DJ: Drumuri Județene

Started by Ionut, October 10, 2011, 06:21:12 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

valexandru

Quote from: mariansb on May 07, 2012, 09:17:18 PM

Atat de abrupta e panta ??  :jawdrop:
Multumim de poze! :cheers:
Dar intre Ranca si Obarsie eu stiam ca era asfaltat si ca problema era intre Obarsie si Manastirea de la Oasa unde nu prea (nu ) era asfalt.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

mariansb

^
problema intre Obarsie si Ranca e zapada,inca existenta in zonele Muntinu si Urdele
Intre Obarsie si lacul Oasa(nu manastirea Oasa) e asfaltat 95% si se poate trece cu orice auto
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

ne am intors de la Jina pe DJ 106E,pe care am mers pana la Saliste,unde am intrat in DN1
poze din sectiunea Jina-Poiana



















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

sectiunea Poiana-intrare in Tilisca





















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

prin Tilisca si Gales,pana la intrarea in Saliste

















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Prin Saliste,pana la DN1
Ca o concluzie ,tot DJ 106E e in stare buna,ca si calitate a carosabilului
Atentie insa la numeroasele viraje si sa nu fiti furati de peisaje! :)















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

iuli

Multumesc mariansb!
Deci trebuie sa revin in locuri pe unde nu am mai fost de vreo 18 ani... Ce s-au mai schimbat unele locuri dar in mare parte parca totul e incremenit in timp!  :D
Ohhh sweet memories! :thumbsup:
-------------------

Watch my roadtrips
MyBlog

mariansb

@iuli:cu placere!
Bine ai zis mai sus!
Poate ca o sa vrei sa mai bati si alte drumuri din zona Sibiului,pe care inca nu ai fost
O sa va mai dau idei ;)
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

valexandru

Superbe poze. Multumim :cheers:
Strazile alea inguste imi amintesc de Rasinari si drumurile mele catre Paltinis la schi de acum vreo 4-5 ani.
La un moment dat apare un indicator catre o cetate dacica, despre care e vorba? (si la noi in jud Valcea sunt mai multe, dar despre multe nu se stie nimic (nu sunt indicatoare), insa eu am rude si mai stiu din ele)
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

mariansb

la cetatea dacica de la Tilisca nu am urcat
Stiu de ea doar din ce am gasit pe net
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

valexandru

@mariansb A, ok. Mersi de raspuns.
"O conştiinţă împăcată nu ţine seama de minciunile zvonului"
Click aici pt informatii la zi despre autostrazi
Principiul romanesc: "Facem azi ca sa avem ce strica maine"

mariansb

#116
Dupa ce weekendul trecut am parcurs DJ 106E intre Jina si Saliste,azi am parcurs si portiunea din acest drum de la Saliste pana la intresectia cu DJ 106D,dincolo de Sibiel.
Am continuat pe bucata comuna din  DJ 106 D si DJ 106E,pana la ORlat.De acolo am ramas pe DJ 106 D spre Poplaca,ajungand la Sibiu pe DJ 106 R
Practic, traseul e o varianta sudica a DN 1,intre Saliste-Sibiu
DRumul se prezinta f bine.
Bucata Saliste -Sibiel a fost reabilitata in urma cu cativa ani.
DJ 106D intre ORlat si RAsinari e in curs de reabilitare ,cu termen 30 august 2012;pentru cei 13,7 km bugetul e de 16,9 mil lei,din care 14 mil sunt fonduri europene ;drumul inca nu e marcat,iar prin localitatea Poplaca inca nu s-a asfaltat vreo 500m,pana la intersectia cu DJ 106 E,pt ca in sat s-au efectuat lucrari la reteaua de canalizare si alimentare cu apa;portiunea Poplaca- Rasinari o voi parcurge in curand,iar din cate am auzit e de asemenea ok.
Se asigura astfel o legatura decenta intre satele Marginimii Sibiului
Pentru cei care vin dinspre vest e varianta de luat in seama, daca vor sa ajunga la Rasinari,Paltinis,evitand Sibiul.
Vor urma poze ,pe sectiuni din drum.
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

 sectiunea  Saliste -Vale





















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

Intre intrare in Vale -intrare in Sibiel













urmatoarele 3 poze sunt facute dupa iesirea din Vale,privind inapoi spre Saliste















[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell

mariansb

#119
Pe tronsonul cuprins intre intrarea in Sibiel si intersectia DJ 106E cu DJ 106D









biserica din Sibiel ,unde se afla si un muzeu cu icoane pictate pe sticla











la dreapta,drumul catre satul Fantanele



la intersectia cu DJ 106D;aici am luat-o in dreapta;la stanga se ajunge la Sacel ,in zona viaductelor gemene de pe A1

[/img]
"Un popor care alege politicieni corupti, impostori, hoti, tradatori , nu este victima, ci complice." - George Orwell