News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

lucian

#1245

Claudiu T.

Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

adix

#1247
Sa traiasca!
Las si eu aici o filmare de la Domnesti.
Bafta!!

TibiV

Filmare de astazi, 21 septembrie, de la Ionut Ivasca:


Chiar se misca bine...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

jalemare

𝗜𝗻𝗰𝗮 𝗽𝘂𝘁𝗶𝗻 𝘀𝗶 𝘃𝗼𝗺 𝗰𝗶𝗿𝗰𝘂𝗹𝗮 𝗽𝗲 𝗣𝗮𝘀𝗮𝗷𝘂𝗹 𝗗𝗼𝗺𝗻𝗲𝘀𝘁𝗶
✅️ A fost finalizată asfaltarea pe întreaga suprafață a tablierului metalic și se pregătesc pentru acest proces rampa de urcare spre #Chiajna, rampa de coborâre spre #Bragadiru și rampa de coborâre spre #București.
✅️ A fost finalizată turnarea stratului de balast stabilizat la rampa de urcare dinspre #Bragadiru.
✅️ A început montarea dispozitivelor de rost pe toată girația suspendată și pe rampele tablierului metalic.
✅️ Continuă asfaltarea rampei de coborâre spre #Chiajna.
✅️ Continuă lucrările la rampa de urcare/coborâre spre și dinspre #Domnești și a fost finalizată turnarea plăcilor de beton. De asemenea, se lucrează și la trotuarele din beton armat și la grinzile de parapet.
✅️ Continuă așternerea stratului de balast stabilizat la rampa de urcare spre #București și au fost finalizate plăcile de racordare, trotuarele și grinzile de parapet.
✅️ Continuă montarea stâlpilor pentru iluminat și a început montarea lămpilor de iluminat pe zona pasajului.
✅️ Continuă montarea parapetului rutier și balustradei pietonale pe mai multe zone ale pasajului.
✅️ Continuă realizarea bazinelor pentru retenția apei pluviale, în zona giratoriului dinspre #București.
✅️ Continuă realizarea rețelei de canalizare pluvială în zona pasajului.

Irinel Scriosteanu - Facebook

nitescudragos

Salutam. Lucrarea merge foarte bine, pare ca este aproape gata. Dupa parerea mea in octombrie ar putea fi finalizata. DE ce oare s-a dat 15 Noiembrie termen de finalizare. Ce ar mai fi asa de mult de facut? IMi scapa ceva....
Bazinele de retentie de apa si pasarela pietonala ar mai lua asa de mult?

scorillo

Pai se face pana la urma pasarela pietonala? Parca in ultimele planse puse pe forum se vedeau treceri pentru pietoni sus, la intrarile in giratoriu.

Fred

Nu stiu daca e chiar pasaj pietonal, deocamdata e o conexiune cu viitorul terminal de tramvai - pe coltul ala e o fundatie pentru o coborare de pe pasaj la terminal. Pe celelalte parti ale pasajului nu se vede nimic.

scorillo

Te referi la fundatia unde a insistat Ionut in ultima filmare la minutul 4:30? Exista una identica pe aceeasi parte spre Domnesti, se vede la 7:15.
Dar tot nu vad cum ar putea fi acestea unite intr-o pasarela pietonala si nici intreruperi in dreptul lor la balustrada de pe pasaj.

survola

#1254
La pagina 82 am postat planul.
O scară va fi pe partea cu ,,terminalul", cealaltă simetric, peste CF și centură, spre Domnești.
Se văd ambele fundații.

Fred

Pe partea cu terminalul se vede o bucata lipsa de balustrada in dreptul pasarelei.

Pasarela dinspre Domnesti nu prea are rost, pietonii care merg spre Domnesti au posibilitatea de a merge in continuare pana la giratoriu, pe DNCB nu se poate circula pietonal. Poate pasarela e practicabila pentru biciclete, ar fi singura explicatie pentru existenta ei in partea respectiva, ca scurtatura spre DNCB.

adix

#1256
Traiasca!!
Las si eu aici o filmare de la Pasajul Domnesti.
Sanatate!!

Fred

Situatia lucrarilor pe Prelungirea Ghencea azi, 25 septembrie: desi am citit prin ziare ca va fi gata bucata intre Raul Doamnei si Brasov pe 1 octombrie, e evident ca nu va fi nici pe 15 si probabil nici pe 1 noiembrie. Au ajuns cu asfaltarea dinspre Raul Doamnei spre Brasov pana la Valea lui Mihai, iar cu betonarea pana la Valea Rosie (in drept la Lidl). Asta inseamna 1/3 din lungime asfaltat, 1/3 betonat si 1/3 nimic.

Asfaltul are o problema: cel nou, pe extindere (spre trotuar), e la acelasi nivel cu cel vechi pe care se circula. Capacele de canal in zona noua sunt mai sus, asta sugereaza ca nu e pus stratul de uzura, dar capacele de la magistrala de gaze sub strada existenta sunt la nivel, daca se mai asterne un strat de uzura pe toata latimea strazii o sa ramana gauri de la gaze. Pare ca oricum ar face iese prost.

Toate astea sunt pentru sensul Brasov-DNCB. Pe partea cealalta nu imi dau seama daca e terminat sau mai pun un strat de uzura. In orice caz, e nevoie de marcaje si acolo.

Claudiu T.

Filmare noua de la Ivasca pentru pasajul Domnesti.

Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

TibiV

Tot de la Ionut Ivasca, la o zi distanta: Pasajul Domnesti - Stadiul lucrarilor 26.09.2022 -TRACON

Mama proștilor este mereu gravidă... :)