News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Mentenanța drumurilor

Started by Ionut, January 02, 2016, 09:10:01 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

marinul

#1050
 Strat suport premergator reciclare pe DN19E  :lol:








Powered by API/PUM imgur uploader

Pozele de pe grupul de facebook InfoTraficBihor

JohannDB

#1051
 :lol: :lol: :lol:... Superbe imagini @marinul; cred că cei de Centrul de Cercetare de la Titu sunt invidioși pe "pista de încercări" din imagini, plus medicii urologi care-și pierd clienții cu "pietre la rinichi" ce vor fi evacuate ca efect al tratamentului "aplicat"de trecerea prin aceste gropi......
L.E.   Ahhhh și am uitat, mecanicii auto !!

alin2pas

Fantastic! Alții se chinuie să facă piste speciale de testare pentru suspensiile mașinilor, iar noi avem în România așa ceva de-a gata! Ar trebui invitați toți marii constructori auto din lume să-și testeze aici mașinile, iar șoferi de test să fie cei din conducerea CNAIR și a regionalei de drumuri.

gruiarew

Am crezut că ai ajuns pe Marte.
'You can't cheat an honest man. Find somebody who wants something for nothing, then give him nothing for something.'' -- A Hater's Synthesis

JohannDB

@gruiarew..... Nu nu este "Marte" !! Este realitatea imediată, din fața ușii.... , din fața satului la drumul principal...., din ieșirea în "drumul național"..... Eeeeee de la noi, ce "Dumnezeu".... Este "a noastră" pe veci "și pururi amin  !!"  :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
   O seară faină cu sănătate  contra la "atâta covid"... Respect dragilor !!

marinul

#1055
Hai ca incet incet ajung cu asfaltul. Mai au vreo 3 km pana la zona din pozele de mai sus

Așternere mixtură asfaltică BA 16 pe DN 19E, km 17+000 – km 18+500, stg, localitatea Sălard, județul Bihor
Lucrări de reciclare in situ executate în regie proprie de Secția Producție din cadrul DRDP Cluj pe DN 19E, între localitățile Sălard și Poclușa de Barcău, pe raza de administrare a SDN Oradea
#lucrări
#SecțiaDeProducție
#DRDPCluj










Powered by API/PUM imgur uploader


sursa : pagina de facebook Directia Regionala de Drumuri si Poduri Cluj

Dominik

Antreprenorul PORR Construct a început lucrări de întreținere curentă a părții carosabile prin execuția de reparații pe suprafețe întinse pe autostrada A1, între nodul Remetea Mare și PTF Nădlac II.
În funcție de condițiile meteo, în zona unde se execută lucrări, se va circula cu restricții. În acest weekend, echipele antreprenorului se află la km 536, zona municipiului Arad, pe sensul către Nădlac.









DRDP Timişoara
You're in Steelers Country

EugenRo

Un semnal de alarma vis-a-vis de starea unor poduri si viaducte. :shocking:
Pe recent renovatul (la suprafata) DN 66 (E79), intre Simeria si Petrosani, starea viaductului peste raul Crivadia se prezinta periculos!

Pilonul Nordic (spre Simeria)






Viaduct Crivadia (vazut din albia raului Crivadia)



Pilonul Sudic (spre Petrosani)




Viaduct Crivadia (Google Maps)




alin2pas

Din câte știu, acest viaduct are în jur de 45 de ani și singura modernizare a fost făcută când s-a modernizat DN66 între Petroșani și Simeria, iar atunci au lucrat doar la hidroizolație, asfalt și rosturi de dilatare. Ar trebui să fie renovată și structura podului, înainte de a fi nevoiți să facă altul în regim de urgență.

AlexxC

Sunt poze de tine facute? trimite-le ziarelor locale si nu numai. Drumul banuiesc ca e in administrarea DRDP Timisoara .
Eu asa i-am tocat pe cei de la DRDP Craiova pentru niste gropi,un sens giratoriu si niste rosturi de dilatatie. Nu stiu daca le aveau planificate sau au percutat la insistentele mele...dar merita incercat.
Sper sa nu ajungem in situatia de a repara podul de la Lainici ca apoi sa bagam restrictie pe acest viaduct...am fi de rasul curcilor.

EugenRo

Da, pozele le-am facut recent, pe 19 septembrie 2020, cu ocazia unei iesiri la munte, in zona.
In albia raului erau si bucati (cazute) de beton  :o
Exista posibilitatea de ocolire a viaductului pe un drum laturalnic (ulita satului Crivadia) ce ar trebui upgradat, dar chiar si asa pentru tiruri ar fi complicat; sper sa nu ajungem in faza asta.

Voi reveni pe viitor si cu alte imagini cu vedere de sub alte poduri din tara, foarte tranzitate. O sa va cruciti. (Sau nu..  ;) )

stangabriel

Ieri, dupa multi ani, s-a curatat nisipul si pamantul de langa parapetii de beton pe Dn1 Bucuresti Ploiesti. Deja crescuse gazonul.

shogom

Se inlocuieste stratul de uzura pe DN1A, intre calea ferata(granita Mogosoaia -Buftea) si podul peste calea ferata din Buftea. Strabag face lucrarea si se misca foarte bine.
In functie de ora se sta in trafic si 15-20 de minute(trafic dirijat la paleta).
De ce in prag de iarna? De ce portiunea aceasta? Asfaltul arata decent.

RazvanN

@stangabriel Excelent. Am scris catre CNAIR in mai multe randuri despre situatia pe DN1 langa acei parapeti NJ si am solicitat si informatii despre unde se pot face petitii/reclamatii despre acel pietris/nisip/pamant, dar fara nici un raspuns.

Si pe A1 intre Bucuresti si Pitesti, indeosebi venind dinspre Pitesti, daca este vreun camion in depasire pe banda 2, iti va sabla parbrizul, daca ai noroc. Am 2 pietre luate numai luna aceasta, deja nici nu ma mai sperie cand se sparge parbrizul :).

A mai scris cineva pe undeva cu succes vreun mail pe astfel de teme catre autoritati? Mersi!

JohannDB

    @RazvanN..... Nu dispera, nisipul de la baza parapeților N.J. este baza lor spre nemurire.... Peste acel nisip se mai așterne, în muuulte, muuulte locuri un "strat" sau "rând" de cadavre de animale și animăluțe sălbatice/domestice, care au nevoia/nenorocul să încerce traversarea unui sector de drum cu rahații ăia de parapeți..... Nu mai spun de "conul de umbră" pe care-l fac acești parapeți la vreme de iarnă unde retenția apei fără a se putea scurge, creează patinoar pe 1-1,5-2 m din bandă, la umbra lor.....Și ce contează că-ți sablează parbrizul, farurile , capota ?? reparăți-le !! Dacă tot vrei să "te plimbi" !!  E adevărat că e mai ușor să pui un gard, decât să pui un "capsoman" pe coji de nucă sau să-i bagi mințile-n cap..... E ieftin așa, spre paguba tuturor !! Și ultima săptămână, vrea să-mi confirme opinia !! Să fie oare și efectul "covid"-ului ??