News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Ryanair

Started by iuli, February 17, 2016, 11:11:13 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cristi5

#90
Cu Ryanair ajungi de obicei la destinatie. Cand anuleaza zboruri, tocmesti un autocar "cursa speciala"

http://m.ziare.com/stiri/zeci-de-romani-majoritatea-copii-blocati-de-23-de-ore-pe-aeroportul-stansted-1523267-font1

rota

Compania aeriană Ryanair a lansat o nouă rută din Bucureşti către Pescara
Noua rută vor fi operată cu o frecvenţă de două zboruri săptămânale începând cu sfârşitul lunii octombrie, şi este parte a programului de iarnă 2018 Ryanair din Bucureşti.

Ziarul financiar
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Ionut

O companie aeriană foarte folosită de români, în topul celor mai proaste din lume

Ryanair a fost clasificată drept cea mai proastă companie aeriană pentru al şaselea an consecutiv de către compania realizatoare de sondaje ,,Which?", aceasta subliniind că transportatorul aeriană continuă să păcălească pasagerii cu costuri ascunse. Pasagerii au acordat Ryanair cel mai mic scor posibil pentru îmbarcare, confortul scaunelor, mâncare şi băutură, dar şi pentru mediul din cabină, potrivit sondajului anual privind companiile aeriene ce transportă pe distanţe scurte. Sondajul mai arată că Ryanair, care transportă mai mulţi pasageri decât orice altă companie aeriană din Europa, este şi acum compania aeriană cu care majoritatea consumatorilor refuză să mai zboare. Dintre cei care şi-au exprimat preferinţele, 70% au declarat că nu vor folosi Ryanair. Cu toate acestea, Ryanair a respins ancheta ca fiind ,,nereprezentativă şi lipsită de valoare".

Sondajul sugerează că încercările Ryanair de a-şi convinge publicul că este o companie aeriană mai bună încă nu au avut succes, în timp ce refuzul de a plăti compensaţii pasagerilor afectaţi de greve i-a atins din nou reputaţia. În timp ce Ryanair susţine că schimbările aduse regulamentului privind bagajele au făcut călătoriile mai ieftine pentru mulţi, taxele sale pentru locuri şi pentru bagajele de cabină împing tarifele mai sus decât cele ale rivalilor.

Adevarul

Morosanu

Mdaaa refuza sa mai zboare majoritatea pasagerior (???!!!). Nu ca le fac publicitate dar numarul calatorilor la fel ca si la Wizz creste din an in an.
Politica distruge tot ce atinge.

ciprebbe

Atat RYR cat si WZZ ajung in multe situatii sa ofere conditii de ULC la pret de legacy sau vand bilete chiar si mai scumpe decat la o companie de linie. Conditiile pt bagaje sunt printre cele mai infecte din EU.
Multi clienti care au vazut diferenta (ma numar si eu printre ei) incep sa evite folosirea lor daca exista alternative. Am fost plimbati spre aeronava pe jos la 3 grade pe o ploaie torentiala pt ca asa e politica RYR (evita folosirea burdufelor sau a busurilor). 
Numarul in crestere de pax e dat si de foarte multi pasageri care descopera drumul cu avionul.
Mai bine sa ratacesti in padure decat fara padure!
E-republik

A3-UMB-5 alunecari>20m - 1000ron Ciprebbe

TibiV

Quote from: Ionut on January 06, 2019, 07:41:16 AM
Sondajul mai arată că Ryanair, care transportă mai mulţi pasageri decât orice altă companie aeriană din Europa, este şi acum compania aeriană cu care majoritatea consumatorilor refuză să mai zboare.

Aparent, aici este o contradictie logica....
Dar !...

Quote from: ciprebbe on January 06, 2019, 01:54:17 PM
Numarul in crestere de pax e dat si de foarte multi pasageri care descopera drumul cu avionul.

Totusi, numarul pasagerilor creste, deci o parte dintre cei care spun ca "refuză să mai zboare cu Ryanair" uita asta pana la concediul urmator....

