News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Asistență tehnică forum și server

Started by Ionut, September 26, 2016, 09:32:33 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

ionescu63

Sunt ceva probleme cu actualizarea mesajelor necitite
Când intru pe forum îmi apare ca nu am mesaje necitite, spre exemplu pe "National"
Dar daca intru pe "National" îmi apar mesaje necitite si pe "Rutier" si pe "Feroviar"

Mulțumesc!

Ionut

#646
Da, e cam stupid, sper să mai remedieze din problema asta cu viitoarele update-uri SMF 2.1.x. Până atunci, folosiți butonul Unread Posts, este în stânga pe mobil, lângă dată/oră, și în dreapta pe PC (dacă nu e nimic la News), tot pe linia cu data/ora.

nenea_hartia

Bună seara. Există vreo configurare prin care să îmi recuperez tot ecranul și să pot vedea frumoasele poze ale lui Radu Aramă? Nu știu dacă sunt singurul, dar încă mai folosesc un monitor setat landscape, nu un telefon mobil ținut vertical.
Mulțumesc anticipat.



Ionut

Da, cred ca trebuie să scot eu limitarea aceea max-width:1200px. :)

tom_sawyer

Ora postării apare decalată cu 2 ore în minus față de ora României.

b1

@tom_sawyer , vezi ce a scris @Ionut:
Quote from: Ionut on March 16, 2022, 07:15:22 AM@strainu
Da, din păcate fiecare user trebuie să își seteze timezone. Ora serverului e pusă bine de mine dar evident că fiecare user este în zona lui. Avem colegi care sunt peste hotare, unii în US sau Canada de exemplu. Și lor le apare ora mesajelor direct în fusul lor orar, e normal să fie așa.

Gândirea de grup presupune că valorile grupului nu sunt doar indicate, ci și corecte și bune.

Ionut

#651
Quote from: t530 on March 15, 2022, 11:27:09 PMPropunerea de mai jos ii ajuta pe cei care au o rezolutie mare la monitor:
- eliminarea proprietatii max-width:1200px; din clasa .inner_wrap

Done. Vedeți ceva ciudat? A crăpat ceva? :D
@nenea_hartia Cum se văd pozele lui Radu? Fericit?

Edit: de fapt pozele lui Radu sunt limitate ele, cum au fost încărcate pe imgur. Dar oricum, setarea fără max-width este bună. Pare bună. Teoretic nu a crăpat nimic.

danutzu_1069

#652
Pot spune ca este ok si cu incadrarea Youtube pe mobil (acel preview) ..

Mai este o chestie care pe mobil/android/chrome nu merge.. Butonul de quick edit.. Apas si nu se intampla nimic.
Butonul de Modify, evident merge...

Ionut

Am scos eu modulul de Quick Edit de pe pagina, este inutil, ia loc aiurea. Sunt fffffff mulți cei care nu comentează. Le apare modulul de Quick Edit degeaba în pagină. Pentru că l-am scos, butonul Quick Edit nu mai merge, că e scos field-ul, modulul, din pagină. O să scot și butonul ca să nu mai fie nicio problemă. Mie unul butonul de Quick Edit mi se pare complet inutil, în versiunea veche de SMF puteai seta să NU îți apară. În varianta SMF 2.1 nu mai ai setarea asta. Idioți.

Ionut

#654
S-a modificat felul în care punem clipuri YouTube. Merge și varianta veche, dar asta nouă de mai jos este responsive, detectează automat dacă ești pe mobil și nu pune clipul video foarte mare, îl micșorează cât să încapă frumos în ecran.

Vă rog folosiți butonul/codul YouTube.



Cum pui un clip video YouTube pe forum.
1. Intră pe YouTube pe clipul video pe care vrei să-l pui. Dacă vezi clipul într-un alt forum sau pe un alt site, este necesar să intri pe YouTube ca să-l vezi (dai click pe clip) pentru că altfel nu vei putea face pasul 2.

2. În YouTube, în URL-ul paginii, vei vedea un cod de tipul:
http://www.youtube.com/watch?v=hwblLIUzQ4s
3. Trebuie să copiezi acel cod (URL).
4. Foloseste butonul dedicat YouTube (deasupra emoticon-urilor, în mijloc-puțin dreapta).
După ce ai dat click pe butonul YouTube, pune (paste) URL-ul clipului video (copiat la pasul 3) în acea căsuță-dialog. Soft-ul forumului va transforma codul tău.

SAU

Scrie (pune) ID-ul clipului video între tag-urile:
[youtube]hwblLIUzQ4s[/youtube]

hvm

Quote from: Ionut on March 19, 2022, 03:00:35 PMAm scos eu modulul de Quick Edit de pe pagina, este inutil, ia loc aiurea.

Cred ca am descoperit la ce era util acel quick edits. Nu mai merge butonul Quote selected text. Daca imi amintesc bine minte ala se deschidea in quick edits field. Eu chiar cred ca ar fi fost utila acea optiune mai ales cand tre sa dai quote la ceva de acu 5 pagini si vrei sa iei doar 10 cuvinte din tot textul. :)
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

Allex

#656
^^Super! Chiar era enervant pe mobil cand se vedea doar jumatate de clip si eram nevoit sa intru fullscreen ca sa inteleg ceva.

"Asta-i ţara tuturor imposibilităţilor"

DN2 - E85 | Monitorizare A7 Autostrada Moldova

Ionut

#657
M-am chinuit ca prostul 30 de minute degeaba. Nu am reușit să găsesc codul prin care se generează butonul QUICK EDIT, de sub fiecare post, ca să îl scot. Este cel care lansează textarea pentru QUICK REPLY/EDIT, ceea ce am scos. Poate să mă ajute cineva?

Butoanele alea trebuie să fie, în ordinea asta:
REPLY - QUOTE - MORE


Mda, și cum zicea @hvm mai sus, din păcate acum nu mai merge una dintre cele mai mișto chestii, quote selected text, pentru că folosește quick edit-ul. FMM de aberație. Poate să mă ajute cineva să scot quick edit-ul (cu buton cu tot) dar să meargă totuși quote selected text? Teoretic se poate, dar butonul Quote Selected Text trebuie să facă call spre funcția de full edit, așa cum face butonul Quote (simplu). Acum butonul Quote Selected Text face call pe Quick Edit, Quick Edit pe care l-am scos.

FMM FMM FMM. Cine plm programează mizeriile astea?!

nenea_hartia

@Ionut: Mulțumesc mult, altă poveste :thumbsup: ! Da, ai înțeles foarte bine, nu la pozele propriu-zise mă refeream, ci la faptul că jumătate din monitor era gol.

dudley

Nu se primesc mail'urile dinspre forum.
Dupa ce s-a facut trecerea la noua versiune evident ca am fost delogat de pe fostul cont si nu mai tin minte parola.
Am incercat zilnic sa recuperez parola, insa nu vine nici un mail.
Astazi am renuntat si am facut un cont nou, care apropo merge fara confirmarea adresei de e-mail (de obicei dupa inregistrare se primeste un mail prin care confirm adresa).
E irelevant fostul cont fiindca aveam doar 1-2 postari, dar prefer sa intru cu user inregistrat ca sa folosesc butonul - Unread posts/topics