News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

boza.bogdanalexandru

#360
Poze de astazi dimineata:





Este evidenta lipsa de mobilizare a constructorului Straco, mai ales ca inca vremea a fost potrivita pentru constructii.

carutasul

dacă intram pe forum mai devreme nu mai treceam seara pe acolo :) Problema mea nu e cu locul ăsta, ude de bine de rău au ajuns la suprafață, o să se vadă ceva probabil curând, ci cu celelalte trei colțuri are intersecției, unde nu se vede chiar nimic. Înțelesesem că s-a rezolvat cu exproprieri, cu noul proiect...

subway

#362
Splendid peisajul cu norii aia involburati!...dezastrul de la sol chiar nu mai conteaza, aici e vorba de romanica gradina de la mama naibii...pe cand poze cu grupuri de turisti chino-japonezi admirand buruieni crescute spontan???

carutasul

Ăsta a fost un mod subtil al autorului de a zice: "trăzni-i-ar" :)

TS30

https://www.facebook.com/1423524707933132/videos/2446902718922825/

Quote
Initiativa Domnesti

Aceeași agitație teribilă pe șantierul pasajului Domnești.
Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, lăsați constructorii să respire, nu puteți să îi munciți in halul ăsta...
Iar noi nu putem să ne obișnuim cu peisajul, care se schimbă zilnic, nu mai recunoaștem zona...
Mulțumiri:
Ministerul Transporturilor România
Guvernul României
Aceste mesaje sunt un pamflet, nu se întâmplă absolut nimic pe șantier, așa cum era de așteptat de la o companie și un guvern, aflate în insolvență.

carutasul

Azi am mai făcut o încercare în zona pasajului Domnești. Nu e ritmul pe care îl vrem, dar am trecut în sfârșit de nivelul solului. Din păcate din ce am văzut eu nu și-au extins și "aria de acoperire" dar nu sunt 100% sigur, barajul compact de mașini te împiedică să vezi.


carutasul


TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

carutasul

Când am scris post-ul nu era nici una :) Acum, nu că mi-ar păsa de vizionări, dar proiectul mi se pare de interes și mă miram, credeam că toată lumea l-a pus pe "îngropat" (ceea ce parțial chiar e :) )

TibiV

PMB si CNAIR sunt doritori de funeralii...

Noi, NU !....

PS
Posibil ca vzionarile direct de pe forum sa NU se contorizeze.
Adica sa fie nevoie sa accesezi postarea youtube ca sa "numere" vizualizarile....
Eu am vazut acel video la 10 minute dupa ce ai postat. Si m-am intrebat de ce nu ai inceput cu macar 5 secunde mai devreme, inainte de virajul la stanga?...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

minisoferul

Joi, 31.10.2019, la invitația CNAIR S.A. a avut loc întâlnirea dintre reprezentanții Companiei și reprezentanți ai Asociației Inițiativa Prelungirea Ghencea, pentru a discuta despre stadiul actual al obiectivului Proiectare și Execuție Pasaj Suprateran pe DJ 602 Centura București-Domnești.
În cadrul întâlnirii, reprezentanții CNAIR au prezentat situația și progresele înregistrate la momentul actual:
 aprobarea HG nr. 289 privind exproprierea imobilelor suplimentare situate pe raza UAT Bucuresti sector 6, Domnești, Clinceni și Bragadiru
 emiterea autorizației de construire de către Ministerul Transporturilor la data de 28.08.2019
 demararea lucrărilor de demolare și a lucrărilor de infrastructură la pasaj, de descărcare sens giratoriu suspendat pe Centura Bucuresti spre localitatea Bragadiru
Reprezentanții Asociației au solicitat o informare mai detaliată asupra etapelor parcurse ale proiectului, astfel încât acolo unde ar putea exista întârzieri și blocaje să se poata interveni concret la instituțiile responsabile.
S-a subliniat, de asemenea, că este cunoscut faptul că un proiect de o asemenea anvergură, implicând decizii de la mai multe instituții, poate deveni mai anevoios. În acest context, responsabilitatea este a tuturor factorilor implicați, nu numai a CNAIR S.A. Compania, însă, fiind Beneficiarul și parte contractantă a proiectului, trebuie să devină liantul între toate părțile responsabile, de la instituții ale statului, la ONG-uri și Asociațiile implicate.
În acest context, CNAIR S.A. va introduce acest proiect pe site-ul companiei, la rubrica Trasnsparență/Proiecte în derulare în vederea îmbunătățirii transparenței și informării cetățenilor asupra stadiului proiectului și a demersurilor pe care CNAIR le face pentru soluționarea blocajelor și demararea execuției lucrărilor.
Se propune participarea solidară a tuturor autorităților implicate în emiterea avizelor, acordurilor, și autorizațiilor necesare continuării lucrărilor.

https://www.facebook.com/cnadnr/

carutasul

Dashcam-ul le face în filmulețe de câte două minute, deci dacă mă uit pe cel anterior e posibil să se vadă ceva la final. Problema e că înainte de a vira la stânga l-am rotit spre dreapta ca să pot prinde lucrarea și nu știu dacă e ceva interesant, că pe dreapta la Prelungirea Ghencea nu e nimic de văzut pentru noi. Contorizările nu mă interesează că nu filmez decât pentru forum -am zis că mă miram doar de interesul aparent scăzut :) Cum mergeam bară la bară e posibil să nu se vadă mare lucru...

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

minisoferul

Ceva noutati si despre largirea Prel. Ghencea.

Azi am fost la discutia cu reprezentantii Primariei capitalei - consilierul pe infrastructura al primarului general, Dept. Infrastructura din PMB, Directia Patrimoniu, Dept. Relatii cu ONG-urile, Sindicatele si Patronatele.
Nu a participat nimeni din partea constructorului, adica Compania Municipala Trustul de Cladiri Metropolitane Bucuresti SA.
Am cerut din nou copia contractului de executie, graficul de lucrari si graficul de plati.
Ni s-au pus la dispozitie ca sa le consultam acolo si, dupa insistente si clarificari din partea noastra, ni s-a promis ca daca primarul general si departamentul juridic aproba, aceste documente ne vor fi puse la dispozitie si chiar postate pe siteul PMB.
Am mai cerut publicarea lunara a stadiului largirii, ni s-a promis si acest lucru, alaturi si de publicarea planului culoarului de expropriere.

Pana acum s-au facut exproprierile intre str. Brasov si str. Raul Doamnei, au fost demolate cladiri dar au existat probleme legate de bransamente ilegale la utilitati, de proprietari de terenuri care au construit fara autorizatie, de familii cu copii locuind in aceste cladiri fiind cazuri sociale care s-au solutionat. Pe aceasta cale ,,multumim" primariei sectorului 5 si primariei sectorului 6 care nu au observat ridicarea ilegala a unor constructii in zona Prel. Ghencea :-(
Chiar daca saptamana trecuta s-a redus suma alocata in bugetul capitalei pentru executia largirii cu 26 mil. lei, urmeaza ca in 8 nov. sa se aloce banii necesari pentru exproprierile dintre str. Raul Doamnei si str. Valea Oltului (?!).
Pana in 16 nov. se va evacua tot molozul din demolarile facute pana acum, intre str. Brasov si str. Raul Doamnei.
Incepand cu febr. 2020 vor fi facute exproprierile dintre str. Valea Oltului si str. Maracineni iar din martie 2020 vor fi organizate comandamente pe santier la care vom putea participa si vom vedea rapoartele de progres.

Dupa finalizarea exproprierilor pana la str. Maracineni, vor incepe lucrarile de relocare a retelelor de utilitati de catre fiecare detinator sub coordonarea executantului largirii.
Dupa relocarea utilitatilor se va lucra la strada propriu - zisa.
Apoi se va trece vizavi pe partea de sector 6, cu aceleasi etape de lucrari.
Deci, asteptam documentele promise si va invitam sa stam impreuna cu ochii pe santierul largirii si sa urmarim termenele comunicate de PMB azi.
Nu stim cum si daca vor avansa lucrarile dar noi facem tot ce putem sa le urgentam.

Sursa Facebook Initiativa Prelungirea Ghencea.

boza.bogdanalexandru

#374




Pozele sunt de astazi dimineata. Dupa o "seceta" de 2 saptamani, in care lucrarile au stagnat, astazi se lucra la montarea cofrajelor la piloni si am remarcat armatura noua in santier.