News:

Doar 30 minute de editare!
Poți edita propriul mesaj timp de doar 30 minute după ce l-ai scris!

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

dr4qul4

Hai sa ne luam si de semnificatia cuvantului "Finalizat" Nicuşor Dan: Primul tronson din Prelungirea Ghencea va fi gata în acest an. Lucrările de pe Prelungirea Ghencea dintre străzile Braşov şi Râul Doamnei vor fi finalizate
In primul rand, pana la Raul Doamnei mai era foarte putin de facut. Insa cum poti spune "finalizat" cand vorbim de 750m din 4800m cat are Prelungirea Ghencea? Raspuns corect: adaugi tronson :))
Pariu cu Radu_A. 200 lei  (la API). El zice ca UMB pana la sfarsit de 2025 termina: A7 pana la Bacau, Dx6, A0 si DX12 T4. Eu sunt mai pesimist

oc7avian

Grup de Lucru pentru Mobilitate Durabilă din Zona Metropolitană București – Ilfov

Pasajul Domnești:
    • Estimare finalizare: aprilie/mai 2022 dacă totul merge bine

rocklee

Filmare cu pasajul de la DOMNESTI- PRELUNGREA GHENCEA de pe canalul de youtube a lui PIKWELLARIEL....

https://www.youtube.com/watch?v=CqjhNbEK56I&ab_channel=PickwellAerialVideography

Fred

La ce foloseste faptul ca au ridicat grinzile alea? Vor sa ridice traficul dinspre A1 spre DN6 pe sus ca sa largeasca la sol viitoarele benzi ale DNCB? Altfel nu ajuta la nimic, lipsesc 2 piloni critici pentru a construi cercul giratoriului, cei de pe banda de langa calea ferata.

carutasul

nu îmi e foarte clar dacă nu trebuie și pe sensul ăla un pilon. Dar în tot cazul probabil că e mai bine decât să le depoziteze pe jos și să se încurce de ele. Dacă ar muta traficul pe unul din sensuri ( nu știu dacă se poate pe două pentru că aparent ar fi două benzi dar s-ar putea ca raza să fie prea mică) deja "s-ar face lumină în sat", traficul ar deveni coerent.  Oricum probabil după ce trece sezonul musonic ( :) ) ar trebui să treacă la devierea centurii, deci să zicem că în vreo două-trei  luni ar putea să aibă și pilonii ăia... Nu îmi e clar dacă nu trebuie și pe DN602 un pilon, că văd că pegătesc o deviere .

adiarc

^^ foloseste la ars etape de lucru...caci altfel cum finalizezi proiectul,mai ales in aceasta perioada cand nu se poate lucra decat la structuri.....hai sa nu fim necajiti cand se lucreaza  :lol:
"Eficienta" cnair...claimuri de sute de milioane de lei,puse pe tava constructorilor pentru proiecte inexistente ( LD2 sect E ; LD 3 ; A10 )

DESFIINTATI compania Antiinfrastructura

Fred

Eu sunt curios ce o sa se intample cu traficul, mai ales ca sunt 4 giratorii din astea in executie pe DNCB si asta e primul care s-ar putea sa arate care e modelul ce va fi urmat si la celelalte. De-aia am intrebat despre ridicarea de grinzi, poate ca au un plan cu ele sau poate ca doar ard etape de lucru.

panzer

Se folosesc de spatiu ca sa sudeze tablier-ul. Se vede ca urmeaza si partea dinspre A1. Au betonat pt suporti temporari.

Abia dupa ce sudeaza tot tablierul pe axa centurii si urca predalele, vom putea vb de devierea traficului pe benzile noi.

Lucratul sub trafic e diferit de ceeace vedem la autostrazi.

Puffyk

Devierea traficului se va face suprateran sau la nivel? Scuze de intrebare dar chiar nu mă pricep....

Skynick

O sa se asfalteze mai intai benzile acelea noi care s-au decopertat, pentru a muta traficul pe ele pentru realizarea pilelor lipsa si abia dupa, pe sus.

miahi

Colegul Shoppy de pe MU are un filmulet din 15.03 care a fost postat si aici cred cu niste explicatii interesante privind pilele. Am facut o captura dupa film cu situatia pilelor "atacate" si lipsa. Cu aceasta imagine cred ca va fi orecum mai clar cum trebuie deviata circulatia pentru continuarea lucrarilor





Powered by API/PUM imgur uploader


minisoferul

Din vestile de pe un grup de info trafic se pare ca au ajuns in santier si o parte din grinzile pentru partea spre A1.

zuma80

Eu nu inteleg cum culeea facuta de Straco (cea dinspre DN6) este mult mai jos decat cele facute acum.
Mai bine zis, de ce s-a modiifcat proiectul?
Pentru A6!

carutasul

Azi era un segment montat și pe partea dinspre A1 și era macaraua acolo, ridica o traversă ( sau cum se cheamă ) când am trecut eu. Am și o filmare, nu a ieșit prea bine ( ploaie plus că am lăsat ceva pe bord care se reflectă în parbriz, n-am fost prea atent) , poate o urc mai încolo totuși...