News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Discuții ca-n gară

Started by Ionut, June 08, 2016, 06:02:32 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AndreiB

#2250
Da, ma refeream la teatre, muzee, magazine, baruri, spitale, licee (astea mai sunt), restaurante etc. Apa, gaz, electric si canal ma astept sa fie ceva de baza la orice localitate indiferent daca e sat sau oras.

hvm

^
Electric este in majoritatea localitatilor (dar nu toate), In rest celelalte daca te astepti sa fie peste tot, poti sa renunti. Exista multe sate in romania care n-au canalizare sau apa potabila. Si mai sunt o multime care n-au nici gaz. In categoria lipsa gaz sunt si multe orase. Un exemplu de care stiu eu e toata depresiunea dornelor unde gazul lipseste cu desavarsire
Pariuri: A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe - aici

subway

#2252
Quote from: AndreiB on November 18, 2020, 11:29:36 PM
Cred ca asta are mai degraba legatura cu disfunctionalitatea sistemului de evidenta a populatiei, subway, dar de facto sunt tot Bucuresteni, indiferent ce scrie pe buletinul lor.
Asa-zisi bucuresteni pentru ca nu platesc taxe, profitori si evazionisti scarbosi, plini doar de impertinenta si pretentii, fara sa contribuie cu nimic...si nu m-am referit la masinile din trafic de pe strada ca acolo e si mai si ci doar la cele parcate peste noapte...ale celor cu domiciliu in buletin la Pocreaca si firme inregistrate la Cracanatii din Vale...
Mai au si nesimtirea sa-si aseze rablele pe locurile de parcare de resedinta platite de localnici ca oricum nu le poate face nimeni nimic...si te mai miri ca mai iese cate un exasperat cu surubelnita in buzunar sa le capseze cauciucurile sau sa le lase o amintire de nesters pe caroserie?
Si treaba asta nu e doar la Bucuresti ci in toate orasele mari din tara.
Sa nu mai spun ca beneficiaza moka de toate subventiile municipale platite doar din banii mei...
:(

cristi5

#2253
@subway poti sa multumesti comunistilor pentru ca tot sistemul era facut sa *nu* te poti muta intr-un oras mare. Si sistemul s-a perpetuat, ca sa te muti iti trebuie un vraf de acte si esti de la inceput considerat vinovat. Adresa e scrisa cu fierul rosu in CI (si "copia dupa CI" se lasa intr-o veselie, perfect pt hotii de identitate), asa ca daca cumva te muti, alte cozi la ghiseu in pozitia ghiocel, alt plastic.

Asa ca nu-i de mirare ca omenii isi baga picioarele si raman in evidenta la Cracanati.

In multe tari adresa se declara pe proprie raspundere. Deci foarte simplu. Si fireste trebuie sa fie atat de complicat sa locuiesti la alta adresa decat cea declarata incat sa nu merite efortul. La noi e fix invers: e super complicat de declarat noua adresa si e foarte simplu de locuit altundeva (desi e ilegal)

Vezi si aici

https://www.contributors.ro/adresa-din-cartea-de-identitate-e%c8%99ecul-digitalizarii-%c8%99i-consecin%c8%9be-electorale/

Exista un topic despre infrastructura electorala unde discutam si evidenta populatiei, care sta la baza registrului electoral.

subway

#2254
Problema e pe lantul de evaziune-coruptie de zi cu zi nu e electorala o data la patru ani.

irirat

^^^
Eu nu as fi asa sigur, daca muncesc la o firma din București 50% din impozitul pe venit merge la PMB, la mine proporția între dintre impozitele locale (plătite la sat) si partea din impozitului pe profit care merge spre PMB este mai mare de 1:20.

subway

Nu e meritul tau, e meritul firmei, tu tot evazionist ilegalist ramai...

irirat

 :lol: ba deloc, eu dorm la adresa din buletin și meritul e al meu ca am un salariu de unde sa-și ia preaiubitul stat impozite și nu trăiesc din ajutor social  :lol:

subway

#2258
Bravo tie atunci, esti cetatean onest si corect nu haiduc din asta care se piteste prin boscheti in codrul verde, eu pe astia nu-i pot suferi, pentru cei ca tine am tot respectul cuvenit.
In Bucuresti nu poti obtine un loc de parcare de resedinta daca nu poti dovedi ca locuiesti cu forme legale la adresa respectiva, teoretic vorbind ca ce se intampla in practica nu vreau sa-ti povestesc.

cristi5

#2259
@subway e usor pentru dumneata ca probabil traiesti de-o viata in Bucuresti si ultima oara te-ai mutat cu ani sau decenii in urma.

Dar vezi, exista o grupa de oameni tineri care se muta anual, sau chiar mai des. Si multi stau in chirie la negru, nu neaparat din vina lor, ci a proprietarilor. Acesti migranti economici au pregatirea necesara sa lucreze in capitala, dar nu si forta financiara sa-si cumpere locuinta. Si toate marile orase din lume atrag talente, nu e ceva unic. Mobilitatea populatiei e mult mai mare azi decat acum 50 de ani cand a cumparat Ceasca sistemul de CNP si evidenta populatiei din Danemarca.

La mobilitatea asta crescuta, ori faciliteaza statul declararea adresei, ori din patura asta sociala nu si-o va declara aproape nimeni. Nici macar flotant. Ca pana gaseste timp sa stranga toate actele alea (daca le are!!!) si sa stea la cozi, se muta iar...

