News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

valexandru

Multumim de poze si de prezentare!! :cheers:
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

Ai fost pe DJ105G? (Cel care iese din Talmaciu catre Sadu)
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

mariansb

Cu placere!
Am fost pe drumul dintre Talmaciu si Sadu in urma cu 3-4 ani,dar nu am poze.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

continui cu portiunea comuna DJ 106D,106E,pana la Orlat,unde la iesirea din sat am luat-o in stanga ,tinand DJ 106D;in dreapta se ajunge in Gura Raului de unde se poate iesi peDJ 106D(un drum de macadam pecare are loc proba "calugarul",din raliul Sibiului)in drumul care vine de la Sibiu spre Paltinis;e vorba ca il vor asfalta





















aici am luat-o la stanga

[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

intre iesirea din Orlat si intrarea in POplaca





spre A1,in zona viaductului de dupa Cristian



spre Gura Raului,urmatoarele 2 poze





in spate,spre Orlat







din Gura Raului,in stanga, e drumul care iese catre Paltinis









in zare,M-tii Fagaras











[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

de la intrarea in Poplaca ,pana la intersectia cu DJ 106R,pe care am continuat spre Sibiu,luand-o prin stanga cladirii galbene
DJ 106D continua catre Rasinari la dreapta











[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

pe DJ 106R,intre Poplaca si intrarea in Sibiu,prin cartierul Valea Aurie















in departare,Cristian











spre Sibiu,cartierul Turnisor





inapoi spre Marginime







poligonul militar



[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

Ionut

Superbe locuri, superbe poze!

Nu chiar asa superbe stiri.

QuoteGuvernul a anulat finantarea Programului National de Dezvoltare a Infrastructurii - Victor Ponta
Guvernul a decis sa opreasca in totalitate Programul National de Dezvoltare a Infrastructurii (PNDI), anuland finantarea lucrarilor incluse in acest program atat pentru acest an, cat si pentru perioada viitoare, a declarat duminica premierul Victor Ponta, citat de Mediafax.

Victor Ponta a precizat ca toate economiile care urmeaza sa fie efectuate de Guvern prin restrangerea unor astfel de programe vor fi utilizate la cofinantarea proiectelor europene, in conditiile in care, in acest moment, situatia reala a capacitatii Romaniei de absorbtie este "mult mai rea" decat optimismul manifestat pana in prezent.

Programul National de Dezvoltare a Infrastructurii, programat pentru perioada 2011-2020, este gestionat de ministerele Dezvoltarii si Mediului. PNDI prevede reabilitarea a 10.000 de kilometri de drumuri judetene si de interes local, contructia unei serii de obiective precum retele de apa si canalizare sau crese si gradinite si dezvoltarea infrastructurii in domeniul gospodaririi apelor.

Ministrul de resort, Eduard Hellvig, a anuntat recent ca programele aflate in derulare prin PNDI vor fi inchise in iunie, in urma negocierilor cu FMI, si ca MDRT va propune din iulie, pentru acest program, proiecte precum reabilitarea termica a locuintelor sau reabilitarea centrelor istorice.

sursa: Hotnews

OK, deci nu mai facem drumuri, facem blocuri.

mariansb

Pacat!
Solutia ar fi in acest caz ca autoritatile locale  sa realizeze proiecte pt drumuri ,care sa atraga cofinantare europeana.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

ciprebbe

aici nu e vorba numai de drumuri.....pacat
Chiar acu 1 luna primarul din satul unde am casa de vacanta zicea ca o sa se introduce canalizarea apoi o sa se asfalteze drumul exact prin programul la care acuma se renunta. Pana la urma altele sunt prioritatile ce primeaza acum :(
Probabil nu o sa mai vedem drumuri precum cele "amenajate " recent ca in pozele lui mariansb
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

bogdymol

#130
Lucrarile la DJ709 Arad-Seleuș ar fi trebuit sa inceapa acum prin acest program. Drumul are un trafic comparabil cu un DN (am inteles ca cei de la CNADNR au dorit sa-l transforme in DN, dar s-au opus cei din Consiliul Judetean Arad) si arata ORIBIL in acest moment! :rant:

Pozele sunt cam de o luna...





Sunt zone in care nu poti merge mai tare de 60 km/h ca iti rupi masina...  :bash:

Sa mai zic ca prin programul ala trebuiau reabilitate cateva strazi din Arad (pe care intamplator chiar circul destul de des)? :headbash:

Locuit, Vizitat, Condus în: A B BG BiH CH CY CZ D DK E F FIN FL GBZ GR H HR I IL IRL L LT M MK MNE NL P PL RO RSM RUS S SK SLO SRB TR UK V
+ Australia, Canada, Egipt, Hong Kong, Macau, Malaysia, Maroc, Noua Zeelandă, Singapore, Emiratele Arabe Unite & Statele Unite ale Americii
drumurile mele

tonică

in teorie e si un lucru bun...vom avea centre istorice restaurate.  ;)
Doar ca nu vom avea cum sa le vedem caci nu vor mai exista drumuri pentru a ajunge la ele.

mariansb

"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

coco.serban

Quote from: mariansb on May 14, 2012, 12:49:58 AM
un aritcol cu informatii despre "Drumul Babelor"

http://www.adevarul.ro/locale/targoviste/CA_LA_ROMANI-_DJ_713_se_strica_inainte_cu_cateva_luni_de_finalizarea_lucrarilor-_Soferii_sunt_in_pericol-_GALERIE_FOTO_0_698330415.html

Eu am fost ce acest drum care mi se pare f periculos, mai ales pentru soferii clasici de Romania. O mare portiune nu are asigurare catre "hau" si banda este la limita a doua masini. Plus cand am fost am gasit foarte multi soferi ce se credeau la raliu.

iuli

Mai de mult spuneam de o varianta mai lejera de a ajunge de la Lugoj la Timisoara ocolind nebunia de pe DN6. Varianta este prin Buzias pe DJ592, mai ales ca e gata si centura Buziasului. Drumul inca nu este complet reabilitat, in afara de terminaarea parapetilor, indicatoarelor si vreo 2-3 podete care sunt inca denivelate nefiind inca puse straturile finale de asfalt totul e superb. Atentie insa ca in weekend pe portiunea Albina - Timisoara drumul este extrem de aglomerat, mai ales daca e vreme frumoasa (vesnicile gratare!!!).
Au inceput lucrul si la devierea circulatiei pentru refacerea podului peste Timis. Probabil ca in maxim o luna vor incepe sa lucreze si la el. Am notat pe video unde e acel pod ca sa va dati seama care mai e punctul nevralgic.

http://www.youtube.com/v/Pd5mVKSdk4o
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog