News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

Discuții cu și despre CNAIR

Started by Ionut, October 12, 2015, 06:17:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

disney

Quote from: adiarc on September 01, 2016, 06:52:41 PM
disney,de ce nu-i scrii domnului Prim Ministru despre problema cu refuzul CNADNR ( AND  :lol:),de a oferii informatii publice ?
pare un tip bine intentionat si deschis.

Cine stie adresa dansului de E-Mail? Daca o aveti careva, va rog sa mi-o dati.

De asemenea, am nevoie de adresa de E-Mail a lui Dragos Patraru (Starea Natiei).

disney

Dupa cum puteti vedea aici si aici, dupa solicitarea rapoartelor pentru studiul de fezabilitate Sibiu - Pitesti am facut si doua reclamatii administrative.

Nu cred ca se mai poate spune ca nu am incercat sa rezolvam problema conform prevederilor legale si ca din partea mea (noastra daca imi permiteti) a fost toata bunavointa, desi, din documentul de care vorbeste NGC20, se pare ca nici macar nu sunt obligatorii si se poate merge direct in justitie.

Asadar, cu toata bunavoita de care am dat dovada, cei de la CNADNR si-au batut joc in continuare.
Ramane asadar sa mergem mai departe cu "Plan A", pe cale legala.

disney

Quote from: adiarc on September 01, 2016, 06:52:41 PM
disney,de ce nu-i scrii domnului Prim Ministru despre problema cu refuzul CNADNR ( AND  :lol:),de a oferii informatii publice ?
Bineinteles ca exista si un "Plan B" si chiar si un "Plan C" si "Plan D", care vor merge in paralel. Nu pot da deocamdata prea multe detalii.

GDPR

Mai e o varianta din gama teoriei conspiratiei: documentele (rapoartele de progres, altele decat cele 2 postate pe site) nu au putut fi identificate pentru ca nu exista  :o

disney

#844
Si daca tot m-am apucat sa scriu, tin atunci in primul rind sa multumesc celor care s-au implicat si se implica, atat cu poze si filmari, cat si in alte moduri.

Partea care urmeaza din acest mesaj, NU va este adresata, pentru ca este o critica.


Pe de alta parte, ma asteptam la o si mai mare implicare din partea unora si altora, in primul rind a celora care nu contribuie pe forum decat cu urari si multumiri, sau a celora care ne citesc "din umbra" si se multumesc sa primeasca informatii fara sa miste un deget. Stiu, e mai usor asa.

Inteleg situatia si inteleg ca unii chiar nu au cum sa ajute comunitatea mai mult, din diverse motive.

Nu trebuie acum sa enumerati fiecare ce ati facut si chiar insist sa nu faceti acest lucru.

Dar daca va multumiti sa fiti (indirect si voi) batjocoriti de niste functionari care sint "stat in stat" si interpreteaza legea dupa bunul plac, desi legea zice altceva si desi este dreptul vostru sa aveti acces la informatii si documente publice, si daca nu aveti de gind sa luati atitudine, asta e.
Atata timp cat voi sinteti multumiti de ceea ce faceti sau nu faceti, e bine.

Desi nu locuiesc in tara, probabil ca ma implic mai mult decat multi dintre voi, desi nu am nici un castig.

Dar nu pot sa accept ca un drept fundamental sa fie batjocorit de catre unii care poate nu au chef de lucru.

Asadar, faceti fiecare ce si dupa cum va dicteaza constiinta.


Iar despre MASS-MEDIA si PRESA, tot ce pot spune este ca, in general meritati o mare nota UNU (ar fi mai bine ZERO, dar macar mai dati si voi copy/paste din comunicatele unora si altora). Cititi forumul, "din umbra" sau nu, preluati informatii si poze de aici si scrieti articole sau preluati filmarile, dar nu miscati nici voi un deget.

disney

#845
Quote from: adrian rosca on September 01, 2016, 08:59:23 PM
Mai e o varianta din gama teoriei conspiratiei: documentele (rapoartele de progres, altele decat cele 2 postate pe site) nu au putut fi identificate pentru ca nu exista  :o

Teoria nu cred ca este valabila. Vezi ultimul paragraf din acest raspuns.

