News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Magistrala M6 1 Mai-Otopeni

Started by Ionut, October 03, 2011, 06:05:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ionut

@sab, bine ai venit pe forum! Daca esti acel user de pe MU, ma bucur, am citit cateva din interventiile tale acolo si mi-au placut ca au fost la obiect. Nu stiu daca esti din domeniu sau doar pasionat, dar sper sa contribui aici pentru ca e nevoie de mai multi oameni care se pricep la infrastructura de metrou. Sper ca nu te confund. :)

cristi5

Quote from: subway on November 09, 2018, 12:44:06 AM
De ce au decis sa finanteze in actualul cincinal doar jumatate e usor de ghicit.

?

pasadia

Probabil ca sa "saboteze OTP, la fel cum saboteaza portul Constanta din cauza de Rotterdam. OTP probabil ca ar fi depasit ca importanta Charleroi. ;)

GDPR

O sa razi, dar mizeria asta cu olandezii care ne saboteaza pe toate caile ca sa nu facem concurenta la portul Rotterdam am auzit-o inclusiv la consilierul personal al lui Ionita, pe cand era dir. gen. CNAIR.

carutasul

Păi cine dacu' le lansează dacă nu dinozaurii? :)
Normal că există o concurență între oricare două biznisuri similare, și normal că la război e ca la război și mai primești și ghionturi în coaste dacă adversarul are posibilitatea, dar ca să faci din asta ditai conspirația... deja e patologic. Eu cred că în afară de câțiva păpușari, tot restul chiar cred în statul paralel și în oculta mondială.....

sab

Quote from: Ionut on November 09, 2018, 07:17:47 AM
@sab, bine ai venit pe forum! .... Nu stiu daca esti din domeniu sau doar pasionat.
Multumesc.
Nu sunt din domeniu, doar pasionat.

subway

Adevaratul nod intermodal e la Basarab

carutasul

Da, așa ar trebui să fie, dar nu e chiar grozav. Ai acolo tramvaiul 1/10 care e ok și încă 3-4 mijloace de transport nu foarte importante. Nu cred că e nimic să meargă la Universitate, de pildă, iar la Piața Unirii ajungi pe căi ocolite cu metroul pe la Crângași. Troleibuzele sunt la GdN, în fine, nu e ceva gândit cu adevărat eficient. Pe vemea când eram student mai era tramvaiul 35 care mergea la Cișmigiu, dar nu cred că mai circulă nici el.

GDPR

^^Vai mama lui de nod. La pasajul Basarab scarile, lifturile si trotuarul rulant nu mai functioneaza, corespondenta dintre Basarab 1 si 2 se face prin niste coridoare inguste, probabil subdimensionate la fluxul ce va fi generat de M6, peroanele sunt si ele inguste.

subway

Din punct de vedere urbanistic in Piata Garii de Nord nu ai solutii orice ai face, doar Basarab e pe axa majora de trafic

Ionut

Teaser: am primit o scrisorica. Ghici ciuperca ce-i.

NGC

^^^

Quote from: Ionut on June 05, 2018, 11:30:08 AM
Scrisoarea (sau scrisorile) de răspuns ale Comisiei Europene prin care se fac observații și se solicită clarificări (de la autoritățile române), ca urmare a depunerii cererii de finanțare a proiectului major "Construction of Bucharest Metro Line 6 (1 Mai-Otopeni)" pentru proiectul Magistralei M6 de metrou (1 Mai-Aeroportul Henri Coandă București).

Ionut

Bingo! MFE nu a făcut recurs și, după ce am câștigat fondul, ne-au trimis scrisoarea. Facem poziție și dam scrisoarea săptămâna care vine.

TibiV

#718
Poate o fi cazul sa modifici titlul topicului ?....
"M6 1 Mai - Baneasa Sopping City/IKEA"
O:-)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway

Quote from: Ionut on November 09, 2018, 08:36:17 PM
Bingo! MFE nu a făcut recurs și, după ce am câștigat fondul, ne-au trimis scrisoarea. Facem poziție și dam scrisoarea săptămâna care vine.
E aia prima sau asta ultima?...
:lol: