News:

API te vrea în echipa din București!

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

U_I_JOHNY

Am citit pe internet ca lucrarile ar trebui sa inceapa in data de 09.09.2019.  :D

carutasul

Eu așa am auzit, că de mâine :) Da' nu-i nimic, trec și săptămâna viitoare dacă e musai :)  . Mie însă nu îmi e clar ce ditai blocul/blocurile construiește compania de blocuri acolo, că deocamdată au înălțat o ditai groapa....

U_I_JOHNY

Se va dezvolta un proiect de locuinte sociale cu 600 de apartamente.

TS30

https://www.facebook.com/1423524707933132/videos/652139981950212/

Quote
Initiativa Domnesti

Există activitate la pasajul Domnești, astăzi au adus destul de mult fier beton, probabil pentru stâlpii de pe partea unde s-a turnat deja partea subterană a lor.
Problema este că momentan, deși conform Companiei Naționale de Administrare a Infrastructurii Rutiere este front de lucru pentru ÎNTREGUL proiect, se lucrează tot pe același colț, DAR apreciem că se lucrează.
Doamna Firea susținea că azi încep lucrările pentru lărgirea Prelungirii Ghencea și avem confirmări de la vecini că unii cetățeni au primit ultimatumuri pentru demolări (cu mare părere de rău pentru cei care sunt în situații neplăcute din pricina acestora din urmă).
Există semne de viață/lucrări, dar și aici, pe lângă semnele de lucrări, există și mari semne de întrebare. Unul dintre ele fiind faptul că exproprierile au fost făcute doar între Râul Doamnei și Brașov, deși asta înseamnă nici 1/3 din întreaga lucrare.
Plus că autorizație de construcție pentru lărgirea Prelungirii Ghencea, a mai fost dată o dată, către Alpine Bau după care anulată, urmând ani întregi de liniște.

Ideea de bază e că există ceva mișcări de trupe.
Altă idee este că am mai fost păcăliți de autoritățile române, deci nu credem absolut nimic, nu până nu vedem prima mașină care sa vină de pe bulevardul Ghencea până la centură fără să facă o oră pe drum.
Ideea și mai importantă este că noi vă promitem că vom continua să urmărim atent ambele proiecte, împreună cu colegii și prietenii de la Initiativa Prelungirea Ghencea.
Singurul lucru pe care îl cerem in schimb, este un share, că mesajul sa fie cât mai vizibil și să se știe că urmărim îndeaproape aceste proiecte.
Facem împreună aceste eforturi, pentru că și România merită să fie în secolul 21.
#cuochiipepasajulDomnesti

Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere
@Răzvan Cuc (căruia nu ii putem da tag :) )
Gabriela Firea (nici dânsa nu suportă tag)
Ministerul Transporturilor România
Viorica Dăncilă

carutasul

Da, deci agitația văzută de mine alaltăieri avea un scop, probabil o să se apuce de armătura la pilonul de acolo. Și eu mă întreb ca și ei de ce nu pare să se miște nimic la ceilalți piloni. Dar mai trec pe acolo ...

v46is

A reinceput lucrul. Azi dimineata era si politie in intersectie.

Materiale si utiliaje noi in santier ieri (GPS)


(GPS)


(GPS)


Turnare beton azi (GPS)


(GPS)



Powered by API/PUM imgur uploader

cao_vali

Azi au inceput lucrarile de demolare a imobilelor de la inceputul Prelungirii Ghencea, pe partea stanga cum vii dinspre Brasov! Magazinele de pe acolo s-au golit si am vazut si unul in proces de golire! Sa speram ca continua cu demolarile!

Ionut

Demoleaza primul rand de imobile, corect? Sau sunt zone unde se intra pe doua randuri? E destul de mult spatiu de facut pentru ca Prelungirea Ghencea este 1x1 si bulevardul va fi 2x2 plus linia de tramvai... deci cred ca pe alocuri se intra si pe doua randuri de case/baraci/imobile.

TibiV

Quote
Se pare ca azi, 17.09.2019, au inceput demolarile pentru largirea Prel. Ghencea, de la str. Brasov si pana la str. Raul Doamnei.

Un angajat de la fata locului ne-a spus ca in 2-3 saptamani se vor finaliza aceste demolari dupa care tot Compania Municipala Trustul de Cladiri Metropolitane va muta retelele de utilitati (gaze, curent, cablu) in afara de reteaua de apa si canalizare pe care o va muta Apanova.

Ca sa fim siguri ca nu se va opri totul la str. Raul Doamnei si sa putem monitoriza mersul lucrarilor, cerem de la PMB contractul de executie, graficul de lucrari si esalonarea sumelor in bugetul capitalei pe cei 2 ani anuntati ca termen de executie.

Va tinem la curent cu cererea de acces la informatii publice pe Legea 544/2001 pe care o vom trimite in acest scop.

Si, avem treaba, cu totii: sa stam cu ochii pe lucrari! Si sa reactionam daca vedem ca se taie frunza la caini.