Asta se poate formula in trei feluri, putem alege:
1. Politicos: multi nou-veniti (probabil destul de saraci), care nu stiu cum ar trebui sa functioneze treaba asta.
2. Realist: mama prostilor este permanent gravida, si are sarcini multiple...
3. Kinky: unora le place sa fie palmuiti cat mai des... :(
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

subway

Atentie, acel clasament privind <cine ia lingura de lemn> se refera exclusiv la UK.

marinul

#97
@ciprebbe

Aici depinde si cat le permite aeroportul. de exemplu in Madrid nu au optiunea de a te plimba :) . Foarte trist pentru ei, banuiesc

rota

Ryanair anunță pierderi pentru ultimul trimestru fiscal în ciuda creșterii numărului de pasageri

Compania irlandeză low-cost Ryanair, cea mai mare companie low-cost europeană, a anunțat astăzi că în ultimul trimestru (Q3 2019) a acumulat pierderi de aproape 20 milioane de euro, în ciuda creșterii cu 8% a numărului de psageri.

Gradul de încărcare al locurilor din avioane a rămas constant la 96% în comparație cu perioada similară a anului anterior, iar numărul de pasageri a ajuns la 32.7 milioane de pasageri (în comparație cu 30.4 milioane în 2017).

Compania aeriană precizează că pierderea din acest trimestru a fost datorită condițiilor meto și datorită faptului că prețul biletulor de avion s-a redus în medie cu 6%. De asemenea, compensațiile pentru directiva EU261 (compensațiile de întârzieri/anulări) și prețul în creștere al costurilor cu combustibilul și al costurilor cu personalul au contribuit și acestea.

Ryanair a obținut în trimestrul fiscal pentru perioada octombrie – decembrie 2018 venituri de 1,53 miliarde euro, cu pierderi de 19.6 milioane. Comparativ, în perioada similară a anului anterior veniturile au fost de 1.41 miliarde de euro și profitul de 105.6 milioane.

TIME 2 TRAVEL
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

Dragosdimitrescu

Am folosit ryanair pentru un zbor dus-intors Bucuresti-Viena.
Am achizitionat biletele cu 3 luni in avans, cu un bagaj de cala si imbarcare neprioritara.
In cabina am luat un rucsac pe care l-am depozitat sun scaunul din fata.
Zborul a fost operat de Lauda Motion, companie lowcost din Austria. Aeronava A320 in stare foarte buna. Personal la sol si la bord amabil si atent.
Numele Ryanair mi-a aparut doar pe aplicatia de rezervare si cumparare a biletului. In rest peste tot s-a folosit Lauda Motion.
Opinie favorabila pentru aceste zboruri si recomand pentru conexiunea cu Viena
Bucuresti - Viena 16:45-17:25
Viena - Bucuresti 11:30-14:05

SB76UFO

Ryanair suspendă 5 curse de pe Aeroportul Sibiu. Nu se va mai pleca spre Milano, Billund, Liverpool, Bologna și Corfu
Ryanair suspendă mai multe rute pe care le opera pe aeroporturile din țară, anunță BoardingPass, Aeroportul Sibiu fiind cel mai afectat, după cel din București.
Ryanair nu va zbura după finalul lunii octombrie 2022 pe rutele din Sibiu spre Billund, Milano și Liverpool. În plus, compania low-cost Ryanair nu va opera nici un zbor pe ruta Sibiu – Bologna în decursul lunii noiembrie 2022, iar de la sfârșitul lunii septembrie vor fi suspendate și zborurile spre Corfu
Compania low-cost irlandeză va suspenda la finalul sezonului de vară 2022 zborurile de pe șase rute spre și dinspre aeroporturile din București, Oradea, Suceava și Sibiu.

Pe lngă cele din Sibiu, nu vor mai fi operate următoarele zboruri:

București – Perugia;
Oradea – Dusseldorf;
Suceava – Viena;
București – Timișoara;
București – Palma de Mallorca;
București – Sofia;
București – Zadar.
București – Chania;
București – Corfu;

Turnul Sfatului
"Prostia este eternă și invincibilă"

Sorinus

Timisoara avea load bunicel, ce-i drept preturile erau gen 15eur pe segment.

Sorinus

Aveti idee cate avioane are baza Ryainair de la OTP?

lucianix

3 daca nu ma insel.

frunzaverde

Iarna asta par a fi doua, in momentul asta 9H-QDB si 9H-QEN.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!