News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

subway

Largire bre, nu supralargire ca e cu totul altceva!...si voi <benzinarii> ar trebui sa fiti primii care sa stiti asta...

Leonard

#406
Salut colegi!

Sunt nou pe forum dar de 4 decenii locuiesc in Prelungire.Intrebarea mea este:Pentru ce sunt zidurile din santurile din pozele lui  Leaf?  ??? Multumesc anticipat!

paullie

Am facut azi o mica plimbare prin parcul Moghisor si am trecut si pe Prelungirea Ghencea. Am profitat de vremea frumoasa si am facut câteva poze.
Mai erau si 2 camioane. Nici o miscare





In total vreo 6 ziduri de acest fel care nu stiu pentru ce sunt

paullie

Unii profita sa faca un gratar la "iarba verde"


Eterna problema. Sigur o banda va fi ocupata de masini parcate

paullie

Noul mega Dedeman, departe de intersectia Brasov cu Ghencea.


Chiar lânga intersectie o groapa mare. Se apuca cumva de noul bulebard si pasaj?

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

rota

Au fost cei de la Asociatia Initiativa Prelungirea Ghencea la MT si CNAIR, las doar raspunsul la prima intrebare, restul in link:

"1. Cand va finaliza CNAIR toate exproprierile necesare astfel incat constructorul sa poata avansa cu lucrarile intr-un ritm mai sustinut?
Raspuns:
- Modificarea proiectului de largire de catre PMB prin introducerea tramvaiului a dus la reproiectare, la masuratori si exproprieri suplimentare de facut;
- Exproprierile din faza I au fost facute de CNAIR, cele din faza II (in care suntem acum, de dupa reproiectare) sunt facute de CNAIR impreuna cu constructorul STRACO, care trebuie sa faca documentatia cadastrala la care sunt probleme cu masuratori, suprapuneri etc.; sunt si probleme punctuale ca de ex. cladiri ridicate fara autorizatie (hala Cobalcescu la Centura) sau locuinte care nu pot fi eliberate iarna, nu permite legea;
- STRACO a depus la CNAIR documentatia pentru 88 de suprafete de teren din 127 de expropriat suplimentar, aceste 88 de terenuri vor putea fi platite si expropriate in jur de 1 martie 2020; nu exista un termen legal (!?) pana la care STRACO sa faca asta intrucat e vorba de exproprieri suplimentare care nu sunt cauzate de constructor, ci de beneficiarul care a cerut modificarea proiectului pentru tramvaiul introdus de PMB;
- Pentru restul de 39 de terenuri se face maine sedinta cu STRACO si CNAIR sa vada ce probleme cadastrale au si spera ca in 6 luni toate exproprierile sa fie finalizate."
LINK
Bucovina sustine autostrada A7
Pariu 500 lei: UMB termina tot Buzău - Focșani, 4 loturi, 82 km pana in 5 iulie 2025!

carutasul

EU am o problemă cu genul ăsta de răspuns, pentru că aștept ca măcar în vestul centurii, spre exteriorul Bucureștiului deci, aș fi așteptat să văd exproprieri. Acolo cred că nu e nici o modificare de proiect. Și tot speram să facă măcar semicercul ăla și să mute centura pe el :) După asta ar fi destul de liniște în zonă cred...

carutasul

Btw, există pe undeva și desenele de după modificările de "marche de tramvai"?

TibiV

Daca intrebi de terminal, gasesti aici si aici.
Daca vorbesti despre traseul de la Brasov la DNCB, nu il are nimeni....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Da, cred că e ce am întrebat eu. Eram curios ce modificări a adus apariția tramvaiului, și cred că e vorba doar de prelungirea rampei dinspre București în așa fel încât tramvaiul să treacă pe sub ea ( și eventual bretele). Ce mă interesa în special era dacă "cercul" se poate executa pe proiectul inițial, și cred că se poate, nu s-a schimbat nimic. De asta nu prea înghit explicațiile de genul "au apărut exproprieri noi" pentru că dacă ar fi fost făcute cele vechi constructorul putea să lucreze liniștit la partea cea mai importantă a proiectului.

carutasul

și câteva poze de ieri, nimic nou în esență, doar că se avansează mulțumitor în singurul loc unde se lucrează
pe centură, înainte de zona în care se lucrează


lucrările


mai e un pic și se pot pune (câteva) grinzi :)



Powered by API/PUM imgur uploader

TibiV

De la electrici, 2 seturi de cate 2 poze care arata foarte bine ritmul...

Miercuri, 22 ianuarie




Luni, 27 ianuarie




Sursa: https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=309&t=3573&start=308#p344528
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

alecu26

La cum a mers in anii trecuti, progresul e uimitor.
Drumurile noastre POATE;

carutasul

pe porțiunea asta Straco s-a mișcat destul de normal. Cred că e un proiect destul de bun pentru ei ( în ipoteza că vor să se redreseze, nu să închidă tot și să mute pe cealaltă firmă) în sensul că se poate face repede, probabil cu profit bun, e aprope de sediu și îi ajută la cash-flow - ca și cel de la Fabrica de Glucoză. Din păcate, e greu să faci un cerc sprijinit doar într-un singur punct :)