News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

1 Member and 3 Guests are viewing this topic.

panda80

#1290
Am parcurs in August aproape integral DJ601A, din București catre Răcari. Drumul este bun in Ilfov si Giurgiu, ceva mai prost dar totusi circulabil bine in Dambovita. Incredidibil cat de repede se trece din moderna capitala catre o zona foarte rurala, deja la 20-25km de oras satele nu mai arata vreo influenta a marelui oras. Filmul complet:


TibiV

De la Radu Ignat: Reabilitare DJ106 Agnita – Sighișoara - filmare completa

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

tom_sawyer

Quote from: punktnet on November 20, 2019, 12:42:56 PMEste in curs de reabilitare si DJ711A intre DN7 si A1, pe portiunea de intrare din DN7 se largeste deja drumul iar in anumite puncte s-au facut reparatii cu frezare pana la stratul de stabilizat.
Quote from: danutzu_1069 on March 02, 2021, 02:49:20 PMLa DJ711A, ar fi modernizarea la 4 benzi, pentru a deveni drum de legatura DN7 cu A1. A fost un SF acum un an...

Drum de legătură între A1-DN7(DJ711A) – Lărgire la 4 benzi de circulație
02 Noi 2022

COMPANIA NAȚIONALĂ DE ADMINISTRARE A INFRASTRUCTURII RUTIERE S.A. prin S.C. Irimat Cons S.R.L., anunţă publicul interesat asupra deciziei de emitere a acordului de mediu pentru proiectul ,, Drum de legătură între A1-DN7(DJ711A) – Lărgire la 4 benzi de circulație", propus a fi amplasat în comuna Corbii Mari, Odobești, Zidurile, Potlogi, Pitaru, Titu, județul Dâmbovița și Vânătorii Mici, județul Giurgiu.

          Proiectul acordului de mediu și informațiile relevante pentru luarea deciziei pot fi consultate la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Dâmbovița din municipiul Târgoviște, str. Calea Ialomiței, nr.1, județul Dâmbovița, în zilele de luni – joi, între orele 9:00 – 15:00 și vineri între 9:00 – 13:00, precum și la următoarea adresă de internet http://apmdb.anpm.ro.

          Observațiile publicului se primesc la sediul Agenției pentru Protecția Mediului Dâmbovița, din municipiul Târgoviște, str. Calea Ialomiței, nr.1, județul Dâmbovița, în termen de 10 zile de la data publicării anunțului pe pagina de internet a autorității competente pentru protecția mediului.

CNAIR

danutzu_1069

Moaaa... nici nu mai stiam ca am scris asa ceva.... :lol:  :lol:

zddn74

Salut!

Stie cineva daca se circula pa DJ713 Dichiu la DJ714 Zanoaga?

Multumesc

dumbravaandrei

Se poate circula, dar mai era zapada sus.

AlinAlecu

Salut, Vă atașez un video cu DJ100C și DJ100B.
Filmarea incele de la ieșira din Mizil, continuă spre Gherghița până în București.


Vizionare plăcută!

Bahbur

S-a terminat si lucrarea pe zona inchisa din DJ678A. Am trecut pe acolo, si drumul este gata cel putin pana la intersectia cu DJ678 (nu am facut dreapta pe DJ678A). Se mai lucreaza pe alocuri la trotuare doar.

Quote from: dr4qul4 on October 08, 2022, 01:05:14 AMIn seara asta a fost un accident pe Dealul Negru (de fapt urmatorul deal) la intersectia DN7 cu DN73C si se circula alternativ pe o banda. Asa ca waze-ul m-a bagat (spre Tg Jiu) pe DJ678A.
Nu era prea bucuros pt ca ultima data (sa fie vreo 3 ani) se cam umpluse de gropi si denivelari, si mai era putin sa se intunece.
Mare mi-a fost suprinderea sa vad drumul in lucru. Si sunt lucrari avansate pe mare parte (l-a un moment dat e inchis si te duce pe 678D, care e ingust si denivelat, dar fara gropi).
Sunt lucrari destul de importante, cu niste santuri imense si cu trotuare betonate. Posibil sa termine tot pana la sf anului.
Si continuarea peste baraj (677F) avea asfalt (covor complet si acostamente pietruite)  de anul asta.
Dupa DN64, arata destul de ok (dar cu denivelari).
Traseul asta ar putea deveni o alternativa pentru Ranca/Tg jiu, avand aceeasi lungime ca traseul prin Rm Valcea, dar este mai plat. Din pacate, DN65C este destul de prost. Nu are gropi, dar iti amesteca bine gandurile si marcajele lipsesc. De evitat noaptea pentru cei grabiti sau fara experiență.

tom_sawyer

#1298
O nouă arteră rutieră va face legătura între județul Gorj și Valea Jiului. Mai exact, este vorba despre un drum care ar lega comuna Runcu de Uricani, și care ar fi în avantajul celor ce cred că singura artera viabila este cea din Defileul Jiului.

