News:

Video 21.06 Autostrada A1 Pitești-Curtea de Argeș.

Main Menu

Turismul in Romania

Started by Ionut, September 24, 2011, 03:41:10 PM

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

TibiV

Felicitari pentru eforturi si rezultate...

Sincere regrete ca aveti de luptat (asta este formularea corecta, cand de fapt cuvantul ar fi trebuit sa fie "colaborat) cu etern competentele autoritati romane....
Mama proștilor este mereu gravidă... :)

Harry

Habar nu aveam ca la Cornisa, Botosani e un circuit artificial pt rafting  :o

https://www.facebook.com/catalin.alexa.334/videos/2047706005241711/

Harry

Hmm, o randare, Lido by Phoenicia


Ionut

Refac și redeschid în sfârșit Lido? Mult le-a luat...

elphax

De o săptămână încerc sa aflu ce se întâmplă cu licitația pentru Ski Resort Transalpina,  am contactat și primarul,  și parlamentari ,  și CJ,  nu am primit nimic. Mai sunt 3 luni pana da zăpada și partiile de acolo sunt fără administrator și din nou fără o perspectiva clară. Va reamintesc ca iarna care a trecut s-au pierdut 2 luni și nici nu au fost oferte pentru licitația care oricum s-a făcut târziu și prost

Cristi N

#725
Felicitari pentru ce faci!

Ai reusit sa aflii daca s-au platit datoriile catre Acomin si daca au terminat restul de lucrari? Stiu ca mai erau de facut vreo 2 nivele la parcare si finisajele la restaurant.

Zilele trecute a fost si Alex Dima vis-a-vis de lac la fosta statiune Vidra unde sunt vilele si hotelul abandonate. Aici este filmarea: FB video

Harry

Pe 4 august au pus pe pagina de fb o poza cu lucrarile. Deci cred ca au platit datoriile. Nu stiu exact.
@Ionut nu te bucura prea tare...la ce gusturi are Murad in materie de design interior ...eu am inima putin stransa.

Harry


AdrianB1

@Harry, imi pare rau pentru tine dar ma vad a fi in total acord cu @frunzaverde si cu @TibiV: litoralul romanesc e nasol si ce se face nu imbunatateste semnificativ lucrurile.

Eu nu sunt fan mare, am fost rasfatat pe vremuri cu mare frumoasa (am locuit in copilarie pe malul unei mari cu corali si pesti tropicali) si Marea Neagra e in alta galaxie, mai nasoala, dar chiar si asa decat sa ma duc pana la Mamaia prefer sa ma duc oriunde altundeva. Daca vreau Mamaia ma urc in avion si decolez, dar am fost o singura data cu avionul la mare si am aterizat la Tuzla pentru ca atmosfera e incomparabila. Stiu Kogalniceanu de mult, acum 20 de ani mergeam acolo in delegatii si frate-meu a lucrat in domeniu pana acum vreo 15, nu imi place. E ca naiba si e pozitionat prost, fara transport decent catre Mamaia sau Constanta.

Mamaia e scumpa pentru ce ofera si aglomerata. Preturile sunt aberante pentru locul in care se afla; am platit si 300 de euro pe noapte pentru o persoana la hotel, in alte parti, si am simtit ca sunt bani meritati. In Mamaia atmosfera de inghesuiala si smecherie de Dorobanti nu ma atrage nici la 30 de euro pe noapte, e pur si simplu un loc de evitat. Nu are locuri de distractie daca ai trecut de 30 de ani, nu are nici un fel de atractii in afara de cele legate de mare (de pilda, nici macar un tur decent pe bicicleta nu poti sa faci, nici nu prea ai unde si nici trasee amenajate pentru biciclete), nu ai nici unde sa mergi cu copii (e un balci, prefer sa platesc avionul si intrarea la Disneyland Paris decat sa trec pe-acolo) si daca vrei un concediu in liniste nu pare sa existe asa ceva in zona. Dar poti gasi liniste si preturi mai bune in orice tara europeana, mai putin Croatia care e si ea overrated & overpriced. Ce ai prezentat tu acolo nu e turism de calitate, sunt cateva chestii poate decente intr-un butoi de rahat. GIGO - garbage in-garbage out, cu atmosfera aia e pacat sa investesti in ceva.

