea+NATO

mopy

Quote from: mopy on March 31, 2015, 01:10:21 PM
Buna ziua,
stie cineva care este starea drumului DJ153 Reghin - Sovata?
Quote from: alibaba on March 31, 2015, 03:27:21 PM
da, starea lui este acceptabila.
Quote from: asztalos on April 15, 2015, 08:19:08 PM
Am trecut eu alaltaieri pe porțiunea Sovata - Eremitu - Ernei. Sacadat (prima localitate de dupa Sovata) - Eremitu : cu toate ca a fost refacut destul de recent, sunt niste cratere imense pe anumite porțiuni.  Waze-ul m-a ajutat in acest sens...
De la Eremitu la Ernei e acceptabil drumul, macar cratere imense nu am întâlnit.  80-100 km/h ar fi o viteza reală pe această porțiune.
Multumesc pt raspunsuri.
O intrebare mai am legat de acest drum: care varianta e mai buna: Reghin - Beica de jos - Eremitu - Sovata     sau   Reghin - Ernei - Eremitu - Sovata?

alibaba

incearca prima.

a doua varianta pe langa ca e mai lunga, e de regula aglomerata pe ruta Reghin Tg-Mures.

mopy

O intrebare despre drumul 705A Costesti - Sarmizegetusa Regia: daca este practicabil cu autoturism sau doar cu masini 4x4?

nirolf

Anul trecut in primavara era ok, erau multe masini in parcare, de toate felurile.

mariansb

#553
Duminica am facut o iesire Sibiu- Valea Sadului , cu iesire in Paltinis , pe DJ106P, apoi pe DJ106N .
Pana la iesirea din comuna Valea Sadului drumul e asfaltat si se prezinta f bine . De acolo gata cu asfaltul. Pana la baraj , vreo 10 km, alterneaza portiunile relativ bune cu cele in care sunt ceva sleauri pe care trebuie sa le incaleci . De la baraj pana la intersectia cu DJ106N drumul e mai bun . Pe DJ106N , catre Paltinis, e si mai bine, cu exceptia unei portiuni de vreo 200 m , unde erau ceva noroaie , acolo fiind o exploatare forestiera, iar recent si plouase.
Pe traseu am intalnit si autoturisme gen Opel Astra, Golf 3.
Poze am facut doar de la baraj incolo.
Mai intai sectiunea baraj Negovanu-intersectia DJ106P cu DJ106N.











"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

de la intersectia DJ106P cu DJ106N pana la Paltinis




























"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell