News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

adix

#1260
Sa traiasca!
Filmare de la Domnesti!!

Claudiu T.

Salut.
Chestia asta s-a mai intrebat/lamurit probabil mai demult. Intrebare: cum va arata traficul sub pasaj. Precum am schitat eu in poza? Gen,cine vrea sa traverseze centura,venind dinspre Buc sau Domnesti va trebui sa urce pe pasaj? Jos nu se va mai putea traversa calea ferata? Mi s-ar parea normal,doar de asta facem pasajul nu?

Mersi





Powered by API/PUM imgur uploader
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

TibiV

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Fred

Miracol pe Prelungire: au deschis treimea dinspre Raul Doamnei.

Dar ca sa revenim la realitate:
1. asfaltul e complet aiurea, pe alocuri se vede beton
2. canalele, inclusiv cele pentru scurgerea apelor pluviale, de care povesteam recent ca sunt peste nivelul asfaltului, au fost trase la nivelul asfaptului: au pus niste asfalt ridicat in jurul lor ca sa fie la nivel, niste mici dealuri. Normal ca apa nu are cum sa curga in canalele de pe deal.

Din 1 si 2 rezulta logic ca o sa mai puna un strat de asfalt de uzura pe toata latimea strazii, ca sa iasa dreapta si cu canalele la nivel. Nu am confirmarea ca o vor face, dar e singura varianta care are ceva sens, altfel la prima ploaie va fi lac acolo.

Si pentru ca suntem in Bucuresti, sat fara caini, banda 1 deja e parcare. Sunt masini parcate pana in giratoriu, asa ca un autobuz si o duba s-au ciocnit acolo, cred ca duba care facea dreapta pe Raul Doamnei nu a incaput intre autobuz si masina parcata in intersectie si a acrosat autobuzul, nu masina. Autobuzul parea intreg, duba avea ceva avarii.

Si pentru ca tot eram in zona am mers la o plimbare (nemotorizat) mai departe pe Prelungire: desi sensul spre Bucuresti era aproape pustiu (era 8 seara), era coada spre Domnesti de la semaforul de la strada Brasov si pana la Lidl de langa Primavara, de unde m-am intors ca nu prea mai era nimic de vazut. Cauza: masini care faceau stanga, pe toate segmentele - pe Cooperativei, Ghidiceni, Bulgarus etc. Nu sunt sigur de numele strazilor, nu le stiu, le-am luat de pe Google Maps cu aproximatie pentru unde am vazut blocajele, dar ideea ramane: peste tot unde se face stanga e coada de masini, iar in fata era sute de metri liberi. Nici intersectia cu Valea Oltului nu e o exceptie, blocajul e de la cei care se duc pe Bulgarus sau chiar de la camionul care voia sa intre la centru Remat de acolo de langa intersectie.

carutasul

da, dar probabil o parte din cei care fac acum la stânga (și eu fac asta uneori) merg ca să iasă în DN6, după ce se va termina Domneștiul probabil o să meargă pe centură. În principal pe Cooperativei e un traseu care iese la Cristalului, la ora la care se termină programul e coadă și pe străzile respective, inclusiv la ieșirea de la Cristalului ( bine, zilele astea mai și asfaltează acolo, e și mai rău). De asta zic că probabil o parte vor merge pe centură, e traseul mai drept și strada mai largă. Dar bineînțeles, până nu se dublează Prelungirea încă vor mai fi blocajele astea... 

Fred

Cred ca multi locuiesc in zona aia, nu ies spre centura. La Cartierul Latin cred ca aproape toate masinile care fac stanga raman acolo, dar nu stiu zona suficient ca sa fiu sigur. O sa vedem peste 2 luni.

carutasul

Ce e interesant e că în momentul de față oricum când ieși dinspre Prelungirea Ghencea spre centură coada nu e foarte mare; din cauza reparării trecerii peste calea ferată ( că au tot mutat pe acolo traficul ba mai la dreapta ba mai la stânga) se merge cât de cât bine, în schimb TIR-urile de pe centură trebuie să "intre la rupere" ca să aibă vreo șansă și oricum coada ajunge aproape de Măgurele într-o parte și la A1 în cealaltă... De multe ori și waze mă scoate pe acolo, pentru că străduțele astea care ies la Cristalului se blochează ușor, sunt relativ înguste. Deci probabil că pe prelungire se va circula aproape tot ca acum până la lărgire ( dacă ar veni cineva cu ideea de a lărgi punctual în dreptul străduțelor astea, pentru a putea face o bandă separată pentru stânga, lucrare care s-ar putea face în două-trei luni, ar fi ideal; bănuiesc că proiectul de lărgire există cel puțin sub formă de schiță și s-ar putea implementa doar o bucățică de 200m la fiecare străduță - în principal la Cooperativei ar trebui -  anticipat, fără ca lucrarea să se piardă, pentru că după aia ar fi înglobată în cea mare) . Practic problema se pune doar la virajul stânga pe unul din sensuri, pentru că pe cealaltă parte nu e aproape nimic momentan...

AndreiB

Cred ca dupa inaugurarea giratoriului suspendat ar trebui sa se interzica virajul la stanga pe multe din stradutele alea. Cu un giratoriu in oglinda undev spre Bucuresti le-ai putea interzice chiar pe toate.

carutasul

... sau așa :)
Totuși numărul nu cred că e foarte mare, dacă ai o bandă de stocare ar putea fi de ajuns, la asta mă gândeam. Până la urmă la valoarea nostră se poate face și o supratraversare pentru întoarcere, cât e câmp, că m-am săturat de giratorii și va mai veni și un tramvai :) Oricum sunt doar vreo trei relevante momentan, dar e posibil ca pe viitor să se mai asfalteze și altele și să mai apară.

AndreiB

Problema urbanismului de parcela. In mod normal am fi avut o artera colectoare perpendiculara pe Prelungire Ghencea si toate strazile de acolo puteau avea acces doar din colector.

Dar ierharhia drumurilor e ceva complet inexistent in zona.

carutasul

Oricum e complicat acolo, jumătate e la Bragadiru jumătate e la București.
În principiu "colectoarea" ar fi str Mărgelelor-str Cristalului -problema e că  din diverse motive nu iese până în prelungire, dar toate străzile de care vorbirăm ies (mai mult sau mai puțin) în acest ax. Însă ar trebui bulevard, nu străduțe de zonă rezidențială ca să poți prelua traficul. La un moment dat erau drumuri de pământ, s-ar fi putut face ceva, acum e mult mai greu pentru că și construcțiile au fost începute de la stradă, ca să aibă asfalt, s-a blocat accesul la Prelungire, și acum trebuie să dărâmi ca să mai faci ceva...

adix

#1271
Sa traiti!
Filmare noua de la Domnesti!!
Bafta!!

survola

#1272
OMG, au apărut și stâlpii pentru iluminare.
Care este oare soluția pentru acele bazine, că doar nu rămân așa?

BEV

Situatia lucrarilor la Pasajul Domnesti pe 01 Octombrie 2022


O imagine 360 de la fata locului poate fi vazuta aici: https://www.facebook.com/photo/?fbid=154831520517687

Europiu

Quote from: survola on October 01, 2022, 09:19:17 AMCare este oare soluția pentru acele bazine, că doar nu rămân așa?
Voiam să întreb același lucru, ba chiar mai rău: care creier pané a aprobat așa ceva, pentru că numai salubre nu sunt, plasate acolo în mijlocul unei zone locuite.
The problem with the world is that the intelligent people are full of
doubts, while the stupid ones are full of confidence (Charles Bukowski).