News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

Discuții cu și despre CNAIR

Started by Ionut, October 12, 2015, 06:17:56 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NGC

#525
Quote from: NGC20 on May 19, 2016, 12:03:03 AM
In ceea ce priveste aceasta licitatie si acel articol in care se anunta castigatorul inainte de comunicarea rezultatului procedurii, articol care este mentionat in alta scanare prezenta acolo, articolul contine date eronate (sustine ca DRUMURI SI PODURI GHEORGHENI a facut recurs la CAB si l-a pierdut, ceea ce nu e adevarat).

[...]

P.S. In acea scanare spun ca ataseaza in probatiune "2 articole", dar ce fapt e dat link la acelasi articol de 2 ori. :lol:

Aceasta scanare pare a fi parte din contestatia MALTAURO la CNSC. Intrebarea este, cine a dat voie acestui domn sa publice acest document, document pe care probabil ca l-a luat de la CNADNR, intrucat contestatia a fost facuta abia acum 2 zile, iar CNADNR primeste o copie a contestatiei?
Am pastrat o copie a documentului, in caz ca va fi sters.

Daca scanarea face parte din contestatia MALTAURO la CNSC, atunci e clar de ce a contestat MALTAURO.

grig73

Quote from: NGC20 on May 19, 2016, 12:08:14 AM
Catalin, cu ce te putem ajuta?

Pai in primul rand cu o plangere din partea lui Catalin catre Autoritatea pentru Protectia Datelor.A facut Basulescu publice datele personale ale tatalui lui Catalin fara a avea dreptul. Oricine poate cere date despre o societate dar nu are dreptul sa le faca publice cele referitoare la adresa sau CI

cutter

Dacă aveți recomandări de avocați, pe privat.

Și mulțumesc mult pentru susținere, chiar sunt mișcat. Puterea stă în comunitate, nu într-un singur om.

adrian-FSB

Salut.

Parerea mea este ca Guvernul trebuie sa ia o atitudine ferma in privina MT/CNADNR/societati subordonate MT, asa cum s-a intamplat in scandalul Hexi Pharma. Nu trebuie altceva de facut decat sa se solicite institutiilor de control (Corpul de control al PM, Curtea de Conturi, DNA) sa se duca in vizita la institutiile mentionate mai sus. Restul vine de la sine.


adiarc

Singura institutie cat de cat independenta este DNA....si eu astept de mult raspunsul la multe intrebari...cum ar fii.....cum e posibil sa dai 1,4 mld de euro pe 52 km de autostrada si alti 60 lasati la jumatate ?

Cat despre restul ,Corpul de Control sau Curtea de Conturi,Avocatul Poporului ( care ar trebuii sa se sesizeze in cazul unor asemenea hartuiri ) ,toate au straturi groase de natura politica si obiectivitatea lor e aproape de zero,pt mine

Fortza Cutter
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

dr4qul4

Este deja al doilea atac asupra lui Cutter. Este clar ca cei care acuza sunt doar niste trepadusi care indeplinesc ordine.
Reteta este aceeasi, incepe cu o acuzatie mica, apoi continua cu un atac la adresa familiei. Si vor mai urma si altele. Tinta nu este @cutter. Prin el incearca sa loveasca indirect in Ciolos.

Tot ce putem face este sa incercam sa iesim in presa (chiar si prin commenturi la articole, dar un interviu televizat din partea API ar fi mai bun, eventual si cateva articole in presa scrisa) in care sa intarim ideea ca aceste acuzatii nu sunt altceva decat mizerii, contra-atacuri ale unui sistem corupt, care incearca din rasputeri sa nu se schimbe.

Ca sa cureti rahatul trebuie sa-l rascolesti si atunci incepe sa puta. Exact asta se intampla acum.

Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

Ionut

Mai exact ce sa faca API intr-un interviu televizat?
Din pacate API nu il poate apara pe Catalin. Noi in schimb putem, individual. :)

nicolaem

Evident tinta e Ciolos. Dragnea tot da semnala de cateva zile de daramat guvernul. Orice poveste care ajuta la asta e promovata.
Din pacata Catalin va fi scos din joc prin simplu motiv ca isi va pierde timpul sa se apere ( sa caute avocati samd) nemaiavand timp fizic sa lucreze ceva.
Fiti siguri ca acesta a fost scopul initial.

Ionut

Haideti sa nu o dam in politica. Sa ne limitam strict la discutiile despre CNADNR si mizeriile din aceasta companie.
Pentru chestiuni legate strict de Catalin, putem discuta in Parcare.