Comparatie cu Vama: cand a fost atentatul din Nisa stateam la un mic conac in zona, intr-o livada cu maslini, cu o piscina mai mare decat in pozele puse de tine, cu vreo 120 de euro pe noapte. Fiecare apartament avea propria gradina cu mobilier de luat masa, din lemn, separata prin gard viu de vreo 3-4 metri inaltime de vecini. La 5 minute de mers cu bicicleta (pusa la dispozitie de gazda, ca sa nu scot masina) era un magazin cu vinuri bune si ieftine (nu vindeau alcool la conac, nu comentez) si la inca 2 minute era plaja: mare, aerisita, aproape goala. Singurul loc relativ aglomerat era promenada, dar si aia la un nivel acceptabil, in rest era lejer si odihnitor. E genul de loc in care mergi sa te odihnesti la mare, nu sa vii nauc de cap de-acolo.

Ionut

Agenţie de turism: Voucherele vor aduce un plus de peste 300.000 de turişti pe litoral anul viitor. Alţi 300.000 vor vrea să meargă la mare, dar nu vor mai găsi locuri

Faptul că statul va acorda şi anul viitor vouchere de vacanţă va conduce la un plus de turişti pe litoral de peste 300.000 de români, iar încă pe atât vor vrea să meargă la mare, dar nu vor mai găsi locuri disponibile nici măcar în extrasezon, potrivit estimărilor agenţiei de turism Litoralulromesc.ro, unul din cei mai mari touroperatori specializati pe litoralul românesc.

News.ro




ANAT: Valoarea voucherelor de vacanţă este de circa 58 milioane euro, de două ori mai mare în iulie decât cea din întreg anul 2017

Valoarea voucherelor de vacanţă pentru luna iulie este de aproximativ 58 milioane de euro, fiind emise aproximativ 4,85 milioane de tichete pe hârtie în valoare de 52,6 milioane euro şi peste 300.000 de vouchere pe suport electronic (de peste 5,3 milioane euro), potrivit datelor Asociatiei Nationale a Agentiilor de Turism (ANAT).

News.ro

Ionut

Turiştii străini sosiţi în România au cheltuit în medie 2.409 lei în primul semestru, o creştere de 9,6%

Turiştii străini sosiţi în România în primul semestru al acestui an au cheltuit, în medie, 2.409 lei de persoană, cu 9,6% mai mult decât în aceeaşi perioadă a anului trecut, potrivit datelor publicate luni de Institutul Naţional de Statistică (INS). În semestrul întâi din 2018, numărul de turişti nerezidenţi cazaţi în structurile de cazare turistică a fost de 1,27 milioane, iar cheltuielile acestora s-au ridicat în total la 3,07 miliarde lei.

News.ro

Harry

Farul vechi din Mangalia a fost in sfarsit restaurat.


Cristi N

#732
La Ski Resort Transalpina se lucreaza timid la cladirea parcarii. In stilul asta nu va fi gata cu toate accesoriile (lift, restaurant functional, etc.) nici in sezonul de ski 2018-2019.  Nici nu stiu daca are rost sa ii intreb pe cei de la Primaria Voineasa care este stadiul contractului de concesiune pentru operarea partiei. >:(



Sursa foto: FB Transalpina Ski Resort

LE: A mai aparut o poza pe pagina Statiunea Voineasa



Si avem un comentariu undercover din partea Acomin, constructorul parcarii:
QuoteSimon, abordarea este gresita! Contractele de finantare intre Ministerul Finantelor, Ministerul Turismului si UAT Voineasa au fost semnate in luna iulie, in anii 2017 si 2018.Traim in Romania si nu ne plictisim niciodata!

elphax

Poți sa încerci sa intrebi,  am încercat și eu și degeaba

Ionut

ANAT: Valoarea voucherelor de vacanţă emise în primele opt luni a ajuns la 223 de milioane de euro

Valoarea voucherelor de vacanţă emise între ianuarie şi august a ajuns la 223 de milioane de euro, o valoare de 7,7 ori mai mare faţă de cea din 2017, arată datele transmise marţi de Asociaţia Naţională a Agenţiilor de Turism din România (ANAT). "Cei care le-au primit în acest an şi nu le-au valorificat deocamdată le pot folosi pentru vacanţe în timpul iernii şi chiar vara viitoare, dacă sunt cumpărate din timp. Mai multe agenţii de turism au lansat deja pachete de vacanţă cu transport, cazare, servicii de masa, tratament şi alte servicii asociate pentru vara viitoare", menţionează reprezentanţii patronatului.

News.ro