News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

gruiarew

Pot zice că pe DN68A CNAIR şi în special DRDP TM au dus plombatul la alt nivel. Înţeleg că nu-i dentist să te pună să muşti din foaia de indigo, dar totuşi nici una să nu iasă la nivelul asfaltului vechi? Unde era groapă, acum avem o movilă. Ar putea să patenteze modul ăsta de plombare sub numele de Joiana. Că numai aia face movile pe mijlocului drumului...
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Cuneo

DJ 691, porțiunea dintre județele Timiș și Arad, reparată în august, se repară din nou. Se pare, cu ceva mai multă responsabilitate! (A se citi fundație)




alexandru_m

Daca nu ma insel am postat si eu despre bucata aceea de DJ 691. Pe langa fundatie facuta cu simtul raspunderii mai trebuie ceva:

ACTIVATA STATIA DE CANTARIRE. Exista, este construita, este inghitita de buruieni. Acum ca tot s-a aflat care era povestea cu DRDP TM si statiile de cantarire, poate va faceti treaba aia care ati mai ramas. Se merge cu pana la 25 de T depasire pe bascule pe zona aceea de la balastiere spre TM.

Scriu la persoana a 2a ca am inteles ca mai citesc oameni cu "functii" pe forumul acesta.

voicul

Pe A3 pana in DNCB. Ce se vede cu alb este praf si pulbere de praf.






Powered by API/PUM imgur uploader

Earthchild

Cunoastem foarte bine "mentenanta" CNAIR. In douazeci de ani nu au fost capabili sa cumpere cateva masini maturatoare-spalatoare de parapete.

LittleWanderer

Putin off-topic:

Păi poate ar fi mai bine să facem un concurs cu cele mai murdare drumuri din țară si să îl facem public. Poate poate îi determinăm să facă ceva în privința asta.  :)

Cristi N

Daca ar fi doar praf ar fi bine dar sunt si pietre care au tendinta sa ajunga prin cate un parbriz.
Daca e sa vorbim de intretinere mai trebuie adaugat: parapetele deteriorate si nereparate, vreo 2 iesiri de urgenta fortate, panouri indicatoare rupte sau lipsa complet, indicatoare de lucrari uitate, iluminat care ba sta aprins ziua ba e stins noaptea, etc.

istvan78

Pe A1 intre Lugoj si Timisoara sunt gropi. Dar GROPI, nu gropite, fisuri, denivelari, etc...
Duminica seara am intalnit 3 masini oprite pe banda de urgenta sa-si schimbe rotile.

alecu26

Nu se poate. Acolo e calitate UMB.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

AFC

^ Nu e UMB, e Tirena. UMB a facut lotul pana la Izvin
"Intr-o epoca de minciuna universala, sa spui adevarul este deja un act revolutionar" - George Orwell

Aiud.dan

#910
Nod Izvin pina la nod Giarmata, a facut UMB,parca 9.5 Km.Nod Traian Vuia pina la nod Izvin si nod A1-A6 pina la Lugoj,e facut de Tirena.

elphax

#911
^^^

si eu am venit duminica - avantajul de a merge putin mai repede: gropile sunt pe banda 1, nu le-am remarcat :)
in weekend ma duc din nou la munte, o sa fiu mai atent, o sa incerc sa le marchez pe waze

alecu26

Posibil sa fie Tirreana, Au avut probleme constant cu asfaltul acolo. Si de obicei acestea explodeaza dupa cate o iarna...ca si nr.
Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

patratel_ro

La bucatile de autostrada cu gropi noi ne intrebam  cine e constructorul ...Dar cine a  verificat? Cine a aprobat si platit lucrarile ? Astia ar trebui intro tara normala sa raspunda de ce au aparut gropi... Sau firma de superexpertiza alu' cnair...

istvan78

Eu nu ma mai intreb cine a fost constructorul (a fost Tirrena acolo), ci ma intreb cine intretine drumul? Niciun drum nu e construit sa functioneze fara intretinere pentru totdeauna. Iar sa lasi gropi care sparg rotile pe o autostrada, e criminal. Eu am luat doar o rafala de gropite, dupa care am mers mai atent, dar cineva va pierde controlul masinii acolo in curand, daca la o singura trecere am vazut trei masini cu rotile avariate...

Ma intreb de multa vreme daca la noi in codul penal exista ceva de genul: https://en.wikipedia.org/wiki/Criminal_negligence, cu care ar putea fi atacati in persoana indivizii din CNAIR care ar avea responsabilitatea intretinerii drumurilor. Se poate depune plangere inpotriva CNAIR si eventual se obtin despagubiri, dar oamenilor de acolo putin le pasa, cata vreme nu pot fi acuzati in persoana.