News:

Tur de forță API 27-28 iunie, DEx12 și A7.
A7 Focșani-Buzău și Dumbrava-Mizil. DEx12 Pitești-Colonești și Balș-Craiova.

Main Menu

[B] Pasajul Domnesti-Prelungirea Ghencea

Started by Ionut, August 19, 2015, 04:06:42 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

TibiV

#1230
De acum 3-4 ani...

Quote from: TibiV on May 08, 2019, 04:12:10 PM... in sectiunea marcata de mine cu rosu:

... vrea sa faca primaria terminalul de tramvaie/autobuze (cand vor prelungi si linia de tramvai pe Prelungirea Ghencea...)

Quote from: TibiV on September 27, 2018, 01:23:05 PM
QuoteConsilieri ai Primarului General, Gabriela Firea, alături de reprezentanți ai direcțiilor de specialitate din carul PMB, precum și reprezentanți ai Companiei Municipale Dezvoltare Durabilă, s-au întâlnit astăzi la sediul PMB cu reprezentanți ai Asociației "Inițiativă Prelungirea Ghencea" pentru a discuta despre Proiectul de Hotărâre privind aprobarea indicatorilor tehnico-economici aferenți obiectivului de investiții "Penetrație Prelungirea Ghencea - Domnești și Supralărgire Bulevardul Ghencea între str. Brașov și Terminalul Tramvaiului 41", care va fi supus aprobării Consiliului General al Municipiului București în ședința de mâine.

Proiectul presupune lărgirea și modernizarea bulevardului Ghencea, pe o lungime de 6 km, începând de la capătul tramvaiului 41 și până la Șoseaua de Centură. Noua arteră va avea câte două benzi pe sens, linie de tramvai în zona mediană, piste de biciclete, trotuare cu o lățime de 6 m, spații verzi între trotuar și partea carosabilă (3m).

Se va realiza, de asemenea, un nod intermodal (tramvai 41, autobuze și microbuze ale liniilor preorășenești) și o parcare de tip Park&Rîde cu o capacitate de 300 de locuri, ce poate fi extinsă până la 500 de locuri într-o dezvoltare ulterioară.
(...)
Valoarea totală a investiției este de 559 milioane lei, aproximativ 122 milioane euro.
Sursa: https://www.facebook.com/PMBucuresti/posts/1217106675094041

In postarea de mai sus sunt poze de la intalnire.
Pe masa sunt multe planse.
Cei de la Initiativa Prelungirea Ghencea au pozat unele planse. Foarte interesant...












Si o animatie de anul trecut care include (desi nu foarte exact) terminalul:
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

panzer

Merci TibiV. Am uitat! Despre tramvai: se discuta un 41 bis, care sa ajunga la Domnesti, comun cu 41 care ramane pe traseul actual catre Ghencea Stadion. Cred ca era doar o discutie? Nu mai tin minte cum leaga tramvaiul in T-ul Str Brasov / Ghencea + Prelungirea Ghencea.

Deci, proiect exista, este PMB, nu S6.
Asta nu il impiedica pe S6 sa mai faca o parcare simpla pe unde mai e loc acum, la o statie, doua de P&R.

S6, dar cu altii la carma, a mai facut astfel de parcari simple pe unde a putut. Gen, cea de la Pacii, unde este un "Intermodal" ad-hoc. Adica multe microbuze aduc calatori la Metrou din comunele din jur. Asta in plus fata de Autogara din zona.

De ce spun parcari simple: Intermodalele sunt ce trebuie, dar sunt scumpe, dureaza foarte mult sa le faca. In final scopul lor este de a facilita Intrarea in Bucuresti altfel decat cu masina personala.

O parcare simpla este usor de facut (deh terenul costa), dar poate fi inceputul civilizatiei auto moderne in Bucuresti.
Draga riveran de pe strada Brasov, PMB a decis ca parcarile sa fie albastre pe marginea bulevardului. Ai posibilitate sa platesti 2.000 lei pe an fara rezervare (the stick) sau 400 lei/an cu loc rezervat la 4-5 statii de tramvai, in parcare asta simpla (the carrot).

reiny2000

În loc de 41 bis mai bine un 47 prelungit. Așa poți să asiguri o legatură cu M5, 41 și Piața Unirii. 41 trebuie să se continue pe inel, spre Alexandria.

carutasul

când o veni vremea bulevardului ăla... :)
47 am văzut că nu e foarte popular (sau așa mi s-a părut). Oricum probabil STB ar trebui să facă niște studii și să restructureze multe din linii, unele nu prea mai au rost iar la altele unele mici schimbări ar ajuta... Dar deja intrăm în altele, dilema e că acolo unde e proiectat nodul intermodal nu e București și nu știu cât interes o să fie la Bragadiru pentru asta... Probabil @panzer are dreptate, o parcare simplă se poate face repede (dacă nu se face totuși nodul) și ajută foarte mult. Dar să vedem noi întâi bulevardul...

oc7avian

Vom vedea exact ce linie e prelungită unde. Important e că deja unde se lucrează la dublarea bulevardului se pregătește și fundația liniei de tramvai, chiar dacă montarea nu e parte a contractului.

Legat de limita de sector, cam așa vine:





Powered by API/PUM imgur uploader

panzer

Multumim oc7avian.

Deci ar avea loc de o parcare simpla in camp. Doar sa le vina ideea si sa vrea.
Dupa ce bulevardul va fi gata, terenul adiacent va deveni extraodinar de scump.

TibiV

#1236
De la Ionut Ivasca: Pasajul Domnesti - Stadiul lucrarilor 04.09.2022


Se pare ca la 06.20 vedem fundatia pentru scarile de acces pietonal...
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

TibiV

Tot de la Ionut Ivasca: Pasajul Domnesti - Stadiul lucrarilor 07.09.2022

Mama proștilor este mereu gravidă... :)

cristi767

Știu că în trecut se vorbea de o deschidere parțială. Până la urmă va mai fi pe vreuna dintre bretele? Sau se va deschide doar integral?

carutasul

În afară de mine, care doar aș fi vrut (:) ), nu știu să se fi vorbit în mod concret de vreo deschidere parțială. De acum nu cred că mai are sens decât eventual vreo deschidere anticipată, în sensul că se poate circula și fără toate lucrările de la sol. Avea sens dacă prioritizau rampele pe una din direcții, acum sunt aproape gata cu toate...

BEV

Pasajul Domnesti 10-Sep-2022 incepe sa se apropie de final. Pana si rampa catre Domnesti a inceput sa prinda contur.


O imagine 360 de la fata locului este disponibila aici: https://www.facebook.com/A-birds-eye-view-111752644660986/photos/188652173637699

naivu

^^^Deschiderile partiale sunt o bataie de cap atat pt Constructor cat si pt Beneficiar. Nu se deranjeaza nici unul pt o deschidere partiala cu mai putin de  3-6 luni inainte de deschiderea integrala  :) .


Claudiu T.

Multumim pentru filmare. Chiar buna o filmare de detaliu. Ai filmat de toata bateria.
Romani 15.1 Datori suntem noi cei tari să purtăm slăbiciunile celor neputincioşi şi să nu căutăm plăcerea noastră

TibiV

#1244
Nu stiu daca @Horațiu 87 este DASH CAMERA RO. Daca da, ma voi bucura sa il las pe el sa posteze filmarile...

Si @adix filmeaza bine, dar niciodata nu nimereste topicul corect...  ;)

Quote from: adix on September 12, 2022, 08:18:41 PMSalutare baieti!
Imagini noi si de detaliu de la Pasajul Domnesti!!
Sanatate!!
Mama proștilor este mereu gravidă... :)