News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Dominik

La podul peste Mureș de la Șoimuș (DN 76, jud. HD) se mențin restricțiile de circulație pe jumătate de cale inclusiv săptămâna următoare. Antreprenorul Selina Grup execută reparații în perioada de garanție contractuală. Circulația este dirijată cu semafor temporar.







DRDP Timişoara
You're in Steelers Country

adiarc

pe A1,fostul lot Imbecilio ,intre km 277 si 276,sensul spre Sibiu a reapărut crapatura dinainte de zona refacuta ,dupa ce a fost tot astupata cu bitum special.De data asta trebuie ( temporar ),frezare si reasfaltare,deoarece zona este si f denivelata...

si celalalt sens se deformeaza din nou si crapatura va reapare cat de curand

de asemenea imediat dupa tunelul Sacel ,sensul spre Sibiu,avem multe crapaturi pe banda 1 si banda de urgenta de care nu se ocupa nimeni.Si acolo amploarea crăpăturilor nu mai permite doar o simpla umplere cu bitum
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

BogdanB

Pe autostrada A1, incepand de la iesirea din Bucuresti (km 11) pana la km 20 cu o exceptie de aproximativ 2 km, CNAIR a strans pietrisul/nisipul/praful si toate celelalte mizerii acumulate intre cele doua sensuri dupa o pauza de un an.

Insa, in acelasi stil de lene CNAIR, gramajoarele stau la marginea axului median de mai bine de o saptamana astfel incat munca depusa pentru strangerea lor se dovedeste in van, masinile le imprastie incetul cu incetul...

Poate totusi cineva din CNAIR vede acest post si se indura sa trimita o basculanta sa colecteze munca depusa de colegii lor, mai ales ca de maine incep ploile si astfel chiar va fi munca in zadar daca nu sunt stranse gramezile de praf/nisip/etc. pana atunci...

vancouver

#933
Lucrari in urmatoarea perioada preconizate de DRDP Brasov:



termen finalizare: iunie 2020.

din acest comunicat: http://brasov.cnadnr.ro/sites/default/files/comunicate-de-presa/Comunicat_20200406091105_0.PDF

Asteptam rezultatele si speram sa ajungem la albastru pe harta calitatii pe zonele reasfaltate. @pasadia presupun ca esti pe faza...  :D
Unele lucrari sunt deja in curs, vezi si aceasta postare: https://forum.peundemerg.ro/index.php?topic=12.msg281285#msg281285
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

myid

^^
Da, da - pe DN11 au inceput :

https://www.facebook.com/ConsiliulJudeteanBrasov/videos/3074857079232112/

Acum eu sper sa refaca si parcarile ( sunt vreo 2 - 3 care sunt doar pietris acum, e ocazia perfecta sa fie facute ca la carte )


vancouver

#935
Si in raza DRDP Iasi se lucreaza, incl. in 2 puncte pe DN2:

https://www.facebook.com/DRDPIS/videos/997826623952490/?hc_ref=ARSZeAsSGyTSO8fMgeTQes3x6XAOXZAUdxyU11lwNeMLN0VQBi8splw-bVJM1q3X2PU&fref=nf&__xts__

Adica in zona Romanesti (intersectie cu DN2H spre Radauti) - Siret (granita Ucraina) si in zona Roman - Castelul de Apa.
Feroviar: inadmisibil că ramâne 1 fir pe unele porțiuni după reabilitare pe Craiova-Caransebeș și Cluj-Oradea. Da pentru extinderea programului Quick Wins. Limitare instalare ETCS doar pe coridorul IV, pana cand va deveni pe deplin functional si isi dovedeste eficienta. Autostrazi: DA pentru 4 treceri montane: A1, A3, A6 si A8. NU deocamdata pentru A13 montan si A Nordului partea montana.

pasadia

Eu personal n-am mai ieșit din municipiu Brașov de 4 săptămâni (chiar mâine se implinesc), așa că chiar sper la surprize mari.

Dar pe de altă parte când văd faze de genul ăsta, comunicat DRDP in care SDN-urile fac lucrări exact până la limita de județ (ce e dincolo, chiar dacă e in regionala, e al altui SDN și nu ne interesează) tot îmi vine să îi înjur.

