News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

valexandru

Pai treceai pe langa mine :lol:
Mai mergi prin Bucovina mama?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

valexandru

#46
Am utilizat astazi drumul DJ 676F:


Imi spune si mie cineva din ce e mixtura asfaltica?
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

boer_escu

Asa-zisul DJ143B (sectorul Rusciori-Mag) - este drumul judetean ce traverseaza viitoarea A1 chiar inainte de bypass Sibiu, in sensul catre Sebes.
Pe sectorul Rusciori-Mag-intersectia cu drumul Saliste-Amnas e practicabil doar cu MTB, masina de teren sau tractor.

Mai jos, gasiti o borna specifica, mobila, precum si indicatorul directiei de mers  :D

By boer_escu at 2012-04-21

Aici vedeti asfaltul verde, bio, regenerabil:

By boer_escu at 2012-04-21

Ca multe margini de sat din Romania, si intrarea in Mag e o groapa de gunoi oribila:

By boer_escu at 2012-04-21

Partea frumoasa a drumului:

By boer_escu at 2012-04-21


By boer_escu at 2012-04-21


boer_escu

DJ106D - in judetul Sibiu, intre Gura Raului-Poplaca-Rasinari (iese in DJ106A Sibiu-Paltinis), probabil cel mai frumos drum din zona Sibiului, inca in lucru (investitie pe fonduri europene), dar deja asfaltat pe sectorul Gura Raului-Poplaca.
O recomandare pentru oricine ajunge in zona Sibiului, peisajul este minunat, chiar la poalele muntiilor Cindrel:


By boer_escu at 2012-04-21


By boer_escu at 2012-04-21

Ionut

Multumesc de poze, boer_escu! Numai bune pentru a sti pe unde mergem vara asta. :cheers:

mariansb

boer_escu,ai fost si pe partea de dj 143b cuprinsa intre amnas si intersectia cu drumul care iese in dn1 la saliste?
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

boer_escu

Mariansb, pe acea bucata nu am fost niciodata. Anul trecut am mers din Saliste in Mag pe DJ143B si e cel mult practicabil cu o masina de teren.

mariansb

mersi!o sa incerc sa ma bag ;am o vitara si un outlander,sper sa faca fata
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

boer_escu

Succes si astept sa ne scrii cum a fost. Daca bine imi amintesc, undeva chiar in varful dealului inainte de intrarea in Mag drumul se cam ingusteaza, iar crengile copacilor vin cam jos, asadar probabil cu Vitara ai incapea mai bine (Outlander cred ca e prea masiv pentru drumul respectiv).

delacroix


boer_escu

@delacroix - Am vazut si eu acum filmuletul de pe youtube si nu e nicio imagine de pe sectorul inspre Mag-Rusciori. Cel putin bucata dintre intersectia cu drumul spre Saliste si Mag e in mai multe locuri doar o poteca. Acum stiu ca Dacii am vazut prin multe locuri aparent inaccesibile, dar totusi cred ca bucata respectiva e la limita posibilitatiilor unei Dacii.

delacroix

@mariansb vorbea de Dc67 Saliste-Dj 143b. E ciudat ca drumul comunal e mai bun decat cel judetean... pe care nu l-am vazut.

nenea_hartia

@delacroix: Eu am fost implicat într-un proiect pe tot drumul ăla judeţean, între Rusciori şi Miercurea Sibiului. Noi am folosit ATV-ul. Sunt locuri în care cred că nici cu 4x4 nu se poate trece. După Rusciori erau niste şleauri enorme, probabil doar cu TAF-ul aveai acces, apoi drumul se transforma într-o potecă. La fel e şi între Mag şi Amnaş. Abia de aici, adică de la intersecţia cu Dc67 se poate circula şi cu Dacia până la Amnaş şi Apoldu de Jos.

boer_escu

@nenea_hartia da, așa este, șleaurile respective au facut ca în multe locuri să se creeze variante de ocolire pe pajiștile din lateralul drumului.
Și dacă tot veni vorba de acest DJ și ai afirmat că ai fost implicat într-un proiect pe drumul respectiv, poate îmi poți lămuri o curiozitate: am remarcat că anumite zone ale respectivului drum au podețe betonate, etc. Aș fi foarte curios să aflu când au fost realizate, ținând cont de starea actuală a drumului? Fiindcă e clar ca în urmă cu câțiva zeci de ani drumul avea o altă importanță decât are acum.
Mai jos este o poză exemplificatoare:



Uploaded with ImageShack.us

Mulțumesc! :)

nenea_hartia

^ N-am idee. Proiectul meu nu era unul de drumuri. Atunci am văzut şi eu podeţele. Dar nu e singurul loc din România, din păcate, în care un drum circulabil se transformă într-unul forestier. Cred (sper) totuşi că CJ Sibiu are în plan să facă ceva. La intersecţia dintre DJ106B şi DJ143B Vectra a montat anul trecut indicatoare noi, deocamdată acoperite cu vopsea, pe care scrie şi Mag. Presupunând că s-ar construi pe bune acest DJ, atunci, după realizarea pasajului peste CF de pe Calea Şurii Mici şi o eventuală reabilitare a DC65, ,,Drumul hoţilor" ar putea deveni - de ce nu? - o ieşire convenabilă înspre DN1/7 pentru cei din vestul Sibiului, care să ocolească şi comuna Cristian.