News:

Regulă nouă (#6)! Se primește ban pentru
fake news, minciuni și dezinformare.

Main Menu

Discuții ca-n gară

Started by Ionut, June 08, 2016, 06:02:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

frunzaverde

#3000
Ia uitati ce comunicat de presa genial are CFR Calatori :

Quote
Trenul IR 1571 se anulează pe distanța Bucureşti Nord–Buzău–Galaţi şi CIRCULĂ tren IR 12571 (în locul trenului 1571) în relația Bucureşti Nord–Buzău–Galaţi  cu plecare din Bucureşti Nord  la ora 30 și sosire în staţia Galaţi la ora 09.42;
[..]
trenul IR 1732 se anulează pe distanța Galaţi–Buzău–Braşov şi CIRCULĂ tren IR 12732 (în locul trenului 1732) în relația Galaţi–Buzău–Braşov cu plecare din Galaţi la ora 40 şi sosire în staţia Braşov la ora 12.41;
De la data de 05/06 septembrie 2021 trenul 1862 se anulează pe distanţa Iaşi–Buzău–Constanţa şi CIRCULĂ tren IR 12862 (în locul trenului 1862) în relația Iaşi–Buzău–Constanţa  cu plecare din Iaşi la ora 30 și sosire în staţia Constanţa la ora 06.50;
[..]
De la data de 18/19 august 2021 și până la data de 4/5 septembrie 2021 trenul 1952 se anulează pe distanţa Suceava Nord–Buzău–Mangalia şi CIRCULĂ tren IR 12952 (în locul trenului 1952) în relația Suceava Nord–Buzău–Mangalia  cu plecare din Suceava Nord la ora 32 și sosire în staţia Mangalia la ora 05.49;
[...]
De la data de 18/19 august 2021 și până la data de 5/6 septembrie 2021 trenul 1953 se anulează pe distanta Mangalia–Buzău–Suceava Nord şi CIRCULĂ tren IR 12953 (în locul trenului 1953) în relația Mangalia–Buzău–Suceava Nord cu plecare din Mangalia la ora 35 şi sosire în staţia Suceava Nord la ora 07.43;

Acum intelegem de ce trenurile CFR intarzie. Ele de fapt circula dupa un orar relativist, cu o noua impartire a continuumului spatio-temporal... Iar au bagat votca la cantina la palat? Sau mai grav, iar e riftul spatiotemporal (v-am mai dat material documentar) la Teius?
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

contador

Quote from: gruiarew on August 10, 2021, 03:26:28 PM
Dacă îl muți din tren pe rutier, crede-mă că ăla numai mașină nu-și cumpără. O să fie alt cazan pericol public pe drum.
Ca aproape jumatate din autoturismele care circula acum pe strazi :)

gruiarew

Acuma depinde de fiecare. Navetă n-ai cum face cu mașină de închiriat.

Azi am fost și eu cu trenul după ceva vreme. O fi și din cauză ca așteptările au fost foarte scăzute, sau din cauză că se exagerează maxim pe tema asta, nu știu, dar în principiu a fost ok-ișh.

Primul lucru ce-ți dă peste nas e putoarea din gara Sibiu. Dormeau câțiva acolo desculți, e un miros de rahat amestecat cu putoare de ciorapi, jeg și tot ce trebuie. Am crezut că doar iarna pute așa, se pare că e ceva caracteristic până la urmă. Am plecat cu R-E 2291, la 03:40. În afară de scaune care sunt destul de jegoase, era curat trenul. Un nene s-a întins cu picioarele pe scaunul din față, șeful de tren nu i-a zis nimic și nici eu. N-au cum să țină cârpele alea dacă le iei la bocanc. Atâta putem atâta facem.

Până la Sebeș e zgâlța-zgâlța dă cu tine în toate direcțiile. Apoi de la Vințu până undeva după Deva e ok, doar e pe coridoreală. Acuma nu știu, posibil să mi se părut mie, dar avea un wup-wup și o scuturătură constantă, parcă avea una dintre roți pătrată. Destul de zgomotos și pe bucata unde linia ar trebui să fie ok. Apoi de la Ilia la Margina iar e linia așa și asa, dar se mergea cu 50-52 km/h.

Singurul lucru ce nu mi-a plăcut e faptul că-i Desiro. Și la 4h și 21 m efectiv înțepenești oricum ai sta și te-ai răsuci. Dar la 29 lei cât a fost ce pretenții să mai și ai. ȘI au fost destui oameni (mare parte cred că erau de-i CFR-ului, cel puțin în zona mea).
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dan tm

Quote from: gruiarew on August 10, 2021, 03:26:28 PM
Dacă îl muți din tren pe rutier, crede-mă că ăla numai mașină nu-și cumpără. O să fie alt cazan pericol public pe drum. Că dacă avea posibilitatea nu cred că ar mai fi mers cu trenul. Bine mai sunt și cazuri speciale, dar alea sunt foarte, foarte rare. Măine merg și eu cu trenul, numai d-al dracului. O să vă povestesc cum a fost :)

crezi ca la cineva din CFR îi pasă de călători?


gruiarew

Crezi că îi pasă cuiva din aparatul de stat de cetățean în general? Urla o vită de după ghișeu la o pricăjită ce s-a dus să-și ia mașina pe rol. Nușh ce dracu nu completase aia cum trebuie și urla funcționăreasa de zici că cine știe ce crimă făcuse fătuca aia.

Apoi a început să urle la mine. Am întrebat-o cu mine ce are, m-a pasat la colega.

