News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

minisoferul

O veste de ieri de la primaria Sectorului 6. S6 isi asuma o parte din costurile exproprierilor pentru tronsonul 2.

"Primăria Sectorului 6 se implică financiar alături de Primăria Capitalei în continuarea lucrărilor din Prelungirea Ghencea!
În urma unei întâlniri pe care am avut-o astăzi cu Primarul General Nicușor Dan și Ciprian Ciucu, Primarul Sectorului 6, alături de colega mea viceprimar Mihaela Ștefan, consilierii generali Ștefania Petre și Andrei Badiu, administratorul public Paul Moldova și colegii din aparatul tehnic am agreat următoarele:
✅ Primăria Sectorului 6 va sprijini cu suma de 10.000.000 lei efortul PMB de a continua proiectul din Prelungirea Ghencea. Această sumă va fi alocată pentru expropieri de terenuri pe tronsonul Râul Doamnei-Valea Oltului și va fi inclusă în propunerea de buget local a Sectorului 6.
✅ În cazul în care lucrările vor continua într-un ritm normal și va va fi nevoie de eliberarea altor terenuri, am agreat să alocăm din bugetul Sectorului 6 pe parcursul anului încă 15.000.000 lei, astfel încât s-ar acoperi integral suma necesară expropierii acestui tronson."

survola

La cum se construiesc bugetele, sectoarele au bani mai mulți pentru investiții decât Primăria Generală.
E bine că încep să se implice, că au depășit momentul cu panseluțele și băncuțele.

carutasul

dacă am înțeles bine, deocamdată vor să se ocupe de capătul început de Firea, care a rămas în stadiul de șantier. Dar tot e ceva.


Skynick

O prezentare mai dramatizata, de pe interneti


carutasul

O filmare de la "colegi":


Partea bună e că lucrează la deviere. Tot partea bună e că au ajuns sus cu pila dinspre Domnești, totuși nu arată ca și cum s-ar fi apucat de armare la grinzile deja montate, eu tot speram că fac semicercul mai repede și mută centura pe deasupra  dar se pare că doar eu speram:)


survola

S-a cam bătut pasul pe loc, a fost perioada sărbătorilor.

carutasul

totuși au avansat cu pilele din mijlocul DJ602, în curând vor fi gata pentru primul sfert de cerc. Din ce văd au pus reazemele pe poziție pentru celelalte grinzi dinspre Ghencea; acum mi se pare că devierea centurii ar trebui să fie pasul obligatoriu, nu mai pot amâna...

Skynick

Asta e singurul pasaj care se poate deschide partial anul acesta.

Goldmund


danutzu_1069

Ce inseamna deschidere partiala? Juma' de cerc? Eu zic sa nu mai visati cai verzi pe pereti...

carutasul

Juma' de cerc ar rezolva aproape definitiv problema dar nu cred că se va întâmpla pentru că oricum pot să meargă cu toate deodată și nu prea are rost ( deși și pentru constructor ar fi un avantaj major să fie circulația fluentă în zona șantierului) însă probabil unele activități s-ar dubla. Acum, ținând seama că unii fac o autostradă completă într-un an jumătate ar trebui să poată termina și ceilalți. Însă de la a se putea până la a se întămpla... e cale lungă...

pasa_andrei

Primul video din luna mai de la acest proiect. Continua montarea tablierului metalic. Am ajuns la 8 sectoare din cele 30 .



Enjoy!

PS: Nu cred ca vor inaugura jumatate de cerc pentru ar incurca foarte mult santierul . Tot ce sper este sa deschida traficul pe cele 4 benzi de pe mijloc si sa continue cu stalpii care au ramas de construit de pe actuala centura. Raman fara front de lucru cat de curand.

Siciltir

Am trecut azi prin zonă și mi s a părut că au adus tablier metalic spre ghencea. Poate confirma cineva?