[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

zeckesan

^ Ce argumente ,,serioase", felicitări. @gabriels are dreptate iar lucrarea este parțial în capitală (deși nu contează absolut deloc asta)

TibiV

Tot de la Ionut Ivasca: Pasajul Domnesti - Stadiul lucrarilor 19.10.2022 -TRACON

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

survola

Am impresia ca pasajul este dotat cu trotuare, deci se poate urca foarte frumos.
Acum trebuie să punem lifturi oriunde vedem o scară?

dr4qul4

Banuiesc ca este vorba despre deplasarea Domnesti-Bucuresti pentur persoanele cu dizabilitati...asa ca intreb, pe DJ602 caruciorele speciale vor merge pe asfalt (nu exista trotuar)?
Daca vor merge pe asfalt, atunci de ce nu ar folosi rampa si pt a urca pe giratoriu?
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

liviu09

Vreau sa cred ca nu au terminat de vopsit acest marcaj. :wtf:  Altfel, imi da cu virgula cum de nu ai voie sa faci stanga in sensul giratoriu.




Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

#1325
:)liviu 09... uitate  mai bine la acel semn daca cunosti si ce reprezinta acel semn.... ??? in parte din dreapta mai are o sageata se vede foarte bine la minutul 1,54 ... :o
o zi placuta iti doresc :D

liviu09

Probabil vrei sa imi atragi atentia ca semnele premergatoare sensului giratoriu nu au caracter obligatoriu, ci de indrumare.

Uite doua exemple (din Brasov)
Semne premergatoare inainte de sens giratoriu cu 3 benzi. Acestea pot diferi, in functie de configuratia intersectiei.


Semn pentru intrarea de pe o singura banda, ce "permite" schimbarea directiei de mers in dreapta/inainte/stanga.
Pe acesta ma asteptam sa il vad desenat si la Domnesti, corecteaza-ma daca gresesc. :)



Powered by API/PUM imgur uploader

rocklee

exact tiai dat singur raspunsul ... :)

liviu09

Observatia ramane valabila.
Btw, felicitari anticipate pentru al 7000-lea post pe forum!  :vroomvroom:

TibiV

#1329
Quote from: liviu09 on October 20, 2022, 02:14:25 PM

Doar ca asta mi se pare un marcaj inutil. Iti spune ca poti sa mergi unde vrei (dreapta, inainte sau la stanga). De ce il mai pui?!...  :lol:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

dr4qul4

eu zic ca poti merge si inapoi, chiar daca nu ai sageata.
Este ok marcajul de pe pasaj, arata ca tb ocolit prin dreapta centrul intersectiei si nu ai voie sa faci stanga inainte de el
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

liviu09

#1331
Personal, il intepretez ca pe un semn ce iti confirma ca esti incadrat corespunzator pe directia aleasa de mers.
Evident ca e un detaliu minor, dar ipotetic:
Pentru un sofer ce vine dinspre A1 si vrea sa intre in Bucuresti, urca rampa, cu ideea de a face stanga. Semnul nu ii confirma ca e o manevra permisa.
In cazul asta, as prefera sa fie toate directiile desenat ori, pentru linistea tuturor, sa nu mai fie deloc.  :lol:

L.E.: Din pacate nu gasesc prea multe informatii, in afara de:

1.18.2 Săgețile în mijlocul cărora se află un cerc sau semicerc cu o săgeată sau fără aceasta, presemnalizează direcțiile de circulație pe benzi în intersecția cu sens giratoriu, cu cel puțin două benzi pe sens.

Sursa: http://testauto.eu/rom/capitol3-6/

Powered by API/PUM imgur uploader

Fred

Actualizare despre largire, de azi dupa-amiaza:
- Brasov-Raul Doamnei, au asfaltat primul strat pana la Lidl, deci ~ 2/3 din distanta. Fara progrese notabile la betonat in treimea dinspre Brasov
- Raul Doamnei-Valea Oltului, nimic vizibil. Traficul la 6 seara era foarte lejer intre Brasov si Valea Oltului, blocajul incepea in intersectia cu Valea Oltului si, ca de obicei, mai mult se sta. Am vazut ca sunt vreo 2-3 stradute care vin dinspre nord pe care foarte multi le folosesc ca scurtaturi si asta ingreuneaza mult traficul pe Prelungire.

carutasul

Dimineață am venit pe Ghidigeni și părea că demolează ceva pe acolo dar nu chiar entuziasm...

adix

#1334
Traiasca!
Imagini noi de la Pasajul Domnesti!
O zi frumoasa!