Multumesc!

dr4qul4

API sa iasa si sa spuna ca a inceput reforma CNADNR-ului. Una adevarata, nu rotirea de cadre de pana acum. Iar dinozaurii de acolo riposteaza si incearca sa-i denigreze pe cei care nu apartin sistemului.
Este doar un mic pas. Dar in curand vor incepe sa se toarne unii pe altii.

Nu trebuie sa faci referire la cutter, dar trebuie sa iesi si sa spui ca pentru prima data de cand urmaresti proiectele de infrastructura, se simte o schimbare: a aparut un forum (pe care au reusit sa-l anestezieze) dar au aparut comunicate pe facebook (cu poze) si pe site-ul lor (cel care inainte se updata la 5 ani). + termene extrem de scurte (date concrete, care si prelungite sunt mult mai bune decat obisnuitul "in cel mai scurt timp") Poate e un pas mic, dar se numeste transparenta. Si transparenta e inamicul numarul 1 al coruptiei.

Cnadnr ia o lucrare in regie proprie. si asta e o schimbare in modul lor de a gandi, care pana acum insemna doar acoperirea rahatului cu hartii. cat mai multe hartii.
Nu sunt un fan al lui Homor (nici macar al lui cutter), dar in sfarsit vad ca ceva se misca. Si pare (cel putin momentan) ca e spre bine.

Sunt foarte multi oameni care cred mizeriile astea (chair ieri am avut o discutie cu un coleg care sustinea ca "peste tot in lume" autostrazile se fac din beton, doar noi punem pietris sub asfalt....). Si vor continua sa creada daca nimeni nu le spune adevarul fara "inflorituri" si "omisiuni".

Dar trebuie sa te avertizez. Imediat ce vei iesi pe post si vei face acest lucru, vei deveni si tu o tinta.
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

adiarc

nu inteleg unde vezi ca se misca ceva....toate termenele date de Homor nu s-au confirmat...nici macar unul...toate s-au decalat...deci s-au dovedit a fii minciuni grosolane

cat despre regia proprie de pe lotul OS 3,momentan nu vedem nimic concret ,in afara de niste exercitii de imagine,continand poze cu 2-3 utilaje

absolut nimic,din ceea ce sugera Ionut in interviul recent - macar aceea bunavointa de a urni lucrurile si a urgenta,chiar in conditiile actualei birocratii nu a avut loc.Tot ce tine de acesta si institutia pe care o reprezinta se misca la fel de greu.....

nu am vazut nimic nou - intretinerea este la fel...adica lipseste cu desavarsire
                                 - licitatiile si demararea lor sunt la fel de greoaie - luni de zile pierdute aiurea
                                 - sunt in continuare tinuti in puf,constructori care de 1 an si jumatate nu au facut nimic,deci e evident ca nu vor sa munceasca
                                 - toate proiectele in derulare sunt blocate total sau partial
                                 - etc,etc,etc

dupa standardele oricarei companii private ,toata compania trebuia rasa demult.Nu poti consolida o cladire care e in prabusire iminenta....

vb.cantecului : o fii soare,dar nu-l vad eu
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Ionut

Nu a inceput nicio reformă reala in CNADNR. Am vorbit exact despre asta acum cateva zile la Digi24.

marius_tm

Noua organigramă de la Autostrăzi și Drumuri Naționale a fost elaborată pe principiile CODULUI MAFIOT al Onoarei. Directorii de la CNADNR anchetați de DNA sunt PĂSTRAȚI pe funcții, iar cei cu "gura prea mare" au fost ÎNLĂTURAȚI..

sursa

http://www.evz.ro/noua-organigrama-de-la-autostrazi-si-drumuri-nationale-elaborata-pe-principiile-codului-mafiot-al-onoarei-directorii-de-la-cnadnr-anchetati-de-dna-sunt-pastrati-pe-functii-iar-cei-cu-gura-prea-mare-au-fost-inlaturati.html

bacovia

#538
Nu va avea loc nici o reforma la nivelul CNADNR.

Inafara de Ciolos, care acum a cam ramas singur pe front si cu multe probleme critice [sanatatea], nici un membru al actualului guvern nu are c*ie sa-si riste 'reputatia' luandu-se in piept cu acest sistem romanesc profund corupt.

Singura speranta, DNA, nu dispune de suficienta resursa umana [aka procurori] ca sa poate acoperi 'nevoile pietei'. Cel putin nu acum.

Restul e cancan

GDPR

Cand rotesti cadrele (Costescu & Homor), ce pretentii sa ai?