News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

O filmare si de la Ionut Ivasca:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

vm75

Eu nu inteleg de ce au dat termenul de finalizare 15.11, pe care PF SS MT Irinel S. l-a reconfirmat zilele trecute. Cred ca partea de sus poate fi terminata in cel mult o saptamana, iar la sol par sa fi asfaltat deja banda 1 in ambele sensuri. Pentru ce ar mai fi nevoie de 5 saptamani? Oare vor sa deschida mai devreme si sa se laude? Sigur e ceva care ne scapa aici.

dr4qul4

#1292
incerc eu un raspuns...
Am trecut vineri pe la 16:30 pe acolo si se lucra! Dar, desi din drona totul pare roz, la sol mai au foarte multe de facut. Si nu le pot face pe toate pana nu muta traficul pe sus.
S-ar putea sa deschida giratoriul ianitne de sfarsitul lunii si ultimele 2 saptamani sa lucreze sub pasaj. si cateva poze (oricum eram blocat)











































Powered by API/PUM imgur uploader
Cocoase inutile care ne vor afecta zeci de ani:
1. Focsani 2. Boita 3. Balcauti
"multe multumiri" proiectantilor
2. Deschideri 2024: Intaia Cocoasa + L3, Lotul Coni , T1DX12, A0L3,

mirceaeliade

Cand esti constructor si zic ca deschizi in X saptamani, presupui ca macar una din cele X va avea vreme rea.  Santierul avanseaza, si avanseaza plar bai bine ca celelalte 2-3 pasaje care ar fi trebuit sa fie gata deja.  Nu cred ca e constructive sa ne enervam ca cel mai putin lenes dintre lenesi nu este mai harnic.  Ar fi fost frumos sa se poata mai bine, dar dupa cum se vede pe santierele alaturate, se poate si mai rau.

alexandru_m

Cand te referi la santiere alaturate sper ca nu spui de Berceni si de Oltenitei.

adix

#1295
Salutare baieti!
O filmare de la Domnesti pentru voi, cu drag!

Fred

Am trecut si eu ieri in lung, de la A1 spre Jilava si mai tarziu inapoi spre A1. Pe DNCB sunt niste sleauri serioase, o sa fie nevoie sa inchida traficul pe jos si sa asfalteze tot. Pacat ca proiectul se opreste foarte aproape de pasaj, au facut niste ziduri pe margine care vor trebui demolate cand fac largirea la 4 benzi, daca includeau si 100 de metri de largire in proiect ca sa dea directia corecta soselei nu ajungeam iar ca mesterul Manole.

danutzu_1069

Cat de curand o sa vedem marcajele pe jos...  :)
Sunt trasate liniile de ghidare...

Cam nefericita solutia cu trecerile de pietoni pe pasaj.... dar sa speram ca nu vor fi multi pietoni voinici care sa aiba chef sa urce scarile....


TibiV

O filmare incurajatoare de la Ionut Ivasca: Pasajul Domnesti - Stadiul lucrarilor 09.10.2022 -TRACON
Este incurajatoare pentru ca este de duminica (pe la pranz, dupa umbre...) si chiar lucrau, deci se straduie sa termine.


Mama proștilor este mereu gravidă... :)

oneLess

O metaforă publicată de Cristi FZR pe YT
PASAJUL DOMNEȘTI 11.10.2022
(nu rețin să fie activ pe forum)


nirolf

Șantierele din București : Primarul Nicușor Dan anunță că încep demolările în a doua etapă de modernizare a bulevardului Prelungirea Ghencea

QuotePrimăria Capitalei prin Trustul de Clădiri Metropolitane (firma PMB) începe demolarea clădirilor pentru lărgirea la 4 benzi pe bulevardul Prelungirea Ghencea, tronsonul 2 până la intersecția cu str. Valea Ialomiței, a anunțat miercuri, pe șantierul din sectorul 6, primarul general, Nicușor Dan.

Pentru modernizarea arterei, PMB expropriază 550 de imobile (clădiri și terenuri), iar despăgubirile sunt conform valorilor din grila notarilor. Modernizarea carosabilului pe Prelungirea Ghencea a început în mandatul fostului primar, Gabriela Firea, dar lucrările au fost suspendate în 2020 din cauza lipsei fondurilor. PMB a lucrat doar pe tronsonul dintre strada Brașov și Râul Doamnei, sub un kilometru lungime, tronson care ar trebuie recepționat în această toamnă. Întârzierea pentru continuarea lucrărilor de modernizare a fost cauzată și de boicotul PSD din Consiliul General (detalii aici)

Lucrările de demolare vor dura până la sfârșitul anului, a explicat Nicușor Dan

C0ndu

Este vorba de Valea Oltului, nu de Valea Ialomiţei ... Tot o vale ...

Fred

Am facut un ocol de cativa km si am mers sa vad ce e cu demolarile de pe Prelungirea Ghencea, intre Raul Doamnei si Valea Oltului. Pe un pic peste o treime din distanta, partea dinspre Raul Doamnei, sunt facute demolari, apoi nimic. Dar daca cineva se asteapta ca demolarea sa insemne curatarea terenului, astfel incat sa vezi o bucata lata de vreo 10 metri complet goala, nu seamana deloc: gardurile sunt inca pe pozitie, copacii sunt in picioare, doar au demolat niste constructii in curti si au evacuat in mare parte molozul, atat. Spre exemplu aici e ca in poza de pe Google Maps din august: https://www.google.com/maps/@44.4124366,26.0209837,3a,84.8y,200.84h,96.42t/data=!3m7!1e1!3m5!1smF7an0Ii7dsCq0T_D48pBg!2e0!6shttps:%2F%2Fstreetviewpixels-pa.googleapis.com%2Fv1%2Fthumbnail%3Fpanoid%3DmF7an0Ii7dsCq0T_D48pBg%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D262.78705%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i16384!8i8192 .

Intrucat era ora 2:30 dupa-amiaza, Raul Doamnei era blocat de la intersectia cu Drumul Taberei, iar Prelungirea Ghencea probabil de la strada Brasov si pana la DNCB. Se mergea mult mai repede pe jos decat cu masina, la ora aia masinile nu se miscau deloc, la Valea Oltului eu m-am dus spre autobuz si nu stiu ce era mai departe, dar nu m-a depasit nici o masina intre Raul Doamnei si Valea Oltului.

TibiV

Au aparut primele marcaje pe asfaltul de pe rampe si primele indicatoare rutiere.

Filmare de la Ionut Ivasca: Pasajul Domnesti - Stadiul lucrarilor 14.10.2022 -TRACON


Si o filmare de la mare inaltime:

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

BEV