News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Magistrala M6 1 Mai-Otopeni

Started by Ionut, October 03, 2011, 06:05:55 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sab

#1590
Asa cum am spus, nu are legătură statia Pajura cu nicio bucată din strada Baiculesti. Credeam ca trei schițe au fost suficiente, dar o pun si pe a patra.... :)  Sunt destui metri de la capatul cel mai apropiat al statiei Pajura pana la inceputul strazii Baiculesti. Chiar și  de capatul vestic dinspre str Făurei al străzii Baiculesti.







danutzu_1069

@sab, exact unde este statia aia cu rosu, blocurile alea 3 legate sunt pe strada....Baiculesti
https://maps.app.goo.gl/aqPvmMWbAGxu138RA
Daca nu ma crezi, intra pe StreetView..

Este exact cee a aratat pe captura, colegu...

sab

#1592
Ce am văzut eu în captura era o dunga albastra care se termina mult inainte de statie. Blocurile in discuție sunt unde scrie pe captura "Cinas".
Dacă str Baiculesti este și la blocurile acelea (intr-adevar acum vad ca mai apar niște chestii albastre fără legătură cu dunga continua), atunci statia este lângă str Baiculesti. Pare cea mai ciudata strada din București, fără continuitate efectiva :) . Greșeala mea.




Gio

Probabil gura de acces a statiei va fi cca 100 m mai in dreapta dreptunghiului rosu cu statia, adica la acel capat al strazii Baiculesti, in dreptul blocului cel lung din Baiculesti nr 13. Chiar si asa nu cunosc o alta statie mai remote decat asta, vor trebui sa puna nu stiu cate indicatoare. O aiureala.

EugenRo

S-a prevazut vreo amorsa (preventiv) intre Pta Presei si Aeroport Baneasa? De curiozitate intreb...

sab


EugenRo

Inca mai speram visam la o legatura directa aeroport-zona centrala a orasului (diverse variante).

sab

NU exista asa ceva in planurile Metrorex. Ca atare, nimeni nu a luat in considerare aceasta varianta.
Asta nu inseamna ca nu se poate face in viitor, cand vor fi oameni cu mai multa minte la conducere.

clf

#1598
Cunosc foarte bine zona aceea, inclusiv amplasamentul stației de metrou (deasupra parcării din spatele blocurilor cu 9 etaje).
Conform a ce spun bătrânii cartierului, strada Băiculești conform planurilor vremii trebuia să dea până în Calea Griviței.

Cât despre amplasamentul stației, dincolo de motivele pentru curbura spre Romexpo, o chestiune foarte bună a stației este că va asigura o legătură pietonală dintre cartierul Pajura cu zona Romexpo - Parcului pe sub linia de cale ferată.

tom_sawyer

#1599
👍🏻Magistrala 6 de metrou, Secțiunea Sud (Lot 1.1), a primit Autorizația de Construire.

✅ ALSIM ALARKO-MAKYOL, constructorul desemnat de către METROREX S.A. pentru proiectarea și execuția lucrărilor de structură de rezistență pentru Lotul 1.1: 1 MAI - TOKYO, demarează lucrările de șantier;

▶️ Organizarea de șantier începe în data de 15 decembrie de la Stația Tokyo, care face conexiunea între cele două secțiuni - Sud și Nord - deservite de noua linie de metrou;

Ⓜ️Magistrala M6 de metrou va avea un traseu de 14,2 km de cale dublă, pe care vor circula 12 trenuri noi, moderne și va cuprinde 12 stații;

🟢Secțiunea Sud (Lotul 1.1) reprezintă segmentul cuprins între stațiile 1 Mai (existentă) - Tokyo și are un traseu de 6,6 km;

🟢Pe lângă stația 1 Mai (existentă), Secțiunea Sud cuprinde șase stații: Pajura, Expoziției, Piața Montreal, Gara Băneasa, Aeroport Băneasa, Tokyo;

🟢Traseul Secțiunii Sud cuprinde și șase interstații: 1 Mai – Pajura, Pajura – Expoziției, Expoziției – Piața Montreal, Piața Montreal – Gara Băneasa, Gara Băneasa – Aeroport Băneasa, Aeroport Băneasa – Tokyo.

facebook.com/metrorexoficial.ro





Powered by API/PUM imgur uploader

survola

:o  Traseul Secțiunii Sud cuprinde și șase interstații  :o
Ne trebuie așa ceva, la sărăcia noastră?

oneLess

INTERSTÁȚIE s. f. spațiu dintre stațiile de metrou pentru trecerea acestuia.  :)

Sorinus

La Tokyo, nu era mai mic deranjul dacă stația era pe terenul ala viran la N de Ikea , și culoar pe sub DN1 spre birouri și Dechatlon?

danutzu_1069

Cred ca statia Tokyo o sa fie cumva sub parcarea celor de la Decathlon si ce mai e pe acolo.....
Pe partea astalalta, la Ikea / Dedeman, ar fi "taiat" toate accesele catre centrul comercial....

Sorinus

Acum tre sa cautam semne ca se lucreaza  :)  utilajele Makyol de pe Chitilei nu par a fi fost miscate.