News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Calea ferata 219 Valcele-Ramnicu Valcea

Started by TibiV, October 18, 2015, 04:03:44 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dr4qul4

o poza gasita pe fb (ceva grup de offroad):




Powered by API/PUM imgur uploader
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

TibiV

Pozele tale (+1) au o sugestie parsiv/interesanta:

Da-o naibii de CF, ce DeX ar iesi pe aici!...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Drax

Macar o pista(trail) de biciclete daca DX e scump :)

frunzaverde

Daca ai putea sapa tunelele pentru 1x9m in loc de 1x5m si extinde tablierul la 15 metri latime (n-are trebui sa fie probleme) ar fi posibil un 2+1 cu 1+1 prin tunele.

Exista metode de extins tuneluri, spaniolii au folosit, dar nu stiu cat de ieftine. Ar fi o idee pentru un DX A1-Rm. Valcea pe termen luuuuuuuung. Problemele de alunecari si ramblee inalte pentru declivitate ar fi minore pentru declivitatile necesare de sosea.
Cand esti amenintat cu ban permanent pentru ca ai criticat pozitia publica a unui politician, nu se mai poate numi conversatie sau forum, ci campanie electorala. Imi pare rau, dar din pacate, sunt nevoit va urez la revedere!

RaduG

Ideea cu pista de bicicleta ar fi cal mai simplu de pus în practică, și ar putea obține și finanțare UE, tot e trendul acesta pentru mobilitatea velo.
DX nu e fezabil, Curtea de Argeș (mă rog, zona lacului Vâlcele de unde se bifurcă CF219) și RM Vâlcea vor fi conectate cu A1 (parțial, până la Tigveni).
Cred că totuși strategii din transporturi ar trebui să studieze scopul inițial, cel de CF, și să-l integreze într-o dezvoltare ulterioară a rețelei, chiar dacă e la etapa a 17-a.

străbăturn

Este posibil ca linia să meargă prin gara din centrul Râmnicului Vâlcea?
Și eventual o variantă ocolitoare pentru trenurile de marfă pe unde era
a construită până acum
Râmnicu Vâlcea Est, deși pe hartă nu pare e chiar în câmp
Pe wikipedia am citit că o variantă mai veche trecea Oltul prin sud dar asta era înainte să facă barajul cu lacul de acumulare Ostroveni

Bine, cel mai probabil nu o să facă nimic dar na, ne imaginăm