News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

pasa_andrei

Filmare de astazi de la Domnesti. Agitate mare in zona pasajului si pe langa pasaj.

Ultima luna de chin la Domnesti!


Enjoy!

GIV

la minutele 2:08 si 3:45 nu se putea face drept ?

danutzu_1069

Ce anume sa se faca drept? Ai trecere de la 6 benzi la 4 benzi... deci unde faci doar drept?
Sau mai clar, de la 3 benzi pe sens la 2 benzi (ca asa va fi in final pe DNCB)
Coborirea de pe pasaj este doar o bretea.

carutasul

acolo a rămas un spațiu să facă Nicușor haltă pentru tren, o roabă de beton și e gata :)

scorillo

au inceput sa monteze si structurile metalice de la scarile pentru accesul pietonal

TibiV

De la Ionut Ivasca: Pasajul Domnesti - Stadiul lucrarilor 17.10.2022 -TRACON

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Fred

#1311
@danutzu_1069
Se puteau face 2 lucruri mult mai bine:
- jonctiunea bretelei cu DNCB in mai mult spatiu, pentru ca pe coborarea de pe pasaj nu ai deloc vedere asupra traficului de sub pasaj. Au facut minimul posibil, nu ce trebuie.
- dupa jonctiune e o curba inutil de stransa spre dreapta, care o sa fie demolata si reconstruita cand se face largirea la 4 benzi. Am mentionat asta acum vreo saptamana, legenda mesterului Manole e mentinuta si in zilele noastre.

Deci da, aveau ce sa faca bine si au facut prost. Ne-am obisnuit atat de mult cu lucrurile facute prost incat sa ni se para normale sau chiar bune?

TibiV

#1312
De la Ionut Ivasca: Pasajul Domnesti - Stadiul lucrarilor 18.10.2022 -TRACON
Se intaleaza scarile pentru accesul pietonilor...

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

gabriels

Pentru persoanele cu dizabilitati locomotorii ce solutie este? Se vor instala si lifturi?

Sper ca nu s-a mers pe solutia "sa stea acasa, ce cauta pe aici".

oneLess

Nu știu cum e cu finanțarea, dar dacă era EU nu se punea problema inexistenței lifturilor!

danutzu_1069

Lifturi ca lifturi, se pot pune ulterior, dar ce faci cu latimea trotuarului si cu bordura inclinata la trecerile de pietoni....

bekxy

Acu'serios.... dizabili care să vină de unde și să se ducă unde? Trotuarele țin între cele două giratorii din capete. Poate acelora dintre ei care vin de la munca câmpului?

Sorinus

Zona e f neprietenoasa cu pietonii , o persoana cu disabilitati in zona va folosi masina sau STB sa treaca centura. Atatia bani pt o situatie exceptionala.

gabriels

Deci din pacate concluzia este si la Pasajul Domnesti: "sa stea acasa, ce cauta pe aici".
Tin sa precizez cateva aspecte:
- persoanele cu handicap au dreptul se mearga oriunde, nu unde se gandeste cineva ca ar avea nevoie.
- langa pod se va construi un terminal intermodal unde vei putea ajunge cu masina sau pe jos peste centura
- legile sunt foarte clare, trebuie sa existe acces pentru toata lumea.
- este inacceptabil ca la o lucrare noua intr-o capitala europeana sa nu se implementeze solutii de acces persoane cu handicap.
 

survola

#1319
Lucrarea nu este în capitală.
Scările cred că sunt pentru acces pe pasaj, nu pentru traversarea centurii.