News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

XGarry

Quote from: slartibartfast on July 18, 2022, 12:42:52 PM^
Plus imagine de la întoarcere:
(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader
trec si eu des pe zona aia. e un circ ce au facut cu acel sant de jumate de metru. daca doamne fereste te trage drumul si iesi in decor...santul ala te da peste cap iti rupe si masina si pe tine. eu credeam ca pomi si santuri pe langa drumuri e ceva de domeniul trecutului. am vazut anul trecut pe cineva infipt intr-un stalp intre braitaru si draganesti. >:(

slartibartfast

Imagini mai detaliate și stadiul la nivelul zilei de 3 august.

Dinspre Fulga: lucrări incipiente la rigolă și trotuar/pistă velo. Nu e clar despre ce e vorba.


(GPS)


(GPS)


Se conturează rigola. (GPS)


Aici e punctul în care se lucrează. (GPS)





(GPS)


Aici e un punct interesant, unde rigola și trotuarul dispar de pe o parte și se mută pe cealaltă. (GPS)


(GPS)


Se lucrează puțin și în Mizil. (GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

P3trut

#1277
De DJ 127 A stie cineva ceva? Stiu ca in Neamt se lucreaza de zor si se asfalteaza, in toamna aceasta se vor termina lucrarile, insa in Harghita nu vad nicaieri macar urma de proiect pentru modernizare. Drumul e important deoarece scoate traficul din zona Bicaz Chei - Gheorghieni si il trimite spre Tulghes-Toplita, pentru cei ce vor sa mearga in Targu Mures sau mai departe sau in Lunca de Jos - Miercurea Ciuc, pentru cei ce merg in Brasov sau mai departe. Pe ambele rute se castiga cel putin 30 de minute, drumul fiind mai scurt. Stiu ca cei din Lunca de Jos au zis ca vor sa atraga fonduri prin Anghel Saligny, asta toamna, insa cand am incercat sa contactez primaria, mi s-a spus ca drumul (de piatra, momentan) e ingrijit si circulabil, si cam atat. De cei din Tulghes nu stiu nimic.

Bacauanul1971

Salut, tocmai am traversat ieri seară dinspre Bicazu Ardelean spre Toșorog, mergând pe DJ127A.
Am avut așteptări mai mari, dar lucrările sunt cumva stopate pe partea din Neamț.
Erau acolo doar 3 utilaje si un container de locuit/birou.
Parte bună este că toată porțiunea de urcare este acum nivelată și lărgită, probabil urmează balastarea.
Sunt lucrări începute la consolidarea malurilor și tersamentelor, dar nu cred că sunt speranțe să se finalizeze asfaltarea anul acesta.
Pe partea din Harghita nu sunt lucrări, din ce am citit ei tot în faza de DALI plus Proiect Tehnic sunt.
Am mers apoi spre Ditrău pe DJ127, asfaltul cumva recent, dar pe distanță scurtă, este deja plin de gropi, apoi doar macadam cu gropi greu de ocolit până la câțiva kilometrii de Ditrău, se circulă cu 20-30 de km/h.
Pare un drum neglijat aproape total de Consiliul Județean Hargita, păcat de localnici și zona frumoasă.
Din câte știu cumva pe acolo ar trebui să se suprapună cu traseul viitoarei A8 și poate se așteaptă proiectul tehnic pentru a se vedea impactul.

mirceaeliade

QuoteLucrarile la Lotul I al drumului judetean 107I, supranumit si ,,Transalpina de Apuseni", cel mai lung, cel mai spectaculos si cea mai mare investitie intr-un drum judetean, vor fi reluate in curand. Consiliul Judetean Alba cauta un nou constructor care sa termine lucrarile incepute in urma cu trei ani pe DJ 107I, lotul 1, care acum sunt sistate.
https://infrapress.ro/2022/08/22/transalpina-de-apuseni-licitatie-de-127-milioane-lei-pentru-restul-de-executat-din-lotul-1/

Leo-Ph

Salutare !

Stie cineva care este stadiul lucrarilor pe DJ 174 C Panaci-Bilbor?
Se va deschide  in 2023 ?

slartibartfast

Aș vrea și eu să știu asta. Acest drum e un Nemesis al meu de acum ceva vreme. Cum abia în ianuarie am prins de veste că au început lucrările, mă îndoiesc tare mult că vor termina anul acesta. Am înțeles din acel articol că termenul ar fi oricum undeva prin 2023.