Si mai e ceva: politicul are tot interesul sa mentina starea de fapt, pentru ca asa baronii din judetele sarace, cu migratie mare (la capitala sau in diaspora) sunt mult mai reprezentativi. Numarul de parlamentari in acele judete e mai mare decat ar trebui sa fie, si tot asa.

Asa ca as zice sa nu te legi de migrantii economici, ca ei (si domiciliul lor) sunt efectul, nu cauza. Cauza sunt comunistii si urmasii lor, baronii.

Si nu mumai in Romania e asa, ci in toti Balcanii, si scandalul de la vot din diaspora e unul din rezultate.

In Grecia, democratie consolidata :) la alegeri e absolut dezastru. Au voie sa voteze numai in satul lor, pe insula lor. Sunt atatia ilegali in Atena ca pleaca ferry-boat-urile arhipline in weekend-ul ala.

AndreiB

#2260
Statul ar trebui sa faca absolut toate eforturile sa sustina mobilitatea sociala, datorita impactului asupra cresterii economice. Sistemul actual e disfunctional spre morbid. Cati dintre cei 3-4m de Romani care au emigrat de facto au actele de domiciliu in regula, real?

Un sistem care sa simplifice schimbarea de adresa ar fi mult mai benefic dpdv al planificarii economice, dar si dpdv al democratiei locale. Ne e in continuare frica, insa, sa recunoastem ca anumite parti ale tarii sunt in declin terminal si nu mai au un motiv de facto de a exista la importanta precedenta - si incercam sa ascundem sub degete realitatea din diverse motive ori politice, birocratice sau ineficiente.

Eu m-am mutat in ultimii 12 ani de 9 ori. Stiu ca realitatea asta pare o himera pentru autoritatile ramase in perceptia Epocii de Aur dpdv al migratiei populatiei, insa realitatea nu corespunde viziunii.

@subway: raspunsul a venit dupa ce am terminat eu de editat mesajul. Nu, nu e vorba de evaziune a chiriasilor, e vorba de bariere ilogice puse in carca populatiei mobile, si lipsa amenzilor pentru schimbarea adresei, care a creeat relitatea paralela. Practic statul ar trebui sa simplifice procedurile ca sa nu iti mai ceara n numar de hartii cand schimbi adresa, iar in acelasi timp ar trebui sa impuna real notificarea schimbarii adresei vs. sistemul opac de azi.

subway

#2261
^^
Nu mai cauta false scuze, stai cu chirie platita la negru si nu numai ca esti evazionist ci si complice la evaziunea proprietarului? Ca altfel nu vad cine si ce te-ar putea impiedica sa fi in regula...si sa nu-ti inchipui ca pentru bucuresteni e mai simplu, de foarte multe ori e chiar mai chinuitor si mai complicat ca sa nu spun degradant.

cristi5

Pai tot statul trebuie sa reglementeze si sa urmareasca, si declararea adresei si a chiriilor.

Chiar nu vad ce poate face un migrant economic care nu are unde dormi, cu familia lui cu tot. Daca asta este pe piata (chirie la negru) asta consuma.

Cine are deja proprietati in Bucuresti n-are problema asta, asa ca e usor de zis.

AndreiB

#2263
In plus, nu vad nici o motivatie, chiar si in sistemul actual Sovietic de a nu permite schimbarea adresei din CI pe proprie raspundere, fara alte complicatii.

subway

#2264
Uite va dau un exemplu concret de care ma lovesc acum, soacra mea s-a prapadit si desi sotia mea e unic mostenitor si copropietar al apartamentului intampina dificultati insurmontabile in a face succesiunea de genul trebuie evaluare atestata pentru crucea din teava incropita mestesugareste prin forte proprii pe care am instalat-o la capataiul lui socru-meu si care e deja ruginita si ar trebui inlocuita, deci nu pot face nimic, nici vinde, nici inchiria, nici prelungi contractul cu primaria pentru locul de parcare de resedinta care desi era platit in avans pentru tot anul a fost deja atribuit abuziv altcuiva (om onorabil si intelegator care m-a asigurat ca nu e o problema sa parchez acolo o ora, doua fara sa ma injure nimeni daca vin cu masina sa citesc contoarele si sa platesc intretinerea) si nici macar nu pot sa fac un act de comodat pro bono pe bune pentru copiii studenti ai unei cunostinte din provincie desi intr-o situatie aproape similara am facut toate astea aproape instantaneu fara nicio problema dar de data asta si cu pandemia si bulibaseala din primarie cu alegerile locale probabil ca nu am miscat suficient de iute din urechi...
Bine ca nu ne-a cerut evaluare atestata judiciar si pentru raftul de muraturi mesterit de saracul socru-meu in boxa din subsol...si nici pentru dalele de beton puse tot de saracul de el el pe locul ala de parcare la care primaria nu a contribuit cu nimic...in afara de faptul ca a pus taxa.
:(
Asta e viata in Romania si ne lasa perplecsi in fiecare minut din fiecare zi.
Acum intelegeti mai bine de ce sunt bucurestenii suparati si excedati?
Unde ar putea sa fuga ca sa scape de toate ororile astea?
Am o gradinuta la tara in apropiere si ma tot uit pe unde as putea ajunge acolo fara sa trec prin toate suburbanele carantinate...