Sursa Initiativa Prelungirea Ghencea
https://www.facebook.com/InitiativaDinPrelungireaGhencea/posts/2828348943861898
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TS30

Quote
Excavatoarele Primăriei au intrat în locuinţele şi în magazinele expropriate de pe ,,Ghencea"

Primăria Capitalei a început să demoleze primele construcţii de pe terenurile expropriate pentru lărgirea şi modernizarea Bulevardului Prelungirea Ghencea. Primele imobile care au fost date jos sunt câteva magazine şi locuinţe de lângă intersecţia Ghencea cu Braşov.

   Mai multe excavatoare ale Muncipalităţii erau prezente, miercuri, pe Prelungirea Ghencea, în apropiere de intersecţia cu Strada Braşov, pentru demolarea construcţiilor aflate pe terenurile   expropriate de Primăria Capitalei.

   Este vorba de peste 500 de parcele care au fost expropriate de către PMB, pentru supralărgirea bulevardului Prelungirea Ghencea.

   Primele imobile care au fost puse la pământ sunt mai multe depozite, magazine, dar şi câteva locuinţe.

   Potrivit Primăriei, exproprierile se vor face doar pe partea stângă pe sensul de mers dinspre Ghencea spre Centură.

   Lista completă a terenurilor expropriate poate fi consultată aici: http://acteinterne.pmb.ro/legis/acteinterne/AtachInt/AnexaH291_19.pdf

   Proiectul presupune lărgirea şi modernizarea bulevardului Ghencea, pe o lungime de 6 km, începând de la capătul tramvaiului 41 şi până la Şoseaua de Centură. Noua arteră va avea câte două benzi pe   sens, linie de tramvai în zona mediană, piste de biciclete, trotuare cu o lăţime de 6 m, spaţii verzi între trotuar şi partea carosabilă (3m).

   Potrivit Primăriei Capitalei, se va realiza, de asemenea, un nod intermodal (tramvai 41, autobuze şi microbuze ale liniilor preorăşeneşti) şi o parcare de tip Park&Ride cu o capacitate de 300   de locuri, ce poate fi extinsă până la 500 de locuri într-o dezvoltare ulterioară.

   ,,O investiţie asteptată de 20 de ani. Am semnat contractul pentru obiectivul de investitii Penetraţie Prelungirea Ghencea - Domnesti şi Supralargire Bulevardul Ghencea. Lucrările vor începe chiar   de luni, 9 septembrie, iar durata executiei contractului este de 24 de luni", anunţa Gabriela Firea la începutul lunii septembrie.

   Proiectul propus se va corela cu Nodul Rutier de la Domneşti care se afla sub coordonarea CNAIR, prin care se realizează legătura cu Centura Bucureşti.

https://www.mediafax.ro/social/excavatoarele-primariei-au-intrat-in-locuintele-si-in-magazinele-expropriate-de-pe-ghencea-18404460

carutasul

Dincolo de Valea Oltului eu n-am văzut nici o mișcare, deși cred că la capăt ar fi putut face chiar și decopertări. În schimb la pasaj Straco se căznea să facă ceva, la ora 17 erau oameni care trăgeau de niște fiare pe acolo, nu chiar furnicar dar mișcă.

minisoferul

Din comunicatele date pana acum am inteles ca exproprierile sunt finalizate doar pana in dreptul strazii Raul Doamnei si ca cei 6 km vor fi impartiti in 3 segmente. Deci nu au ajuns inca in zona Valea Oltului.

Ionut

Am trecut azi pe la pasaj, nu era niciun fel de mișcare. Eram la volan, nu am avut cel mai bun unghi, dar șantierul părea încremenit. Nici nu are rost sa ajung cu drona.

TS30

Quote
Pasaj Domnesti 1 Oct 2019

Bună dimineața!
Cam așa "se lucrează" azi la pasajul Domnești.
Câțiva muncitori la unul dintre pilonii podului.
Să sperăm că încă suntem în perioada necesară uscării betonului turnat deja.
Altfel, pentru noi cei fără de expertiză în ale construcțiilor, pare cam departe de forfota la care te-ai aștepta pentru un proiect care trebuie sa fie gata in 14 luni de-acum înainte. Dar ce știm noi...
Am lăsat fundalul sonor special ca să se audă și reclamele Duamnei, care în loc să facă lucruri utile cu banii bucureștenilor, își face reclamă la radio, indirect, că deh, numai mâine nu-i poimâine și încep alegerile locale și duamna are nevoie mare de voturi.
Primăria Municipiului Bucureşti
Ca de obicei, așteptăm informații și nu numai că lăsăm dar chiar încurajăm dreptul la replică de la netăguibilul dar ultra performantul @Răzvan Cuc, @Compania Naţională de Administrare a Infrastructurii Rutiere, Ministerul Transporturilor România, Guvernul României

https://www.facebook.com/1423524707933132/videos/966781323674966/

dr4qul4

este mult mai agitatie decat ma asteptam. Am trecut de vreo 5 ori pe acolo vara asta si nu am vazut niciodata miscare sau altceva decat decopertari si demolari.
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Pariu cu hefaistos: 200 lei: UMB nu deschide nimic (min 9 km, chiar si HP)  pe A7 înainte de 15 iunie 2024