News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Discuții ca-n gară

Started by Ionut, June 08, 2016, 06:02:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

alecs1

Quote from: cavver on December 07, 2023, 12:40:55 AMCe mai produc polonezii....

Înțeleg bine că modemul nici măcar nu era documentat? Cam mă șochează că și-au permis să pună aparatură ascunsă în tren. Iar eventuale ,,backdoor" pot ajunge și-n mîna altora decît creatorii...

TVlad

Modemul ca modemul dar programele facute sa "defecteze" trenul la momentul potrivit si dupa 10 zile la coordonatele bazelor de reparatie rivale cum sint?

Va dati seama ca nu e nici pe departe un caz singular. Cine stie cite autoturisme, electrocasnice, telefoane si alte dispozitive "inteligente" sint programate similar. Se inlatura astfel hazardul defectarii aleatoare datorate uzurii sau unor piese intentionat proiectate prost. E nivelul urmator, cum s-ar zice.

alecs1

Poate-s prea cinic, dar la software cu ,,personalitate" nu mă mai mir de multă vreme (Dieselgate, imprimantele, DVD-ul cu regiune, etc). La aparatură ascunsă și backdoor cam trag linia de jigodism penal (în sensul juridic).

dan tm

ma gindesc sa pun aici.
Am citit ca Municipiul Arad a cistigat despagubiri in instanta de la firmele care au contestat o licitatie.

https://www.aradon.ro/aradon-stirile-judetului-arad/contestatarii-licitatiei-pentru-retehnologizarea-cet-hidrocarburi-vor-plati-despagubiri-primariei-arad-1794456/

Contestatarii licitaţiei pentru retehnologizarea CET Hidrocarburi vor plăti despăgubiri Primăriei Arad


Contestatarii licitaţiei pentru retehnologizarea CET Hidrocarburi vor plăti despăgubiri Primăriei Arad

În acest context, Primăria Arad a decis – în premieră naţională pentru o administraţie locală, după cum susţine edilul Călin Bibarţ – să se adreseze instanţei de judecată cu scopul obținerii de despăgubiri pentru prejudiciul material cauzat municipiului prin întârzierea investiției. Romelectro SA şi Electromontaj Carpați Sibiu SA sunt cele două companii pe care municipalitatea le-a pârât la Tribunalul Arad, Secţia Contencios administrativ şi fiscal. După o amânare justificată de ,,studierea înscrisurilor depuse la acest termen" şi ,,depunerea de concluzii scrise asupra excepţiilor şi a fondului" (16 noiembrie), săptămâna trecută, pe 8 decembrie, a venit şi decizia instanţei. Fiecare din cele două firme va trebui să plătească suma de 88.000 de lei ,,reprezentând despăgubiri pentru prejudiciul material cauzat reclamantului Municipiului Arad prin întârzierea finalizării investiţiei ca urmare a contestării cu rea credinţă a Fişei de date şi a Răspunsului consolidat formulat de către reclamantă, în calitate de Autoritate contractantă, contestaţie formulată în cadrul procedurii de atribuire a contractului de <Proiectare, asistenţă tehnică din partea proiectantului şi execuţie lucrări pentru realizarea obiectivului de investiţii (amenajare teren/ utilităţi/ documentaţii/ construcţii/ procurări), organizare de şantier, instruire, probe şi teste pentru proiectul Sursă de producere energie termică şi electrică prin cogenerare de înaltă eficienţă la CET Hidrocarburi SA>". Practic, atât Romelectro SA, cât şi Electromontaj Carpați Sibiu SA vor plăti Primăriei Arad câte 635 de euro pentru fiecare din cele 28 de zile de întârziere aduse licitaţiei.

,,Şmechereală" penalizată

Primarul Călin Bibarţ a organizat luni, 11 decembrie, o conferinţă de presă pentru a anunţa victoria administraţiei arădene în această cauză.

,,În opinia noastră, cele două firme au contestat în mod deliberat documentația de atribuire aferentă procedurii de licitație pentru retehnologizarea CET-ului, procedură la care nici măcar nu au participat cu oferte. Instanța, dar și faptul că cele două firme nu au contestat decizia CNSC, confirmă supozițiile noastre. Din acest motiv, am cerut despăgubiri, fiind convinși că dăm un semnal – valabil și în această situație, dar și în altele – că atunci când contești, e dreptul tău, dar când o faci cu rea credință, doar pentru a întârzia anumite investiții, trebuie să plătești. Dincolo de cuantumul sumelor dispuse de instanță, ceea ce am vrut noi să transmitem prin această acțiune este că atunci când ești onest, ai tot dreptul să apelezi la toate mijloacele unei competiții corecte, inclusiv să contești un rezultat sau o documentație, cum este cazul nostru, dar atunci când o faci în mod incorect și doar pentru a încurca, trebuie să-ți asumi faptele și să plătești pentru asta. Prin acțiunea noastră, transmitem un avertisment tuturor <șmecherilor> din domeniu" – a subliniat primarul Călin Bibarț.

Câştigătorul licitaţiei, în februarie


Din cauza acestor contestații, procedura demarată în vederea atribuirii contractului având ca obiect proiectare, asistență tehnică din partea proiectantului și execuție lucrări pentru realizarea obiectivului de investiții (amenajare teren/ utilități/ documentații/ construcții/ procurări), organizare șantier, instruire, probe și teste pentru proiectul: ,,Sursă de producere energie termică și electrică prin cogenerare de înaltă eficiență la CET Hidrocarburi Arad SA" a fost întârziată cu aproximativ o lună de zile. În acest moment, procedura de atribuire se află în etapa de evaluare a celor două oferte depuse. Câștigătorul licitației ar putea fi cunoscut la începutul lunii februarie 2024.

Valoarea estimată a cotractului este de 402.172.105 lei, fără TVA, 62% din finanţare fiind asigurată prin PNRR.

 

Singur, pentru dreptate

Potrivit Primăriei, aceleași firme au contestat neîntemeiat și cu rea credință și alte proceduri similare demarate de unități administrativ teritoriale din țară, însă Municipiul Arad este singurul care a decis să le acționeze în instanță pentru a-și face dreptate.

dr4qul4

contract de 80 mi E+ TVA. Despagubiri de 1300 E...Mai mult au costat avocatii
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

dan tm

E vorba de principiu.

pasadia

Contestația aia i-a întârziat o lună. Procesul de evaluare a ofertelor, care ar trebui sa se termine in februarie, cât o să ii întârzie. Vom avea în curand primari care vor da in judecata propria comisie de evaluare, doar așa pentru că nu decid mai repede sa acorde contractul firmelor prietene?

dan tm

#4072
Daca asa se pune problema, imi cer scuze ca am postat.O sa incerc sa fiu mai retinut  cu postarile care nu urmaresc ,,linia partidului".

pasadia

Nu stiu la ce partid te referi, dar eu personal am sustinut (si sustin in continuare) ca deseori factorul politic foloseste scuza cu contestatarii doar pentru a justifica incompetenta functionarilor in a pregati documentatii corecte. Poti sa cauti mesaje scrise cu multi ani in urma in care afirmam acelasi lucru. Nu ma intereseaza faptul ca Bibart e PNL-ist, sunt dispus sa spun acelasi lucru si despre useristul Coliban de la mine din sat.

LE - evident, stiu si scuza folosita de ei - lipsa unor functionari competenti, care nu sunt de gasit nicaieri.

LE2 - si oricum asta e subiect pentru alt topic, deci  mesajele acestea vor fi sterse din cauza asta, nu pentru ca nu respecta "linia de partid", natie de victime ce suntem.

dan tm

Eu in schimb am vazut altceva, am vazut ca doua firme au fost sanctionate  de justitie pentru ca au intîrziat o actiune in desfasurare. Instanta a considerat demersurile lor nejustificate.

Astfel acest precedent( e prezentat ca un precedent) ar putea fi folosit de alte entitati pentru a tempera ,,elanul" contestatiilor de orice fel. Asa am interpretat eu articolul de aceea l-am pus la discutiile din gara.

discutiile din gara nu urmaresc un subiect anume ci sint discutiile  pe care daca mergi in gara le poti avea cu calatorii, cu ratacitii si obisnuitii garii sau chiar cu anumiti ceferisti.

Prin urmare discutiile nu trebuie sterse.

pasadia

"Instanta"... Instanta plina de corupti, instanta plina de interese vizavi de modul in care isi asigura anumite beneficii materiale (printre altele nesuparand factorul politic). Instanta plina de decizii aberante (folosesc ca exemplu doar pretentiiile ca minori de 11-12 ani POT sa isi acorde consimtamantul in a avea relatiii sexuale). Instanta care nu are nici o problema in a taragana anumite procese (dar suprinzator, in speta aceasta s-a miscat foarte repede).

Sentinta asta nu reprezinta decat o sentinta. Nu stiu ce argumente a avut fiecare parte, nici macar nu ma intereseaza. Tot ce sper e sa nu mergem noi, cu totii, spre o societate autotariana in care dreptul celui mai puternic (autoritate/bogatie/prestigiu) va prima in fata oricui. Caci altfel, sentinta asta daca devine regula spre asa ceva ne va indrepta.

dan tm

a)Deci in majoritatea cazurilor statul nu are oameni capabili sa faca un caiet de sarcini sau un proiect,instantele valideaza constestatiile privatilor care au oameni capabili sa speculeze incapacitatea celorlalti.

b)Instanta da cîștig de cauza incapabililor in contradictoriu cu privatii capabili = instantele sînt corupte.


nu mai am comentarii.

AdrianRO

fratilor, sparg un pic subiectul si vin cu o intrebare aici (in lipsa de un thread mai bun la care sa ma adresez) - a folosit cineva trenul pe ruta bucuresti - cluj? Cum e pe timp de iarna - exista intarzieri grave / anulari? Exista priza in vagoane? Si orice alte detalii ar fi binevenite.

Am un drum la Cluj si as vrea sa mai muncesc pe tren, lucru imposibil pe masina. Si as alege trenul, daca merita si nu ma trezesc lasat in camp.

40-0802-5

#4078
Anulari nu, dar sunt sanse de intarizieri din cauze arhi-cunoscute.  :lol: (lucrari pe Sighisoara - Brasov / EA-u' defect / LC-ul rupt pe la Predeal din cauza copacilor etc)

Si din 1735/4 respectiv 531/532 poti lucra linistit, cel putin la cls I.
Doar ca s-ar putea ca la IC sa prinzi cazatura din aia de 19-76 Ameet (salon DWA modernizat de Grivita in 2020/1) -> jecmaneala, pe cand la IR am vazut frecvent in ultimul timp 10-70/90 - 1xx (adica fotolii largi, stil TGV).


carutasul

la trenurile de rang superior scrie în ziar când rămân în câmp. Câtă vreme ele circulă zilnic și cazurile astea sunt 2-3 pe an în ziar aș zice că ai șanse bune să nu ți se întâmple. Întârzierile, în schimb, nu apar în ziar :)