mirceaeliade

QuoteCinci ofertanți pentru contractul de 25 de milioane de euro ce vizează modernizarea Transalpinei de Apuseni
Lotul 1 din proiectul de modernizare a DJ 107 I are o lungime de 43,51 kilometri. Lucrările în continuare vizează reabilitare părții carosabile prin execuție fundație din balast și piatră spartă și două straturi de mixturi asfaltice; construire/reabilitare poduri și podețe; montare parapeți flexibili pe fundații izolate/adâncite.
Stie stie careva daca exista vreun plan sa se modernizeze complet drumul care strabate parcul Apuseni? DJ763/DJ108C dincolo de Padis?
https://adevarul.ro/economie/cinci-ofertanti-pentru-contractul-de-25-de-2207608.html

tom_sawyer

Noul drum de legătură spre aeroport va fi finanţat de CJ Suceava cu 31 de milioane de lei

Consiliul Judeţean Suceava va dezbate şi vota în şedinţa de la finalul acestei luni un proiect pentru aprobarea studiului de fezabilitate şi a indicatorilor tehnico-economici în vederea construcţiei unui nou drum de legătură din Suceava (Burdujeni) către Aeroportul ,,Ştefan cel Mare" din oraşul Salcea.

Gheorghe Flutur a declarat că drumul va avea o lungime de 4,8 km.

Preşedintele CJ Suceava a spus că prin acest drum se va face legătura între municipiul Suceava, din cartierul Burdujeni, către Aeroportul ,,Ştefan cel Mare", în zona Parcului Industrial ,,Bucovina".

Gheorghe Flutur a precizat că noul drum se va intersecta cu actualul drum spre aeroport dinspre Salcea, dar şi cu viitoarea bretea a autostrăzii A7, care va trece prin zonă.

crainou.ro

dr4qul4

In seara asta a fost un accident pe Dealul Negru (de fapt urmatorul deal) la intersectia DN7 cu DN73C si se circula alternativ pe o banda. Asa ca waze-ul m-a bagat (spre Tg Jiu) pe DJ678A.
Nu era prea bucuros pt ca ultima data (sa fie vreo 3 ani) se cam umpluse de gropi si denivelari, si mai era putin sa se intunece.
Mare mi-a fost suprinderea sa vad drumul in lucru. Si sunt lucrari avansate pe mare parte (l-a un moment dat e inchis si te duce pe 678D, care e ingust si denivelat, dar fara gropi).
Sunt lucrari destul de importante, cu niste santuri imense si cu trotuare betonate. Posibil sa termine tot pana la sf anului.
Si continuarea peste baraj (677F) avea asfalt (covor complet si acostamente pietruite)  de anul asta.
Dupa DN64, arata destul de ok (dar cu denivelari).
Traseul asta ar putea deveni o alternativa pentru Ranca/Tg jiu, avand aceeasi lungime ca traseul prin Rm Valcea, dar este mai plat. Din pacate, DN65C este destul de prost. Nu are gropi, dar iti amesteca bine gandurile si marcajele lipsesc. De evitat noaptea pentru cei grabiti sau fara experiență.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

dr4qul4

punem si cateva poze cu drumul aproape reabilitat (facute de copilot).
Se remarca santurile adanci de aproape 1m. Daca ar fi continuat pana dupa Horezu, ar putea fi o varianta pt Ranca dupa ce va fi gata PiSi4, fiind cu doar 8 km mai lung fata de DN73C-DN67, dar fara serpentine si fara aglomeratie.

























Powered by API/PUM imgur uploader
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

TibiV

#1286
De la Radu Ignat: Reabilitare DJ106 Agnita – Sighișoara


Faina lucrare au facut cei de la Geiger...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Nu știu dacă s-a mai discutat că nu prea urmăresc topicul ăsta dar pe DJ401A se fac unele lucrări de lărgire de pe la stadionul Clinceni spre Bragadiru, în diverse zone se circulă alternativ cu semafor pe perioada lucrărilor. Nu mi-am dat seama exact ce porțiune e în cauză, credeam că lucrările s-au terminat deja anul trecut, când s-a lucrat destul de serios atât prin Domnești cât și în partea cealaltă, spre Măgurele (dar am văzut că și între Măgurele și Bragadiru mai sunt lucrări rămase și se mai lucrează în câteva locuri) . Oricum e o idee bună să o mai lărgească un pic, în general se circulă dificil din cauza mașinilor parcate sau care staționează ocazional pe la prăvăliile din zonă, va fi foarte util și după ce se deschide A0 pentru legăturile locale...

TibiV

Pe DJ401A se fac lucrari de largire si pe Bragadiru-Jilava-Sintesti-Cretesti...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

montaniardul

#1289
@TibiV buna treaba pentru reluarea filmarii cu DJ106. Chiar ma gandeam ...ce s-o mai fi intamplat cu drumul ala?! In sfarsit l-au terminat de reabilitat. Insa am observat ca multe podete nu au rosturi de dilatatie ...