[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

panzer

Numai mie mi se para ca scarile de urcare pe parte cu cimitirul sunt in zona unde ar trebui sa intoarca tramvaiul?

AndreiB

Mie din start orice solutie de traversare via giratoriul suspendat mi se pare esuata.

Cred ca trebuie o pasarela noua, eventual la cota +2, legata de P+R pentru pietoni si biciclete. Prin proiect separat.

Fred

Nu ai loc pe verticala pentru asa ceva: ar trebui sa o ridici la 5 metri peste giratoriu, ca sa lasi loc suficient pentru camioane care urca pe giratoriu, asta inseamna ca ii pui pe biciclisti si pietoni sa urce la ... 15 metri inaltime? Nu au motor incorporat, sunt vreo 5 etaje de bloc.

AndreiB

Daca s-ar fi inventat lifturi, in ce lume am fi trait. Si nu ma refer sa o faci pe centru peste giratoriu, ci la nord, peste rampele care coboara de pe giratoriu - eventual chiar la sfarsit la cota de 6-8m peste centura.

bekxy

Am o suspiciune că de fapt structurile alea metalice sunt doar pentru evacuare/ intervenție.

TibiV

O filmare de ieri si de la Ionut Ivasca:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

shogom

Azi dimineata era pe pasaj un utilaj folosit la marcaje rutiere.
Cred ca s au apucat de liniat.

Claudiu T.

#1342
Mesaj postat pe FB de Irinel Scriosteanu.

𝗔𝘂 𝗶𝗻𝗰𝗲𝗽𝘂𝘁 𝗽𝗿𝗲𝗴𝗮𝘁𝗶𝗿𝗶𝗹𝗲 𝗽𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂 𝗱𝗮𝗿𝗲𝗮 𝗶𝗻 𝘁𝗿𝗮𝗳𝗶𝗰 𝗮 𝗽𝗮𝘀𝗮𝗷𝘂𝗹𝘂𝗶 𝗗𝗼𝗺𝗻𝗲𝘀𝘁𝗶 𝗽𝗲 𝟭𝟱 𝗻𝗼𝗶𝗲𝗺𝗯𝗿𝗶𝗲
✅️ Au fost finalizate straturile de mixturi asfaltice în zona pasajului, rampelor de acces și bretelelor, inclusiv la rampa de coborâre/urcare spre și dinspre #Domnești.
✅️ A fost montat atenuatorul de șoc la rampa de urcare dinspre Bragadiru și urmează montarea celui de al doilea la rampa de urcare dinspre Chiajna.
✅️ Se află în curs de finalizare sensurile giratorii dinspre București și Domnești.
✅️ A început turnarea straturilor de uzură pentru benzile de circulație 2 și 3 ale Centurii București și se pregătește instalarea parapetului New Jersey.
✅️ Continuă montarea parapetelui rutier de-a lungul Centurii București.
✅️ Continuă acoperirea cu stratul de protecție anticorozivă pe toată structura din beton a pasajului (pile, culei, ziduri, rampe).
✅️ Continuă montarea ultimilor stâlpi pentru iluminat, a lămpilor electrice și a tablurilor de conexiune pe mai multe zone ale pasajului.
✅️ Continuă montarea indicatoarelor rutiere și realizarea marcajelor rutiere.
✅️ Continuă lucrările la stațiile de pompare aferente rețelei de canalizare pluvială în zona pasajului.






Powered by API/PUM imgur uploader
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

Tavi

Deci cum rămâne cu făcut stânga pe pasaj? Se poate sau nu?

AndreiB

Evident ca se poate. E un giratoriu - te poti invarti in el ad infinitum daca vrei.

Sorinus

Sper ca peste 3 saptamani e gata complet, inclusiv asfaltat centura pana la uzura si marcata. Altfel, nu-mi dau seama ce mai au de facut in 3 saptamani.

kresto

^^ Conforma maracajelor de pe prima banda se poate merge inainte sau la dreapta iar de pe a doua banda doar inainte. Conform marcajelor nu este permisa deplasarea la stanga




survola

Măi copii, voi nu ați văzut giratorii până azi?

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Dan_s

#1349
Cred ca @kresto se refera daca nu era corect sa se faca marcajul pe banda 2 in acest fel: