News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

Energie hidraulica | hidrocentrale si MHC

Started by stangabriel, January 20, 2015, 12:31:30 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

GDPR

^Foarte frumos. Se poate face o drumetie interesanta de la Lunca Priporului in sus, ai o serie de elemente apartinand amenajarii hidoenergetice in cauza de vazut. Personal as fi curios daca au reinceput lucrul la traversarea orizontala 1, lucrarile sunt sistate de ani buni si nu stiu de ce. Sau poate stie paznicul de la barajul Surduc, daca mai treci pe acolo te-as ruga sa intrebi.

PS Aici pe forum ne tutuim.  ;)


GDPR

Am primit un raspuns in completare la setul de intrebari transmis anterior catre Hidroelectrica:

QuoteÎntrebare: Cu privire la AHE Cerna-Motru-Tismana, etapa II: Având în vedere propunerile de alocație bugetară pe anii 2021 și 2022, în valoare cumulată de 70.000 mii lei, vă rog să precizați ce lucrări vor fi realizate în baza acestei alocații.

Răspuns:  Hidroelectrica are în vedere aprobarea în Directorat/CS/AGA şi obţinerea unei Hotărâri de Guvern pentru finalizarea obiectivului de investiţii AHE Cerna-Motru-Tismana etapa a II-a, într-o variantă optimizată. Pentru finalizarea în forma agreată vor fi alocate sumele necesare prin bugetul companiei.

Ma gandesc ca forma optimizata inseamna pastrarea barajului Vaja la cota intermediara actuala si construirea unui descarcator de ape mari pentru functionarea in siguranta a acumularii, momentan NNR fiind mult mai jos. Va fi insa o problema defrisarea cuvetei acumularii, intrucat amenajarea se suprapune cu sit Natura 2000.



sursa imagine: ciclism.ro

enderwap

#362

Buna seara! Am ascultat sfatul lui Adrian Rosca, drum suberb, peisaje superbe. Mai jos pozele din drona (filmarea mai asteapta ...putin), revin si cu pozele de la sol:)....
Aductiunea principala Surduc Nehoiu.

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

enderwap

si... pozele de la sol, pe traseul aductiunii principale Surduc Nehoiasu, in zona Lunca Priporului

(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader


@Adrian Rosca - exista o sansa sa aveti o suprapunere pe Gmaps a locatiei unde trebuia sa fie Lacul Ciresu? Aductiunea Surduc Ciresu (intrarea in galerie este in pozele mele de acum cateva zile) a fost terminata (iese undeva?) ... sau se infunda in munte? Multumesc!


GDPR

#364
Fata de anul trecut, singura modificare este amenajarea platformei in jurul castelului de echilibru. La traversarea orizontala 1 vad ca tot nu se lucreaza, au crescut deja copacei in zonele unde nu s-a montat conducta. In schimb, gramezile de fier vechi de la fereastra Trestia sunt nelipsite  >:(

GDPR

#365
^De fapt, imediat in amonte de baraj ar fi trebuit sa fie galeria de fuga a CHE Surduc si nu cred ca s-a sapat mai mult de portal. Galeria de aductiune dintre barajul Ciresu si CHE Surduc e situata mai in amonte, iar din lungimea totala de 3.6 km s-a sapat doar un tronson de 2180m. La barajul Ciresu s-au executat doar galeria de deviere si batardoul de protectie a incintei cu o inaltime de cca. 20m, iar la CHE Surduc un canal betonat de deviere si excavatia incintei centralei, acolo unde acum e un mic lac.


enderwap

@Adrian Rosca, multumesc mult! De 2 ani tot caut informatii despre aceast complex hidro... Intuiam cand ma uitam pe gmaps, mai foloseam si e-terra de la ocpi (pentru imagini istorice). Oricum mi se pare foarte complexa amenajarea, ar fi fost frumos sa vedem un lac mai mare de Siriu, exact in inima muntelui. Cred ca era un bun motiv si pentru dezvoltarea zonei, care de altfel nu este deloc populata. 
Pacat, a fost o investitie mare, aductiunea principalq este imensa ca dimensiune si cadere... in fine, acum parca fac un pic de arheologie...

Revin cu filmarile in cateva zile si sper sa ajung cumva si in zona Ciresu, trebuie sa ma documentez sa vad daca SUV-ul meu poate ajunge dinspre Covasna.

GDPR

Drumul dintre Comandau si barajul Surduc este foarte bun, sau cel putin era acum cativa ani.

Ionut

Eu ma bucur ca Adrian si-a gasit un partener de discuții... în afara de Tibi care mai zice una-alta. Sunt foarte interesante pozele din teren, mulțumim!

TibiV

Ca tot m-a pomenit Ionut....

Hidrotehnistii nu au "nici o greata" sa sape tuneluri prin munti.
OK, nu sunt largi cat cele pentrru autostrada, dar totusi... Nu am auzit de galerii de aductiune "in debleu de 30 de metri"...

Asta doar asa, ca mi-am amintit ca se tot discuta pe rutier ca nu stim sa sapam tuneluri...
Ba stim, chiar daca sunt de diametru (nu cu mult) mai mic...

Si ca tot am deschis aici subiectul:
Adrian Rosca, ce metode de sapare se folosesc la aceste galerii?
Ca in mod sigur nu au urcat TBM-uri in varf de munte... ;)
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

In marea majoritate NATM, cu perforare manuala sau cu utilaj tip Jumbo in cazul galeriilor cu diametru mai mare, cum a fost pe Defileul Jiului, dar in anii '80 s-a folosit si un TBM fabricat de Robbins la aductiunea principala Retezat.

TibiV

Deci tot pe vremea " lu' împușcatu'" se făceau lucruri serioase...
:lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

GDPR

Quote from: adrian rosca on May 14, 2020, 09:19:02 PM
In cadrul sedintei AGEA din data de 15 iunie Hidroelectrica va propune actionarilor actualizarea strategiei investitionale. Documentele ce vor fi supuse aprobarii sunt postate pe site-ul HE:

https://cdn.hidroelectrica.ro/cdn/aga/2020/Strategia_investitionala_HE.pdf
https://cdn.hidroelectrica.ro/cdn/aga/2020/strategie_inv_he_tabel_anexa.pdf

Ma uimeste faptul ca au scos de la naftalina niste proiecte vechi, fara nicio sansa de a fi implementate: AHE a raului Buzau in aval de Nehoiu si amenajari pe Dunare (Macin). Ei nu sunt in stare sa-si termine santierele, unele vechi de zeci de ani, dar in schimb viseaza la cai verzi pe pereti.  >:(

Strategia investitionala a fost aprobata in cadrul AGEA Hidroelectrica de ieri. Au aprobat si actualizarea indicatorilor tehnico-economici pentru retehnologizarea AHE Vidraru si Raul Mare-Retezat, precum si cele privind masuri suplimentare de protectie a disipatorului barajului Portile de Fier I.

dr4qul4

Acum 2 saptamani se vorbea de seceta si de posibilele efecte ale debitului scazut al Dunarii. Ieri am vazut ca Dunarea a inundat faleza la Orsova. Chiar atat de mult a plouat in Europa?
Sau au uitat inchis barajul la portile de Fier?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

pasadia

Nu a inundat Dunărea (ar fi fost grav daca ar fi reușit, cred că ar presupus că clădirea Parlamentului maghiar sa fi fost inundata deja de câteva zile), ci canalizarea orașului - https://www.libertatea.ro/stiri/orsova-ploaie-inundatii-conflicte-politice-canalizare-3034358