Si expertizele pentru OS3 si LD2? Expertizele nu exista nici ele? ;)
Acelasi raspuns l-am primit si pentru expertize, dupa cum se poate vedea pe pagina anterioara.

GDPR

Era o gluma. Oricum, interpretarea lor este ca un document ≠ o informatie si ma indoiesc daca unul din noi s-ar prezenta la intrarea A a "palatului" Ministerului Transporturilor (sordida cladire fie vorba intre noi) i s-ar permite accesul ca sa studieze rapoartele. In cladirea aia se intra doar cu aprobare de la stapanire. Poate ca formal au dreptate, dar asta numai "transparenta" nu e.

Nu e singurul caz, si la Metrorex sunt aceleasi probleme, in sensul ca nu au binevoit sa raspunda la cererile de furnizare informatii publice cat si la reclamatiile administrative trimise atat de mine cat si de asociatia MetrouUsor.

disney

Atunci sa incercam prin proces. Avem deja precedentul stabilit de Catalin, dupa cum s-a mai spus.

disney

Quote from: adrian rosca on September 01, 2016, 09:39:35 PM
ma indoiesc daca unul din noi s-ar prezenta la intrarea A a "palatului" Ministerului Transporturilor (sordida cladire fie vorba intre noi) i s-ar permite accesul ca sa studieze rapoartele.
Din ce stiu s-au mai obtinut sau studiat documente direct la CNADNR.
Ii rog pe colegii care au reusit deja, sa ne spuna, eventual pe privat.

disney

Quote from: disney on September 01, 2016, 08:46:03 PM
Bineinteles ca exista si un "Plan B" si chiar si un "Plan C" si "Plan D", care vor merge in paralel. Nu pot da deocamdata prea multe detalii.
Gata, s-a pus in miscare si "Plan D" (da, "D", nu "B").
Va tin la curent cind primesc raspuns (si nu, nu e vorba de raspuns de la CNADNR).

voicul

CNADNR a încasat mai mulți bani din roviniete şi taxe de pod

Compania Naţională de Autostrăzi şi Drumuri Naţionale din România (CNADNR) a încasat, în primele şase luni ale acestui an, 719,2 milioane lei (162 milioane euro) din roviniete şi taxe de pod, cu 6,7% mai mult decât în aceeaşi perioadă a anului trecut, potrivit datelor trimise de companie la solicitarea News.ro.

http://www.digi24.ro/stiri/economie/transporturi/cnadnr-a-incasat-mai-multi-bani-din-roviniete-si-taxe-de-pod-559362

GDPR

^Da, profitul CNADNR va fi mai mare anul asta. Uite ca si la companiile de stat se poate  :p

oaspetele

http://www.stiripesurse.ro/acuza-ii-grave-la-adresa-efilor-cnadnr-daca-nu-taci-vei-fi-dat-afara_1150059.html

Compania Naţională de Drumuri a fost dată în judecată pentru hărţuire morală la locul de muncă. Procesul a fost intentat de Alin Goga, jurist în cadrul instituţiei, pe motiv că atât el cât şi alţi colegi sunt discriminaţi şi hărţuiti de management.

vancouver

 :lol: maine poimaine va da in judecata compania pentru hartuire sexuala :bash:
Prioritatea zero: A1 Sibiu - Pitești. Prioritate zero virgulă zero: A0 centura București. Importante: A7 Ploiești - Bacău - Pașcani - Suceava; A13 Sibiu - Brașov - Onești - Adjud; A3 Cluj - Oradea; A3 Ploiești - Brașov; A12 Pitești - Craiova; A8 Pașcani - Iași; A4 Constanța - Vama Veche. Toate NUMAI SI NUMAI cu fonduri europene. Un NU categoric oricărei forme de taxare la km pe autostrăzi.

Io

#854

Se naste totusi o intrebare din al carei raspuns putem invata ceva: cum naiba ajunge un biet jurist director de investitii? Eu raspuns n-am. Voi?
In theory there is no difference between theory and practice. In practice there is.