Orice ține de stat sau de un reprezentant al acestuia e circ. Pentru că nu ai ce le face. La privat i-ai făcut o plângere și a zburat. La stat nu numai ca nu-i face nimeni nimic dar te și ține minte prostul și o să-ți facă viața un iad ori de câte ori ai de-a face cu el / ea.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dan tm

Eu am avut un clinci cu un supracontrol in tren si i-am spus ca fac reclamatie. A spus ca pot sa fac ce vreau eu, ca pe el...

i-am reprosat ca trimite calatorii la altceva daca nu le convine trenul.

Raspunsul CFR Calatori a fost ca eu am avut o atitudine necuvincioasa si sa ne intîlnim fata in fata. 

M-am referit strict la CFR Calatori.

A fost intr-un an o emisiune pe Antena3 despre caile ferate care se construiau de Austria spre Ungaria si spre Bratislava dar Romania nu era parte. In incheiere un tip de la CFR spunea,, stati, sa vedem daca le vor face"
Insa nu mai gasesc reportajul(chiar daca a fost pe A3)

gruiarew

Deci te-a invitat la interval ca băieții  :) Așa se face probabil după blocuri / vagoane.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

dan tm

 extras din raspunsul primit

•   Deoarece declaraţiile personalului de tren nu coincid cu declaraţiile date  de d-stră în petiţie, dacă doriţi, vă invităm la o confruntare directă cu personalul de control, la o data stabilită de comun acord,  la sediul societăţii noastre.

40-0802-5

În primul rând: salutare tuturor! Dacă-mi permiteți, mă bag și eu în seamă... Deh, nevoia de socializare. :D

Doi la mână: @dan tm: cum să vii tu ca reprezentat al unei societăți, pe acțiuni apropo, deci nu "Buticu' SRL", să dai un răspuns de genul ăsta?  :o Acum încep să-l înțeleg pe insul acela de dădea mesaje în sictir prin în alte părți, când mai intreba / reclama cineva câte ceva "incomod". Li se tolerează "de sus", așadar.

Păcat.. chiar mi-e dor de o tură cu CFR-ul la drum lung, dar mă descurajează rău compunerile garniturilor plus celelalte neajunsuri arhi-știute... Vedem, poate mă mai răzgândesc. :D

TibiV

Quote from: gruiarew on August 11, 2021, 09:11:03 AM
Un nene s-a întins cu picioarele pe scaunul din față, șeful de tren nu i-a zis nimic și nici eu. N-au cum să țină cârpele alea dacă le iei la bocanc.

Zi mersi ca nu s-a descaltat...  ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

frunzaverde

#3010
@gruiarew : Nu cred ca se exagereaza. Faptul ca singurul tren e la 3:40 dimineata e suficient sa alunge 99.9% din oameni de la tren. Ora aia e ok eventual daca ai un avion spre Sydney. Atat.

Si da, daca isi bat joc de tine punand un tren de naveta locala (20-40 minute) cu scaune de tren de navetisti pe o ruta de 6 ore, la ora aia de dimineata, sa fie clar ca bocancii merg direct pe scaun, pentru ca incerci, ca orice om normal sa dormi. Si ai respect pentru locul ala cat respect ti-e dat - adica ZERO barat.

P.S. In multe parti din Europa este extrem de comun sa-ti dai jos incaltamintea de-afara la calatorii pe lunga si foarte lunga distanta, inclusiv "la scaun". In Scandinavia practica e universala.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

cristi5

#3011
Am fost odata la un congres studentesc european, locuiam de vreo 2-3 ani in Suedia. Mesele la care stateau delegatii erau puse intr-un U gigantic, vreo 40 delegatii plus comitete (eu fondasem comitetul de IT). Asezarea era in ordine alfabetica a orasului/universitatil, deci oameni dintr-o tara erau raspanditi prin toata sala.

Din cauza formei de U noi delegatii din mijloc cel putin vedeam doar mese si ce aveau oamenii pe mese. Dar de la prezidiu, unde stateau sefii, se vedeau *picioarele* tuturor

Asa ca dupa cateva zile sefii au introdus pe ordinea de zi o propunere la misto, la categoria Environment

QuoteDelegatii suedezi si Cristi sa se incalte in timpul sesiunilor congresului

Fireste ca nu ne-am incaltat nici pana-n ziua de azi. In avion primul lucru pe care-l fac e sa ma descalt. O singura data am avut probleme, la decolare din Atena. Sud-europenii sunt foarte putin toleranti la obiceiul asta :)

gruiarew

Poate pentru că în sud e mai cald și apa mai scumpă? Zic și eu?

@ frunzăverde ar mai fi un tren cu conexiune la Vințu / Alba. Dar pleacă la ora 15:50 și ceva și ajunge la 21:17. Tot Desiro. E bun doar pentru week-end. Eu termin lucrul la 17, 17 și ceva, dacă ceva merge prost.
Nu știu, parcă îs puse doar în ciudă.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

tom_sawyer

Quote from: Ionut on August 08, 2021, 12:45:13 PM
Diseara, ora 19 (pana la 20), in direct la Antena 3, despre infrastructura feroviara (infra si material rulant calatori). Se vrea o emisiune-documentar, va fi in prima parte un reportaj mare de vreo 20 de minute la care am participat si apoi, din ce-am inteles, discutii in studio. O sa fiu prezent. Nu stiu cine mai vine, dar cel mai probabil politicieni (fosti ministri?) si sper sa pot sa spun si eu cateva lucruri.


dan tm

#3014
Am vazut ca este PO Ana Aslan h, intre Balotesti si Odaile.