[B] Pasajul Piata Presei Libere

Started by Ionut, September 26, 2011, 07:55:55 AM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

nasty

daca pe iesirea din oras, nu va exista pasaj , macar sa faca galben intermitent pentru intrarea in statia de autobuze, banda 1 ar trebui sa fie unica pt transportul in comun, cel putin pe ultima suta de metri.

dr4qul4

nu este nevoie de pasaj pentru directia Buc-Ploiesti deoarece nu va exista conflict de trafic. Autobuzele care vor merge spre ploiesti vor opri in alveola existenta, autotursimele vor face dreapta, iar autobuzele care vor merge dinspre arc inspre marasesti-damaroaia vor avea statia mutata dupa rond.

Lucrarile avanseaza in ritm alert. pe metrouusor au aparut poze noi inca de pe 15.02 (nu am cont acolo pt ca mi se pare extrem de greu de folosit, dar mai intru ocazional):


Multumim lui "Chevic" si il asteptam aici :)
restul pozelor
http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=191&t=3467&p=172323#p172323
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

stangabriel

S-a asfaltat ultimul segment peste pasaj, in curand se va circula mai lejer prin sensul giratoriu. Au inceput sa scoata pamant si din tunel partea spre Kiselef. Curand se va patrunde.

stangabriel

S-a marcat pe asfalt locatia segmentelor de pasaj pietonal subteran si s-a inceput lucru la scari, pe lateralul bulevardului.

Tavi



Tavi

^ Imaginile sunt din trei santiere diferite dar se referea doar la doua :)
Subtirica stirea. Asteptam mai mult de la Digi24 :-[

stangabriel

Am trecut pe seara pe la pasaj, iesirea Marasti nu a mai primit atentie, cred ca mai au si pereti de facut. Mai sunt armaturi ,a ramas macaraua ce coboara armaturile ,dar a disparut Kelly. Finalizati aici sunt doar peretii de la iesire pe aprox 10 metri lungime pe amandoua partile. Tind sa cred ca rampa spre Marasti va fi inaugurata dupa ce va fi data in folosinta rampa Kiseleff.

Se circula mai bine acum,au degajat intersectia, au cam terminat cu mutatul santierului pe calea de rulare pentru plafon si pereti. Urmeaza curand pasajul pietonal de pe Kiseleff.

dr4qul4

Oricum s-au miscat incredibil de bine, fara sa blocheze circulatia complet!
Asemenea santiere sa tot vedem in Bucuresti.  :gj:

Insa dupa ce se termina, vom realiza cat de necesar va fi pasajul de la arcul de triumf - charles de gaulles unde deja sunt blocaje interminabile la orice ora (cel putin pe sensul centru-nord)
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Tavi

^ hmmm ... vad ca s-a suparat cineva de comentariul meu de mai sus. Sa explic atunci: cand pui imagini de la santierul pentru ridicarea monumentului luptei anticomuniste si tu spui in comentarii ca sunt lucrari la pasajul PPL atunci nu mai am nimic de adaugat. Stiu ca Digi24 este prezent aici si incearca sa faca o treaba buna in ceea ce priveste informarea corecta. Toata stima pentru asta dar aici chiar "ati dat-o de gard"! Sorry!

In alta ordine de idei au aprut poze proaspete aici: http://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=191&t=3485

stangabriel

http://www.b365.ro/restrictiile-de-circulatie-pentru-pasajul-piata-presei-libere-amanate_226274.html

Avand in vedere avertizarile meteorologilor care anunta precipitatii abundente (lapovita, ninsoare si ploaie), montarea ultimelor doua tronsoane ale pasajului pietonal de la Piata Presei Libere se amana pentru perioada 20-23 martie. Astfel, in
acest week-end circulatia pe bulevardul Kiseleff se va desfasura normal. Restrictiile de circulatie care se vor impune in perioada 20-23 martie vor fi anuntate printr-un comunicat ulterior, informează Primăria Capitalei printr-un comunicat de presă.

dr4qul4

cateva poze de ieri, din mers.
Nu se vede mare lucru, dar se lucra chiar si ieri (nu foarte tare).
se pare ca cele 2 tronsoane ale pasajului pietonal sunt pregatite




Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

dr4qul4

Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

Telvanni

Quote from: dr4qul4 on March 04, 2015, 12:22:47 PM

Insa dupa ce se termina, vom realiza cat de necesar va fi pasajul de la arcul de triumf - charles de gaulles unde deja sunt blocaje interminabile la orice ora (cel putin pe sensul centru-nord)

Nuuu, sa nu mai aud de pasaje prin tot Bucurestiul. Niciodata nu vor fi suficiente insa raman mereu foarte foarte scumpe.


dr4qul4

Pe ala il vreau subteran, la fel ca si pe restul de acum inainte.
Mai scumpe, dar mai estetice.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024