Uite, pe scurt, DN11.
- bucata de 4 benzi din Brașov pana la nodul cu DN10 au asfaltat-o acum un an jumatate, când au pus și parapeții pe mijloc. Acum anunță că o asfaltează din nou deși toată lumea știe care e problema acolo (drumul e din placi de beton fisurate). Mno, trai bun pentru VIAROM (favorita locală la asfaltari).

De la nodul cu DN10 până la Lunca Câlnicului cică trag acum strat nou. Foarte bine, era cazul, căci mă saturăswm de cate petice erau pe acolo.

Dar după Lunca Câlnicului e judetul Covasna, așa că SDN Brașov se oprește brusc acolo și gata. Dar las' că vine SDN Sf. gheorghe și anunță asfaltări pe DN11. De la Târgu Secuiesc spre Bretcu (anul trecut asfaltăsera de la Târgu spre Moacșa).

Altfel concluzia e că rămână prea frumoasa gaura dintre limita de județ și intersecția DN11 cu DN12 (Chichis). O bucată aglomerata,  folositoare și celor care merg pe DN12. S-ar fi putut oare sa merg spre Sfântu numai pe asfalt ok? Da, dar numai daca se coordonau și SDN-urile... Zici că nici măcar nu sunt in aceeași DRDP.


La fel, DN1 spre Sibiu. Acum 2 ani a asfaltat SDN Brașov în zona Ucea, anul trecut au făcut și reparația aia de la trecerea CF spre Victoria, anul asta asfaltează SDN Sibiu. Nici de-al naibii nu s-ar coordona între ele.

Io

#937
A propos de DRDP Brasov: DN 73A Zarnesti - Sercaia tot in halul ala e? Eu am trecut in 2011 pe el si a fost de departe cel mai stresant drum din cite am parcurs vreodata: trei sferturi dintre gropi (-le de dupa Poiana Marului, multe!) erau potholes (gropi galeata) de 30+ centimetri adincime cu 40-50 cm diametru. Adica ai luat una ori ai rupt ceva la suspensie ori pui masina pe burta.
Masina Google vad ca a trecut in 2012. A-ndraznit cineva sa mearga pe-acolo recent?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.

pasadia

Am fost pe acolo în noiembrie 2018 și cred că am revenit și prin primăvara lui 2019... Nu e grozav, petice multe, dar nu era de speriat.

Cred că drumul ăla se strica în fiecare iarnă și e peticit după posibilități apoi...

adiarc

lipsesc frezarile/reasfaltarile pe lotul Cunta-Saliste....acele plombari sunt o pierdere de timp si bani....hai sa ne facem cu toti ca muncim...nu mai conteaza ca peste o saptamana rodul "muncii" noastre nu se mai vede
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

TibiV

Obiectul muncii este asigurat...

Tineti minte vorbele lui TibiV, care v-a fost baci pana la adanci batranete! Asfaltarile pe Cunta-Saliste nu sunt ale drumarilor de acum, si nici ale sefilor drumarilor de acum, ci ale urmasilor lor, si ale urmasilor urmasilor lor!...

(Insa chestia aia cu "in veacul vecilor" ma cam sperie... :(  )
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gruiarew

După veacul vecilor eu știu că se pune "Amin!"  O:-)   :p

Cum e DN68A? Ați mai trecut careva pe acolo?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

stangabriel

De doua zile au inceput decopertari si asfaltari pe DN 1 in zona Baneasa. Acum e ok ca nu e aglomerat.
Au decopertat si cele doua portiuni scurte deterioarate din pasajul Baneasa la iesire din Bucuresti.  :D

Cristi N

As zice okish cu indulgenta. Nu am trecut prin zona, nu stiu ce semnalizare au lucrarile astea dar deja au fost 2 accidente din cauza lor. Ieri unul in care a fost implicat un motociclist si azi un mic carambol de vreo 4 masini.

Sorinus

Chiar se lucreaza din greu la DN2C, e chiar asa important drumul asta?