News:

.

Main Menu

Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

wifi

Mai bine mai tarziu decat niciodata!

mishu77

Din ce am vazut pe FB legat de DN68A pare ca se asterne covor nu doar se plombeaza. Doamne ajuta sa ii tina....

elphax

#677
^^

am mers joi spre Deva/Cluj nu am vazut nici o miscare
am revenit duminica noaptea din nou nu am vazut nimic, deci au inceput saptamana asta.

cred ca nu au un calendar anume, in nici un caz nu ar trebui sa faca in perioada concediilor :)
presupun ca se apuca de ele cand deja sunt prea multe si prea mari gropile de isi rup oamenii masinile

poze de pe FB, arata chiar bine, nu sunt doar plombari

adiarc

#678
Ma vad nevoit sa repet lucruri pe care le-am semnalat si anul trecut si acum 2 ani...si tot asa...

Cei/cel care aproba asemenea lucrari in iulie si august ( si din 12 luni numai pe acestea 2 le gaseste disponibile), pe unul din cele mai circulate DN-uri( probabil cel mai circulat dupa DNCB),este un imbecil si un nesimtit....nu stiu cata il intereseaza,dar e bine sa redam situatia de fapt
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

flashu74

Am circulat si eu sâmbăta trecută și erau câteva locuri care au devenit imposibile. Probabil doar acolo se intervine. Era deja absolut necesar. Nu cred că vor fi lucrări ample. Rămâne să vedem.

adiarc

in aprilie ( cand toti constatam cat de expirat este str de uzura sub actiunea "binefacerilor" iernii ),nu se poate...nu..musai iulie sau august...no asa
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

djidji1975

#681
Totul se rezuma la "partenerul serios" și la puținii  bani pe care el e dispus să-i investească în infrastructură: prin octombrie (cred), tu, Dir regionala, transmiiti necesarul de lucrări și bugetul. El (Guvernul) produce un buget prin Decembrie, buget care în primul trimestru nu are "disponibilități" pt investiții fiindcă trebuie să facă ei niste revoluții fiscale. Și aștepți prima rectificare (până la care tu, DRDP mai strigi de vreo câteva ori "că trebuie"). Și vine rectificarea prin Aprilie. După care îți trebuie vreo 2 luni sa faci proiectul de achiziție publică, și uite așa ajungi in iulie. Țara lui Papură Vodă. Vorba cuiva : la noi timpul nu curge. Noi am rămas în aceleași timpuri de 25 de ani încoace. La noi exista doar evenimente, întâmplări.

Trimis de pe al meu Lenovo P2a42 folosind Tapatalk


Dominik

A trecut cineva ieri sau azi pe DN 68A ?? Pe ce portiuni au asfaltat ??
You're in Steelers Country

Lvs_tm

Am trecut eu astazi, se asfalta pe o portiune mica, max 300 m, din estimarile mele.
Si local, cu auto din poze postat pe Cnair, dar alea nu tin (s-a mai facut). Nu-mi dau seama, ce se face cu masina respectiva, ca de asfalt nu poate fi vorba, e agregat incalzit (dau cu presupusul).

gruiarew

Deci nu frezează și consolidează? Toarnă iar mămăligă prin găuri?
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

Dominik

Jenibil !!! Ma asteptam sa asfalteze pe portiuni mai mari !  >:(
You're in Steelers Country

pasadia

Quote from: pasadia on July 12, 2018, 07:56:20 PM
Deci in judetul Brasov au iesit din iarna cu multe probleme pe DN-uri. Asa ca au inceput reparatii:

- in aprilie pe DN11, Brasov - nod cu DN10 ( ca asta era groaznic)

Apoi DN1, serpentinele spre Predeal, gropile din Ghimbav si apoi serpentinele si saritorile dinspre Persani. Si prin mai pe DN13, pe Padurea Bogatii, partea dintre punctul maxim si zona cu limita de 40.

Si apoi pauza. Pana azi cand vad ca s-au apucat pe Padure, din zona de 40 spre Rupea. Asta dupa ce ieri am vazut ca s-au bagat si pe DN11, serpentinele dinspre Oituz. Nu pricep de ce s-au oprit timp de 2 luni, nu are nici o logica pauza (caci e acelasi tip de lucrare, de intretinere).


Ce va spuneam? Mno, pe DN1, intre Sercaia si Fagaras, ieri decopertau de zor. Azi pe Gmaps arata asa:



Si nu, nu ploile. Aprilie si mai au fost perfect din punct de vedere climatologic.

adiarc

sa inceapa de acum licitatiile si procedurile pt anul viitor...altfel aceeasi nesimtire si mod de actiune impotriva bunul simt si al binelui comun
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

gruiarew

#688
Am trecut și eu pe DN68A. Au asfaltat maxim 500m de la ieșire din Coșava spre Deva până la prima curbă pe stânga. Partea cealaltă e frezată. În rest au pus material d-ăla în gropi. Dar nu în toate. Și în care au pus ba e mai sus, ba e mai jos. Am prins coloană am mers mai mult cu a 2-a de la Holdea până la Coșava.   Groaznic.

https://youtu.be/kp0TVPcgzwM?t=2h10m12s

Pe la sfârșitul filmulețului.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

TibiV

Multumiri ca ai ales la Soimus ca varianta de traseu "dealul liliecilor"/
Ceea ce justifica din plin pauza de dupa barajul Mintia... ;)

Ai facut 1h 15 min pana la giratoriul Soimus.
Ai facut inca 1h 5 min pana la Cosava !...

Pe bune?????...
Adica Somus-Coșava a durat 46% din timpul Sibiu-Coșava ?...
Wow!...
Ce mishto este fara autostrazi....

Mama proștilor este mereu gravidă... :)