Unul dintre cele mai frumoase drumuri transmontane de belvedere este drumul DJ 672 C, care leagă comuna Runcu (din județul Gorj) de orașul Uricani, din zona Valea de Pești. Drumul trece prin Cheile Sohodolului. Șoseaua asfaltată se va întinde pe o distanță de aproximativ 6 kilometri, cu o lățime de aproximativ 6 metri, având două benzi pe sens de aproximativ 3 metri fiecare. Vor fi respectate toate rigorile impuse de un drum județean, respectiv, rigole, ziduri de sprijin, parapeți metalici, podețe și acostamente. Drumul va pune în valoare zona dintre comuna Runcu și Valea de Pești. Valoarea investiției este de 42 de milioane de lei.

https://accentingorj.ro/2023/06/15/drum-nou-intre-gorj-si-hunedoara/

http://ziarulexclusiv.ro/2023/06/01/primarul-uricaniului-saluta-semnarea-contractului-de-finantare-pentru-modernizarea-dj-762c-o-alternativa-de-acces-spre-baile-herculane/


Doar pe teritoriul jud. Hunedoara...

GoogleMaps

ijwtsh

Vremea festivalurilor este din nou aici. Drumul catre Electric Castle a fost un dezastru anul trecut, din cauza traficului pana la iesirea din Cluj si mai departe catre Bontida.

Ca sa intelegeti cum se face accesul in Bontida pentru EC, la dus (Cluj - Bontida), busurile fac dreapta la Jucu pe DJ109D si fac stanga pe DJ161. DJ161 era pe atunci in reabilitare, se statea mult la semafor. Am trecut acum cateva luni (prin iarna, parca) pe acolo, iar drumul se prezenta bine pe atunci, acum ma astept sa fie terminate lucrarile, dar o sa dau o fuga pana acolo.

Asta, impreuna cu faptul ca avem parte de 2+2 pe DN1C (E576) cred ca va imputina cu mult timpul petrecut in bus.

Ce mai lipseste? La intoarcere (Bontida - Cluj), busurile se duc din Bontida (DJ161) in Rascruci si fac stanga pe DN. Pe langa numeroasele gropi existente (care totusi nu sunt atat de rele si nu ingreuneaza foarte mult traficul), cea mai mare problema existenta este intersectia la nivel cu CF care e foarte aproape de DN. Multe gropi, asfalt inexistent, stai prea mult acolo. Cu o investitie minima probabil s-ar putea reabilita doar particica aia si m-as declara multumit.

Foarte mult preludiu pentru ce voiam sa zic in final, sper ca nu v-am plictisit. :p

pasadia

Quote from: tom_sawyer on June 18, 2023, 11:50:55 PMO nouă arteră rutieră va face legătura între județul Gorj și Valea Jiului. Mai exact, este vorba despre un drum care ar lega comuna Runcu de Uricani, și care ar fi în avantajul celor ce cred că singura artera viabila este cea din Defileul Jiului.

Alta prostie de investitie, total inutila. Dar hai sa ne laudam cu ea.
Ce naiba, asfaltam in HD, dar in Gorj, unde distanta e mult mai mare, drumul ramane la fel, unul de piatra. Care oricum strabate o zona, cheile Sohodolului, in care chiar sper sa nu vad utilaje, asfalt si turism de masa.
Apoi auzi idee - scurteaza drumul dinspre Uricani spre Baile Herculane? Dar cati oameni au NEVOIE sa faca acel drum? 100 in decurs de un an de zile?

mirceaeliade

Exista vreun plan la orizont sa se modernizeze DJ prin Apuseni care duce la Padis dinspre judetul Cluj? DJ 763+DJ 108C.  Ma gandesc ca fiind un Parc Natural major pentru turism, poate ca autoritatile locale ar avea un interes sa dezvolte infrastructura din zona.  E vorba de bani sau neprioritizare din cauza limitarilor constructiilor in interiorul unui parc?

neobluenet

Mingea e in terenul celor de la CJ Bihor pentru ca partea nemodernizata se afla in judetul lor. La finalul anului trecut s-a demarat procedura pentru exproprieri, insa nu stiu daca a fost finalizata. Ar trebui sa urmeze licitatia.

https://www.cjbihor.ro/wp-content/uploads/2022/11/26-proiect-de-hotarare-privind-aprobarea-declansarii-procedurii-de-expropriere-si-insusire-raport-evaluare-ptr-Modernizare-DJ-763-Padis-Ic-Ponor.pdf

mirceaeliade

Nu ar fi chiar rau sa se upgradeze la rang de DN drumul, intrucat cred ca parcul chiar e de interes national.

mirceaeliade

Transalpina metaliferilor, drumul care leagă Geoagiu de Brad, aeriene