[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Puffyk

#420
Cel putin Traian este si direct interesat....dupa cate stiu, sta in Domnesti....

carutasul

nu știu cine e Traian, e unul dintre frați? Cu atât mai bine atunci :)

danutzu_1069

La tipul acesta de constructie, giratoriu suspendat, nu se ridica grinzi, ci se cofraza si se toarna pe pozitie. Am in vedere giratoriul similar de la Ploiesti...

carutasul

Bănuiesc că e dificil și probabil ineficient să faci grinzi curbe, dar eu am presupus că vor fi grinzi pe rampa de urcare (singura care e aproape gata).

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

voicul


Proiectul SF prin care Primăria Capitalei vrea să rezolve haosul de pe Prelungirea Ghencea. Firea: Vor fi expropieri, apoi demolări

Primăria Capitalei vrea să decongestioneze una dintre cele mai aglomerate zone din Capitală - Prelungirea Ghencea - printr-un proiect de amploare - ,,Penetrație Prelungirea Ghencea - Domnești și Supralargire Bulevardul Ghencea" - aflat în desfășurare, ,,în grafic", potrivit unui comunicat al Primăriei Generale.

Proiectul, însă, este în faza de început, pentru că încă nu s-au făcut expropierile. ,,Urmează demolările și începerea efectivă a lucrărilor", a declarat primarul general, Gabriela Firea.

Sursa foto: PMB

,,În prezent se lucrează la infrastructura rutieră și se relochează și modernizează rețelele edilitare pe tronsonul cuprins între strada Brașov și Strada Râul Doamnei. În perioada imediat următoare vor fi consemnate sumele aferente exproprierilor pentru tronsolul 2 al lucrării, de la strada Râul Doamnei până la strada Valea Oltului. Urmează demolările pe acest tronson și începerea efectivă a lucrărilor!", a declarat primarul general, Gabriela Firea.

Nouă arteră, care va avea aproximativ 6 km, este prevăzută cu cale dublă de tramvai, 2 benzi de circulație pe sens, pistă de biciclete cu dublu sens, trotuare și spații verzi între acestea și partea carosabilă.

Primăria spune că se va mai realiza și un nod intermodal (tramvai 41, autobuze și microbuze ale liniilor preorășenești) precum și o parcare de tip Park&Ride cu o capacitate de 300 de locuri, ce poate fi extinsă, ulterior, până la 500 de locuri.

Proiectul începe pe Bulevardul Ghencea, de la Terminalul Tramvaiului 41, traversează intersecția cu Str. Brașov, se continuă cu Prelungirea Ghencea, se intersectează cu principalele străzi și se termină la intersecția cu Centură Municipiului București, într-un nod intermodal.

Toate intersecțiile cu drumurile laterale vor fi reamenajate, iar cele cu străzile Brașov, Valea Oltului și Râul Doamnei vor fi semaforizate.
Proiectul propus se va corela cu Nodul Rutier de la Domnești care se află sub coordonarea CNAIR, prin care se realizează legătura cu Centură București.

https://www.digi24.ro/stiri/actualitate/proiectul-sf-prin-care-primaria-capitalei-vrea-sa-rezolve-haosul-de-pe-prelungirea-ghencea-firea-vor-fi-expropieri-apoi-demolari-1256815

TibiV

Ce sa ceri mai mult de la blonda suprema?!....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

danutzu_1069


dr4qul4

Haideti sa punem si pozele (sursa: FB: trustul de cladiri metropolitane)

























Powered by API/PUM imgur uploader
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024

alecu26

Drumurile noastre POATE....
(100 Euro ca tronsonul Holdea Margina din A1 nu se va deschide complet la trafic in acest deceniu).

GDPR


stangabriel

E cumva delimitarea liniei de tramvai de calea de rulare rutiera ? vazusem parca pe Calea Mosilor la reabilitare.

TS30

Quote
Initiativa Prelungirea Ghencea


Noutati despre largirea Prel. Ghencea.

Dragi vecini, astazi am participat la o intalnire pe santier cu reprezentantii PMB (consilierul pe infrastructura al primarului capitalei, Directia Infrastructura), reprezentantii constructorului (Comp. Mun. Trustul de Cladiri Metropolitane, Comp. Mun. Drumuri Poduri Pasaje), reprezentantii proiectantului (Comp. Mun. Dezvoltare Durabila).

Am primit un grafic de lucrari pana la sfarsitul lunii mai, il vedeti mai jos.

Stadiul actual:
- Se lucreaza doar pe tronsonul Str. Brasov - str. Raul Doamnei, unde au fost finalizate exproprierile.
- Se lucreaza la pregatirea terenului pentru relocarea retelelor de utilitati, toate vor fi sub viitoarele trotuare, mai putin cea de gaz care e posibil sa fie sub carosabil (nu s-a finalizat proiectarea).
- Conform bugetului PMB aprobat in sedinta CGMB din 14 febr., pentru largire sunt alocate 50,000,000 de lei.

Ce urmeaza:
- Inceperea exproprierilor pe tronsonul str. Raul Doamnei - str. Valea Oltului, cu consemnarea sumei de 12,500,000 de lei pentru proprietarii ce vor fi notificati si expropriati.
- Din martie: realizarea retelelor noi de utilitati.
- Clarificarea corelarii cu proiectul Pasajului Domnesti (CNAIR trebuie sa faca o portiune de 800 m din largire, intre str. Maracineni si limita Pasajului).

Vom merge si martea viitoare la urmatorul comandament pe santier si va tinem la curent.

Dupa cum puteti vedea in poze, azi dimineata (minune!) pe santier se lucra de zor dar va rugam sa ne spuneti si dvs. ce vedeti cand treceti prin zona.















@Initiativa Prelungirea Ghencea

GDPR

Pe agenda sedintei de guvern de azi e si un proiect de HG de transmitere a unui teren al MAPN catre MT:

QuoteArt. 2 - Se aprobă transmiterea unei părţi din imobilul 2542 aflat în domeniul public al statului, având datele de identificare prevăzute în anexa nr. 2, din administrarea Ministerului Apărării Naţionale în administrarea Ministerului Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, în vederea realizării de către Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere -S.A. a obiectivului de investiţii de
utilitate publică de interes național ,,Pasaj suprateran pe DJ 602 Centura Bucureşti - Domneşti" pe raza municipiului București – Sector 6 și al localităților Domnești, Bragadiru și Clinceni din județul Ilfov.

Art. 3 - Predarea-preluarea părţii de imobil transmisă potrivit art. 2 se face pe bază de protocol încheiat între Ministerul Apărării Naţionale şi Ministerul Transporturilor, Infrastructurii și Comunicațiilor, prin structurile specializate din subordine, în termen de 60 de zile de la data intrării în vigoare a prezentei hotărâri.

https://sgg.gov.ro/new/wp-content/uploads/2020/02/HG-33.pdf

paullie

Am profitat de vremea frumoasa si am facut patru poze santierului de le Prelungirea Ghencea. Prima este din intersectia Brasov cu Ghencea. Se vede o mare lucrare de canalizare pe sub traseul proiectatului bulevard catre Calea Rahovei.